fbpx
Blog

İnternetten TC Kimlik Numarasından İsim Bulma Nasıl Olur

Vatandaşlık numarası olarak uygulamaya giren TC kimlik numarası 28 Ekim 2000 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her şahsa bir TC kimlik numarası verilmiştir. Bu TC kimlik numarası kişinin tüm nüfus bilgilerini kapsayan 11 haneli bir rakamlar dizisidir. Nüfus cüzdanı üzerinde isim hanesinin üstünde bulunan sayı dizisi TC kimlik numarasıdır.  Her nüfus cüzdanında mutlaka yazması gerekmektedir. 2000 yılı öncesi nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası yazmamaktadır. Bu nüfus cüzdanlarının mutlaka yeni kimlik ile değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü artık devlet daireleri ve bankalar olmak üzere pek çok yerde işlemler TC kimlik numarası ile yapılmaktadır. 2007 yılında yürürlüğe giren yasa ile yeni kimlik uygulamasına geçilmektedir.

İnternetten TC Kimlik Numarasından İsim Bulma Nasıl Olur
TC Kimlik Nodan İsim Bulma

Çipli yeni kimlikler manyetik özelliği ile kişiyi tanımlayıcı biometrik bilgilerde içermektedir. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası yazmayan vatandaşların yeni kimlik alma zorunluluğu ile TC kimlik numaraları mutlaka kimlikte bulunacaktır. Vatandaşın size verdiği TC kimlik numarasının doğru olup olmadığını bilemediğiniz durumlarda TC kimlik numarasından isim sorgulama ihtiyacı doğar. İnternetten faydalanarak TC kimlik numarası ile kişinin nüfus bilgilerine ulaşarak bu sorgulamayı yapabilirsiniz. İnternetten TC kimlik numarasından isim bulma nasıl olur konusunu ayrıntıları ile yazımızda açıklayacağız.

İnternetten Tc Kimlik Numarasından İsim Bulma

Özellikle işyeri sahiplerinin ve devlet dairelerinin yaşayabileceği sıkıntılardan biri de TC kimlik numarasının gerçekten kişiye ait olup olmadığını bilmektir. Devlet dairelerinde, bankalarda ya da işyerlerinde işlem yapılırken TC kimlik numarası kullanılmaktadır. Fakat kişinin verdiği TC kimlik numarasının doğru olmadığı durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle bir problem yaşamamak için internetten Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfasından TC kimlik doğrulama işlemi yapılabilmektedir. Bu doğrulama işlemi yapılırken şu aşamalar takip edilir.

  • İnternet bağlantısı bulunan bir bilgisayarın arama motorunu açınız,
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesini bulunuz,
  • nvi.gov.tr internet adresinden kimlik doğrulama butonunu tıklayınız,
  • Doğrulama sayfasına TC kimlik numarasını yazınız,
  • Ekranda beliren bilgilerin kişiye ait olup olmadığını kontrol ediniz.

TC kimlik numarası doğrulama işlemini mutlaka Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfası aracılığı ile yapmaya dikkat ediniz. Zira kimlik bilgilerinin ve TC kimlik numarasının yabancı kişilerin eline geçmesi sizin için riskli bir durum yaratabilir.

Tc Kimlik Numarası Doğrulama Nasıl Yapılır

TC kimlik numarası doğrulama işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine girdiğinizde karşınıza gelen TC kimlik numarası doğrulama sayfasında sizden belli nüfus bilgilerini yazmanız istenecektir. TC kimlik numarası, ad, soy ad, doğum tarihi(ay/ gün/ yıl olarak) ve nüfus cüzdanı seri numarası sizden istenmektedir. Bu bilgileri vermenizin sebebi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından şu şekilde açıklanmaktadır. Nüfus cüzdanı seri no alanının doldurulması ile kişinin son olarak aldığı aktif nüfus cüzdanı üzerinde yazan bilgilerin doğrulaması yapılacaktır. Kişi hem nüfus cüzdanı sahibi hem de geçici kimlik belgesi almış ise geçici kimlik belgesi numarası ile TC kimlik numarası doğrulama yapmak istediğinde işlemden sonuç alamayacaktır. Mutlaka Nüfus cüzdanı üzerinde yazılı numaraları kullanması gerekmektedir. Bu uygulamalar ile Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü vatandaşı korumayı hedef almaktadır. Amaç vatandaşın nüfus bilgileri ile kötü niyetli kişilerin işlem yapabilmesinin önüne geçebilmektir.  Nüfus cüzdanı kaybolduğunda veya çalındığında nüfus bilgileri ile kişiyi zor durumda bırakan işlemler yapılabiliyordu. Şimdi Nüfus Müdürlüğü yeni kimlik uygulaması ile bununda önüne geçmektedir. Çünkü yeni kimlikler çipli elektromanyetik özelliği olan kimliklerdir.

Kişilerin biometrik bilgisi yani tam profilden çekilen yakın çekim biometrik fotoğrafı kişinin taklit edilme imkanını yok eder. Ayrıca yeni kimlik belgesi için vatandaşın parmak izi, avuç içi izi gibi yalnızca kişiye özel bilgileri alınır. Bu biometrik bilgiler kartın manyetik alanına işlenir. Böylece kimlik belgesinin taklidi ya da çalındığında veya kaybolduğunda bir başka kişi tarafından kullanılma olasılığını ortadan kaldırır. Tüm bu uygulamalar vatandaşı korumak ve zarar görmesini engellemek için devlet tarafından yürürlüğe giren yasalardır.

TC Kimlik Numarası Doğrulama Neden Yapılır

TC kimlik numarasının kişiye ait olup olmadığını anlayabilmek için TC kimlik numarası ile isim doğrulama işlemi yapılır. Kişinin TC kimlik numarasının doğru olup olmadığı ile ilgili doğrulamanın en güvenli olarak yapılabileceği internet adresi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası olan ” tckimlik.nvi.gov.tr ” isimli internet sayfasıdır. Özellikle ticari işlerde, bankalarda ve devlet dairelerinde nüfus cüzdanı olmadan TC kimlik numarası ile işlem yapmak isteyen vatandaşın TC kimlik doğrulama işleminin yapılması gerekli olur. Vatandaşın doğru kimlik numarası ile başvuru yapıp yapmadığını anlayabilmek amacıyla TC kimlik doğrulama işlemine başvurulur. TC kimlik numarası ile isim, soy isim gibi bilgileri eşleşmeyen vatandaşın işlemi yapılmayacaktır.

Özellikle ticari işlemlerde kişilerin kötü amaçlı olabileceği göz önüne alınarak TC kimlik doğrulama işlemi yapılır. Vatandaşın da TC kimlik numarasını ve nüfus bilgilerini tanımadığı kişilere vermesi büyük bir tehlike oluşturur. Kötü niyetli kişilerce nüfus bilgileri ve TC numarası kişiyi zor durumda bırakabilecek bir iş için kullanılabilir. Bu nedenle TC kimlik numarası ve nüfus bilgileri gerekli yerlerde ve dikkatli kullanılmalıdır. İnternetten TC kimlik doğrulama işlemi de yalnızca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılmalıdır. Hatta bu sayfada işlem yaparken bile sanal klavye kullanarak bilgilerinize bir başka kişinin erişimini engellemeniz gerekir. TC kimlik doğrulama yapılan bir başka internet sitesine ya da kişilere güvenmeyiniz. Bu sayede işleminizi güven içerisinde yapabilirsiniz.

Ad soyad ile internetten TC kimlik no nasıl öğrenilir ilgili içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu