fbpx
Bankacılık

Kredi Ödemesi Hafta Sonuna Denk Gelince Ne Olur

Bankalar resmi tatil günleri, hafta sonları ve çeşitli spesifik kararlar neticesinde oluşan tatiller için oldukça basit bir düzeni ve kuralı uygular. Bu düzen ve kural basitçe resmi tatil ya da tatile denk gelen ödemelerin bir sonraki ilk iş gününe ertelenmesine dayanır. Bu açıdan müşteriler herhangi bir ödeme vadesini tatil gününe denk geliyormuş gibi görse de aslında bir sonraki ilk iş gününde ödeme yapma hakları vardır, daha fazla kafa karışıklığı yaşanmaması için oluşabilecek senaryolara ve bankalara yapılacak kredi ödemelerinin hafta sonuna ya da tatile denk gelmesi durumunda neler yapılabileceğine değinmek yararlı olacaktır.

Ödemenin Hafta Sonuna Denk Gelmesi Durumunda Ne Yapılmalı

Bankalar kredi kullandırırken neredeyse her zaman daha önceden belirlenen resmi tatil günlerini hesaba katar ve bu hesaplama sonrasında ilgili tarihlere denk gelen kredi ödemelerini yine önceden belirlenen ilk iş günlerine erteler, yani ilk etapta herşey planlandığı gibi giderken zaten herhangi bir kredi ödemenizin hafta sonuna denk gelmesi durumu oldukça nadir yaşanır.

Bu kapsamda sorun teşkil eden asıl durum ani karar değişiklikleri sonrasında resmi tatillerin uzatılması, iptal edilmesi ya da türevi adımlardır. Bunlar da genellikle hafta sonu tatilini etkileyen durumlar olmadığı için müşteriler mağduriyet yaşamazlar. Bu da ikinci senaryoya yani resmi tatile denk gelen kredi ödemeleri konusuna değinmeyi gerektirmektedir.

Resmi Tatillerde Kredi Ödemelerinin Durumu

Eğer kredi ödemelerinizden birisi resmi bir tatil gününe denk geliyorsa bu spesifik olarak bir sonraki ilk iş gününde ödeme yapma hakkınız var demektir. Yani bir sonraki ilk iş gününe kadar borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bu da yine bir önceki alt başlık altında değindiğimiz konu gibi oldukça nadir yaşanır. Çünkü bankalar yine aynı şekilde resmi tatil günlerini de önceden bilir ve hesaplamalarını / planlamalarını buna uygun olarak yapar. Yapılan hesaplama ve planlama sonrasında müşterilerin kredi ödemelerini de bir sonraki iş gününde yapmalarına imkan verecek şekilde değiştirir. Bu açıdan yine bu tarz bir durumla da karşılaşılması ihtimali düşüktür. Bu durum genellikle bakanlar kurulu kararıyla resmi tatilin hafta sonu ile birleştirilmesi ya da resmi tatilin iptali / yarım güne indirilmesi gibi durumlarda yaşanır.

Böyle ya da buna benzer bir durumla karşılaştığınızda düşünmeniz gereken şey çok basittir, eğer banka o gün çalışmıyorsa / şubeleri aktif değilse bu durumda bir sonraki ilk iş gününe yani bankanın çalıştığı bir sonraki ilk iş gününe kadar borç ödemesi yapma imkanınız var demektir.

haftasonu kredi borcu ödeme
Kredi Odemesi Haftasonuna Denk Gelince Ne olur

Ödeme Gecikirse Ne Olur

Bankadan kullandığınız bir krediden doğan borcun ertelenmesi / ödenmemesi durumunda finansal bir sorumluluğu yerine getirmemeniz kaynaklı bu durum finansal raporunuza yansır ve kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kredi ödemelerini zamanında yapmalısınız.

Kredi ödemenizi geçte olsa yapmak yerine hiç ödemezseniz bu durumda hakkınızda icra başlatılır. Banka, gerekli hukuki prosedürleri takip eder ve kredi ödemesini alabilmek için bu yöntemleri uygular.

Kredi Borcumu Erken Ödersem İndirim Olur mu ile ilgili içeriğimize de göz atabilir ve farklı fikirler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok nadir olur yok olmaz bilmem ne. E olmuş işte ki gelmişiz sizin sayfanıza konuyu araştırıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu