fbpx
Bireysel EmeklilikZiraat Bankası

Ziraat BES İptali Telefon SMS ve Ayrılma Formu

Sistem içerisinde likidite tutmak ve tüketicileri tasarrufa yönlendirebilmek için ortaya çıkartılan otomatik (zorunlu) bireysel emeklilik sistemi her tüketici tarafından olumlu karşılanmıyor ve iptal edilmek istenebiliyor. Ziraat Emeklilik de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sağlanabilen kurumlar arasında yer alıyor ve tüketicilerin Bes çıkış hakkını kullanabilmek için bazı prosedürleri takip etmesi gerekiyor.

Ziraat Emeklilik BES İptali

Sanılanın aksine bireysel emeklilik sistemine aktarılan paranın geri alınması ve bunun için herhangi bir komisyon ödenmemesi mümkün. Bunun için tek yapılması gereken kanunen tanınan cayma hakkından yararlanmak ve iptal başvurusunda bulunmak. BES katılımını Ziraat Emeklilik aracılığıyla gerçekleştiren tüketicilerin hali hazırda kullanabileceği üç alternatif kanal bulunuyor.

ziraat bes iptali ayrilma formu

İnternetten BES İptali

Ziraat Emeklilik kullanıcıları Otomatik BES  hesabının kapatılmasını internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirebiliyor. Bunun için öncelikle Ziraat Emeklilik sitesine girilmeli ve internet şubesi sayfası açılmalıdır. Açılan sayfada kişinin TC kimlik numarasını, hesabına kayıtlı cep telefonu numarasını ve güvenlik kodunu yazması gerekir. Bilgilerin doğru bir şekilde girilmiş olması halinde söz konusu cep telefonuna onay mesajı gönderilecek ve şifrenin doğrulanması halinde internet şubeye giriş yapılabilecektir.

İnternet şubeye giriş yapıldığında menü açılmalı ve aşağılarda yer alan Değişiklik ve Talepler bağlantısı takip edilmelidir. İlgili sayfaya giriş yaptıktan sonra Otomatik Katılımlı Sözleşme butonuna tıklanır. Bir uyarı ekranı açılacaktır, Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum bağlantısı takip edilebilir ve iptal başvurusu iletilmiş olur.

İptal işlemi onaylandığında birkaç gün içerisinde kesintiye uğrayan hesaba BES hesabında biriken para aktarılacaktır. Aktarım işlemleri  ve süreç konusunda takip yapmak isteyen tüketiciler iptal taleplerinin akıbetini 0850 222 97 00 numaralı çağrı merkezinden öğrenebilir.

Mobil Şubeden BES İptali

Ziraat Emeklilik uygulamasını cep telefonuna indiren tüketiciler tıpkı internet şube aracılığıyla olduğu gibi mobil şube ile de BES iptalini gerçekleştirebilir. Bunun için tek yapılması gereken İnternet Şube’deki adımları takip etmektir. Yapılacak işlemler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

ziraat bes iptali çıkış
ziraat emeklilik zorunlu bes iptali

Telefondan BES İptali

Ziraat Emeklilik BES iptali yapmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği diğer bir kanal da Ziraat Emeklilik çağrı merkezidir. 0850 222 97 00 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra 2 > 1 > 1 tuşlaması yapılarak Ziraat Emeklilik Cayma Talebi menüsüne bağlanılabilir. Müşteri temsilcisi gerekli teyitleri aldıktan sonra BES iptalini gerçekleştirecektir. Öncesinde size bes iptali onay SMS i gelecektir.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvurusu konulu yazımızı da buradan inceleyebilir ve ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

33 Yorum

  1. Özcan Bey Merhaba;
   Ziraat BES İptali için yazımızda belirtmiş olduğumuz ziraat bes iletişim numarasını arayabilir, bunun yanı sıra paylaşmış olduğumuz ayrılma formunu da doldurup Ziraat Emekliliğe ulaştırmanız yeterli olacaktır.

 1. Temsilciye ulaşılmıyor internet ban kh acılığı da kaydımız yok diyor bize sormadan nasıl açılıyor bu nasıl bir saçmalıktır bir an önce bu işi bitirin

  1. Merhaba Kasım Bey;
   Yapılan düzenlemeler gereği tüm çalışanlar zorunlu Bireysel emeklilik kapsamına alındığı için; muhtemelen çalıştığınız iş yeri Ziraat Emeklilik ile anlaştığından dolayı siz de bu kapsamda sisteme dahil edildiniz. Ancak çıkış hakkınız bulunmaktadır. Dahil edildikten sonra belli süre içerisinde çıkmak isterseniz herhangi bir kesinti olmaksızın çıkış yapabilirsiniz. Ancak bu süre geçirildikten sonra maalesef bir takım kesintiler yapılabilmektedir. Temsilciye ulaşamıyorsanız, Ziraat BES İptali için ayrılma formunu doldurup ya da bir dilekçe hazırlayıp fakslayabilirsiniz. E posta da gönderebilirsiniz. Ancak işinizi garantiye almak istiyorsanız, muhakkak bu işlemler sonrasında bir teyit almalısınız. En garanti yol olarak iadeli taahhütlü posta ile göndermek de değerlendirilebilir.

   1. konut kredisindeki bireysel emeklilik iptal edilince faiz yükselir mi yoksa dondurma hakkım var mı??

 2. allah kahretsin sizi katılırken evrak form hiç bir bok istemiyorsunuz hatta musaebeci yapıyor bu işlemleri ayrılırken insani dinden imandan çıkartıyorsunuz zsllah belanızı versin

 3. Nisan ayında 13 günlük mayıs ayında 1 aylık bes kesinti oldu. Şimdi iptal için aradığımda sürekli teklif aşamasında olduğu için iptal edemezsiniz deniliyor. İki ay içerisinde iptal edilmezse zorunlu olarak üç yıl kalınacak deniliyor ve iki ayın dolmasına bir günlük bir süre kaldı. Bu konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba Mehmet Lütfü Bey,
   BES ‘e giriş yaptıktan sonra 2 ay içerisinde kendi isteğiniz ile ayrılırsanız, bu durumda herhangi bir cayma bedeli ödemez, herhangi bir kesinti yaşamazsınız. Ancak bu süreyi geçirdikten sonra çıkış yapmak isterseniz, sözleşme cayma bedeli ödemek durumunda kalırsınız. Eğer çıkış yapmayı düşünüyorsanız, yazılı bir başvuru yapmanızda fayda var. Bunun için bir dilekçe ya da ilgili şirketin ayrılma formunu doldurup ulaştırmanız gerekmektedir. Faks ya da e posta yolunu deneyebilirsiniz. Ancak muhakkak teyit almayı unutmayınız. Maalesef süreniz epeyce daralmış, sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.
   Saygılar…

  1. Merhaba,
   Formu e posta atacağınız adresi Ziraat Emeklilik ile iletişime geçip ya da Bireysel Emeklilik Online İşlemler bölümünden temin edebilirsiniz.

 4. Bes cayma sürem dolduğu için ayrlma formunu doldurup mail attım ama hala geri dönüş olmadı buna rağmen şubeden veya telefonla iletişime geçemiyorum. Ne yapabilirim yardımcı olur musuunzu*

  1. Merhaba,
   Maalesef iletişime geçebileceğiniz bir alternatif yol yok. Son bir yöntem olarak bir dilekçe yazıp, talebinizin akıbetini sorabilirsiniz. Dilekçenizin daha fazla resmiyet kazanması için de bunu iadeli taahhütlü göndermeyi deneyebilirsiniz.

 5. Yazınız için teşekkür ederim. Gayet güzel açıklamışsınız. Fakat bu adiler vatandaş iptal edemesin diye çakallık yapıyorlar. Mobil uygulamada ilgili ekrana ulaşamadım. İnternet şubesinde “Değişiklikler ve talepler” sekmesini tıkladım. sayfa gelmiyor. Diğer sekmelerin hepsi açılıyor. Bir tek “Değişiklikler ve talepler” sekmesi açılmıyor. Geriye bir tek çağrı merkezi kaldı. Umarım onlar da yokuşa sürmez. Yoksa gider, şubeyi benzin döker yakarım.

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey;
   Yine de siz öyle bir yöntem denemeyin, çözüm olmayacaktır. Daha geçerli bir yol olarak; bir dilekçe ile başvuru deneyebilirsiniz. Bu dilekçenizi hazırladıktan sonra da iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderebilirsiniz. Böylelikle süreciniz daha fazla resmiyet kazanmış olacaktır.

 6. Merhaba, Nisan 2017 tarihinden beri beş kesintisi yapılıyor 1235 lira kesinti oldu ayrılma durumunda Cayma bedeli olarak ne kadar kesinti olur paramın ne kadarını alabilirim birde kaç yıl sonra kesinti olmadan ayrilabilirim

  1. Merhaba Mehmet Bey,
   Mevcut düzenlemelere göre; zorunlu BES kapsamında yeni giren bir vatandaş ilk iki ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabiliyor. Eğer bu süre geçerse ve 3 yıldan önce sistemden ayrılırsanız yine kesinti oluyor. Ancak 3 yılı tamamlarsanız herhangi bir kesinti olmuyor. Cayma bedeli de sizden kesilen rakamlara yakın rakamlar olabiliyor. Cayma bedelinin yanı sıra bir takım bazı masraflar da eklenebiliyor.

 7. ben bes ten ayrılmak istiyorum 2 defa faks gönderdim formu doldurup birde 4 sayfalık bir form varmış onu nasıl temin edebilrim

  1. Merhaba Alper Bey,
   Ziraat Emeklilik bes iptal ayrılma formu yazımız içeriğinde paylaşılmıştır. Bu form dışında mevcut elimizde başkaca herhangi bir form bulunmamaktadır. İlgili form da hali hazırda Ziraat Emeklilik şirketinin internet sitesinden temin edilmiştir.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

  1. Merhaba Necati Bey,
   Besten çıkış yapan kişinin, yaptığı birikimler hesabına yatırılmaktadır. Bu şekilde teyit edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgili şirket ile irtibata geçebilirsiniz. Son olarak, kişinin E Devlet üzerinden giriş yapıp, BES kapsamında olup olmadığı sigorta işlemleri/bireysel emeklilik bölümünde görülmektedir. Buradan da teyit ettirebilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle, saygılar.

  1. Merhaba Hazal Hanım,
   Biz sizlere Ziraat BES İptali nasıl yapılır, iletişim bilgileri, BES İptal ayrılma talep formu gibi paylaşımlarda bulunarak sizleri bilgilendirmekteyiz. Bunun dışında maalesef BES iptali üzerine herhangi bir tasarrufumuz bulunmamaktadır.

 8. Merhaba bı ay önce beşten cayma islemimi gerçekleştirmiştim . Muhasebe tekrar bese yatırmış parayı beste üyeliğim iptal olduğu için para nerde bilinmiyor çok kötü bı uygulama bes. Muasebeden para çıkıyor bes ise parayı tutuyor kesinlikle tavsiye etmiyorum caymasi bı dert iki aydır para yok ortada iyade yapmıyor ve gostermiyor

 9. bes cayma talebim var şubede ama çıkış gerçekleştirilemedi uyarısı alıyorum ve maaşımdan her ay kesinti yapılıyor 3-5 gün içinde de tekrar iade ediliyor. çağrı merkezinde çözüm bulamadım. ne yapmam lazım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu