fbpx
Bireysel EmeklilikGaranti Bankası

Garanti BES İptali Telefonu 444 0 336 Ayrılma Formu

2017 yılının başında ABD, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler tarafından da uygulanan Otomatik BES sistemiyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi ve çalışanlara maaş ödemesi yapan iş verenler devlet tarafından belirlenen oranda kesinti yaparak çalışan adına açılan otomatik katılım hesabına fon yatırmaya başladı. Söz konusu fonlar 50 TL – 100 TL gibi cüzi kesintilerden oluşsa da bazı tüketiciler çeşitli sebeplerle sistemin içerisinde yer almak istemeyebiliyor ve yanlış bilgilendirmeler neticesinde de mağduriyetler yaşanabiliyor.

Garanti Emeklilik, Otomatik BES katılım hesabı açılabilen kurumlardandır ve ülkemizde en çok BES hesabı bulundurarak sektörde başı çekmektedir. İnternet şube ve gelişmiş çağrı merkeziyle hizmet vermeye devam eden Garanti, BES iptali gerçekleştirmek isteyen tüketicilere şubeler ve çağrı merkezi aracılığıyla hizmet vermektedir.

Garanti Şubeden BES İptali

Garanti, BES iptali gerçekleştirmek isteyen çalışanları öncelikli olarak şubelere davet etmekte ve iptal dilekçesi yazılmasını istemektedir. Cayma hakkını Garanti şubeleri aracılığıyla kullanmak isteyen çalışanlar en yakın Garanti şubesine giderek hazır iptal dilekçelerinden temin edebilir ve boş alanları kendi bilgileriyle doldurarak BES iptalini gerçekleştirebilir. BES iptali gerçekleştikten sonra hesaba aktarılan para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba iade edilecektir.

garanti bes iptali ayrilma formu

Garanti Telefonla BES İptali (En Kolay Yöntem)

Garanti Emeklilik çağrı merkezi oldukça teknolojik bir altyapıya sahiptir ve sesli yanıt sistemi sayesinde çalışanların müşteri temsilcisine bağlanmadan dahi BES iptali gerçekleştirmesi mümkün olur.

Cayma hakkını kullanmak isteyen çalışanlar 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 arasında BES iptal başvurusunda bulunabilir. Çağrı merkezi arandıktan sonra takip edilmesi gereken menü şu şekildedir Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali. İptal başvurusu iletildikten kısa süre sonra BES hesabındaki para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

İptal Kesintisi

Her çalışanın BES tanımlaması yapıldıktan sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanma imkanı vardır. Bu 2 aylık süre içerisinde cayma hakkını kullanan çalışanların birikim hesaplarından herhangi bir kesinti yapılmaz, ancak 2 aydan daha fazla zamandır aktif olan BES hesabının iptalini isteyen çalışanlardan katılım giderleri alınacaktır. Dolayısıyla fonda biriken paranın tamamının geri alınması mümkün olmayabilir.

garanti bes çıkış
garanti zorunlu bireysel emeklilikten cikis

BES hesabınızdan kesinti yapılıp yapılmayacağını öğrenmek isteyen Garanti Emeklilik müşterileri çağrı merkezini aradıktan sonra Bireysel Emeklilik > Çıkış Halinde İade Tutar Bilgisi adımlarını takip edebilir.

Garanti Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu ile ilgili yazımızı buradan okuyabilir ve şubeye gitmeden kredi başvurunuzu nasıl yapacağınızı öğrenip, parayı anında hesabınıza alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. ben 2015 yedinci ayında başladım bese şuanda dondurdum..şuan da görünen birikim 935 tl.devlet katkısı hariç birikim 749 tl.suanda iptal etsem ne kadar alrım paramdan.tam 3.yıl doldugunda iptal etsem ne kadar alırım.bilgiveririmisnz.

  1. Merhaba Ramazan Bey;
   3 yıl dolmadan bireysel emekliliği iptal ederseniz, bu durumda herhangi bir devlet katkısına hak kazanamazsınız. Eğer 3 yıl dolduktan sonra iptal ederseniz, bu durumda hak kazandığınız devlet katkısının % 10 unu alabilirsiniz. Bunun dışında; Garanti Emeklilik tarafından bireysel emeklilik iptali durumunda sözleşme cayma bedeli de tahsil edilebilir. Özellikle bu konuyu da dikkate alınız. Bu ücret her şirket için farklılık arz edebilmektedir. Yazımızda yer alan numaralardan şirketle görüşebilirsiniz.

 2. Merhaba bes sistemini iptal edemiyorum otomatik katılım sistemi birikim transfer süreci devam ediyor daha sonra tekrar deneyin diyor çıldıracağım artık nasıl çözeceğiz bu işi yardımcı olun lütfen ?

  1. Merhaba Barış Bey,
   Lütfen başvurularınızı yazılı bir şekilde yapın. Daha fazla resmiyet kazanmış olacaktır.

 3. bes hesabımı kapattım ama burada yazdıgı gibi kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılmadı .4440336 aradım ama bilgisayar cıkıyor müşteri hizmetleri ile görüşemiyorum.işyerini aradım sadece .onlardan cevap bekliyorum.cok saçma hemde çok

 4. garanti bankasından bes girişim var lakin iş değiştirdiğim için bes in iadesi için enaz 100 defa telefonla aradım yapmıyorlar şubeye gittim ilgilenmiyor buraki arkadaşlarda ayn sıkıntı var gördüğüm kadarıyla ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba Yılmaz Bey,
   Garanti Emeklilik BES İptali için yazımız içeriğinde belirttiğimiz süreci takip ediniz. Sözlü başvurunun yanı sıra yazılı başvuru daha yerinde olacaktır. Bunun için ise; yazımızda paylaştığımız Garanti Bes iptali ayrılma formunu doldurup e posta ya da faks ile ilgili şirkete ulaştırmayı deneyiniz. Ulaşıp ulaşmadığı konusunda da telefonla teyit alabilirsiniz.

  1. Merhaba Sadık bey,
   Bu sizin aylık ne kadar BES primi ödediğiniz ile ilgili. Bunu en doğru ve net şekilde Garanti BES Emeklilikten öğrenebilirsiniz. İlla ki müşteri hizmetlerini aramanıza gerek yok. Online işlemler menüsünden de mevcut birikiminizin ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

 5. 444 0 336 arıyorum bes iptali için ama birikim transfer süreci devam ediyor bizi daha sonra tekrar arayın diyor müşteri hizmetleriyle görüşüyorum süreç ne kadar sürüyor diyorum onlarda onu biz göremiyoruz siz bizi ara sıra arayın diyor aylardır iptal edemedim çok saçma

 6. Maaşlarımız Garanti-Kordon şubesine yatıyor ve Bireysel emeklilik kesintileri Garanti Bankası tarafından yapılmaktadır.
  Bes iptal için 4440336 numaralı telefonu aradığımda kişisel bes hesabımın olmadığı bilgisini söylediler. 02123347070 numaralı telefonu kurumsal bes iptal için aradığımda iptal yetkimin olmadığını söylediler.

  Bireysel Emeklilik hesabımın kapatılmasını istiyorum.
  Maalesef Garanti Bankası’nın telefon ya da internet bankacılığı ile işlemlerimi gerçekleştiremiyorum. Ne yapmam gerekir ?

  1. Merhaba Melih Bey,
   Eğer kurumsal anlamda bir anlaşma söz konusu ise; bu hususta Garanti Emeklilik BES iptali için çalıştığınız iş yerinin insan kaynakları departmanı ile irtibata geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu