fbpx
Bireysel Emeklilik

BES (Bireysel Emeklilik) İptali SMS Kodu | Tüm BES Şirketleri

Ocak 2017’de uygulamaya konan BES, Nisan 2017 itibariyle kamu çalışanlarını da kapsamaya başladı. Ayrıca 2018 yılına girildiğinde 50 – 99 arası çalışanı olan işletmelerdeki işçi ve diğer çalışanlar da 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Zorunlu Bireysel Emeklilik Kapsamına alındı. 2019 yılında da tüm çalışanlar zorunlu BES programına alınmaya devam ediyor. Şirketler yoğun iptal taleplerinin gelmesine ve çağrı merkezinin iş yükünün artmasına istinaden SMS ile BES iptali yapılabilmesine de imkan vermeye başladı. Yine de bazı şirketler SMS yerine çağrı merkezinin aranmasını talep edebilmekte ve bu gibi detaylara aşağıda ayrıca değinilecektir.

Tasarrufun artırılması amacıyla 2017 yılının başında kademeli olarak tüm çalışanlara uygulanmaya başlanan bireysel emeklilik sistemi ile maaşlar henüz hesaba yatmadan belirli bir oranda kesintiye uğramaktadır. 2019 yılı itibariyle de bu işlemler devam etmektedir. Çalışanların ilk iki ay içerisinde cayma hakkı olsa da bu sürenin geçmesi sonrasında çeşitli kesintilerle karşılaşması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle BES iptaline karar verdikten sonra olabildiğince kısa süre içerisinde aksiyon almak yararlı olacaktır.

BES Cayma Hakkı

BES sözleşmesi, sigorta şirketleri arasında belirli standart uygulamalara sahiptir. Bu uygulamalardan birisi de cayma hakkıdır. Bu kapsamda tüketicilerin her zaman için BES’ten cayma hakkı bulunur fakat katılım sağlandıktan sonraki iki ay içerisinde iptal gerçekleşmemiş olursa çeşitli kesintilerle karşılaşılır.

Bu nedenle herhangi bir kesintiye maruz kalmamak için katılım sağlandıktan hemen sonra, en geç 2 ay içerisinde cayma hakkının kullanılmasında fayda var.

Zorunlu BES İptali

BES iptalini gerçekleştirmek isteyen çalışanlar için çoğu şirket ilk iki ay içerisinde iptal talebinde bulunulması halinde herhangi bir evrak istemeden cayma hakkını kullandırmaktadır. Zira iki aylık süre içerisinde yapılması gereken herhangi bir kesinti de olmayacağı için yapılacak tek iş iade olacaktır. Fakat katılımının üzerinden iki aydan fazla süre geçen tüketicilerin ayrılma talep formu vb. evrakları da doldurması gerekir. Bu evraklar müşterisi olunan sigorta şirketinin web sitesi aracılığıyla temin edilir ve doldurulduktan sonra elden, faksla, maille ya da posta aracılığıyla şirkete ulaştırılır.

Allianz BES İptali

Allianz Sigorta, BES cayma hakkından yararlanmak isteyen müşterilerinin 0850 399 99 99 numaralı çağrı merkezini aramasını talep etmektedir. Allianz, SMS ile iptal talebi iletilmesine imkan vermemektedir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Aegon BES iptali

Aegon Sigorta, BES cayma hakkını kullanmak isteyen çalışanların 0850 222 0 312 numaralı çağrı merkezini aramasını beklemektedir. Yapılan arama sonrasında ayrılma talebi için gerekli olan evraklar çalışana ulaştırılacak ve iptal gerçekleşecektir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Anadolu Hayat BES İptali

Anadolu Hayat Emeklilik müşterileri SMS ile BES iptali gerçekleştirebilmek için CAYMA boşluk TCKN yazıp 5755’e göndermek durumundadır. Aynı şekilde internet şube veya  444 55 00 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla da iptal sağlanabilir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

AvivaSA Bes İptali

AvivaSA müşterileri BES iptalini gerçekleştirebilmek için 444 11 11 numaralı çağrı merkezini aramak durumundadır. Yapılan iptal başvurusu sonrasında süreç SMS ile müşteriye bilgilendirmeler yapılmasına istinaden ilerlemektedir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Axa Hayat BES İptali

Axa Hayat, BES müşterilerinin internet  şube ya da çağrı merkezi aracılığıyla cayma  hakkını kullanmasına imkan vermektedir. Cayma hakkından yararlanmak isteyen müşterilerin 0850 250 99 99 numaralı çağrı merkezini araması yeterli olacaktır.

TEB BES İptali

TEB, BES iptali gerçekleştirmek isteyen müşterilerinin 444 43 23 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmesini talep etmektedir. SMS ile iptal yöntemi bulunmamaktadır. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Cigna Finans BES İptali

QNB Finansbank’ın sigortacılık iştiraki Cigna Finans aracılığıyla BES’e katılım sağlayan müşterilerin cayma hakkından yararlanabilmek için 444 0 984 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmesi gerekmektedir. SMS ile iptal yöntemi bulunmamaktadır. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

FİBA BES İptali

Fibabanka’nın BES müşterileri iptal gerçekleştirebilmek için 444 82 88 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. SMS ile iptal yapılmasına imkan tanınmamaktadır. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Garanti BES İptali

Garanti’nin BES müşterileri BES iptalini gerçekleştirebilmek için 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aramak durumundadır. İptal işlemlerinin başlamasına istinaden tüketici SMS ile bilgilendirilecektir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Groupama BES İptali

Groupama müşterilerinin BES iptali gerçekleştirebilmesi için öncelikle 0212 367 67 67 numaralı çağrı merkezini araması gerekir. Yapılan arama sonrasında iptal talebi alınacak, kısa mesaj tüketiciye gönderilecek ve evrakların ulaştırılması istenecektir.

Halkbank BES İptali

Halkbank müşterileri BES iptali gerçekleştirebilmek için AYRILMA boşluk TCKN yazıp 2560’a kısa mesaj göndermek durumundadır. Gönderimin ardından Halkbank’tan bir mesaj gelecek ve halen ayrılmak istenilip istenilmediği sorulacaktır. Bu mesaja EVET yazarak yanıtlamanız halinde iptal talebi işleme konulacaktır. Süreç ve diğer konular hakkında bilgi almak ya da iptali çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin 444 44 00 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir.

NN Hayat BES İptali

ING Bank’ın sigortacılık iştiraki NN Hayat aracılığıyla BES katılımı sağlayan müşterilerin 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmesi gerekir. ING Bank, SMS ile iptal başvurusu yapılmasına imkan vermemektedir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Katılım BES İptali

Katılım Emeklilik aracılığıyla BES’e katılan müşterilerin cayma hakkını kullanabilmesi için 0850 2226 0 123 numaralı çağrı merkezini araması gerekir.

bes iptal sms
bes bireysel emeklilik iptali sms kodu tum bes sirketleri

Metlife BES İptali

Metlife aracılığıyla BES’e katılan çalışanlar 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmelidir. Metlife, SMS ile bes iptali yapılmasına imkan tanımamaktadır. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank aracılığıyla sisteme katılım sağlayan müşteriler SMS ile iptal gerçekleştirebilmek için VEML boşluk TCKN boşluk Cayma boşluk Doğum Tarihi (Gün.Ay.Yıl) yazıp 4933’e mesaj göndererek talebini iletebilir. Örnek: VEML 12345678902 CAYMA 01.01.1975

İptali çağrı merkezi aracılığıyla yapmak ya da süreç hakkında bilgi edinmek isteyen müşteriler 444 9 237 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçebilir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Ziraat BES İptali

Ziraat Bankası aracılığıyla BES’e katılım sağlayan müşteriler mobil şube ya da çağrı merkezi aracılığıyla cayma hakkını kullanabilir. Çağrı merkezi aracılığıyla iptal talebi gerçekleştirmek isteyen müşteriler 0850 222 97 00 numarasını arayabilmektedir. Ayrılma dilekçesi talep formu ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Sitemiz üzerinden Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümü inceleyerek 2019 yılı itibariyle kredi finansmanı konusunda en az belge, bilgi talep eden ve kolay onay yapan bilgileri öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu