fbpx
E DevletKredi Notu

E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Tüketicilerin geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği ticari ilişkilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini anlamak amacıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altında tutulan kredi notu çeşitli kanallar aracılığıyla sorgulanabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen tüketicilerin ise konu hakkında bilmesi gereken bazı detaylar vardır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunun tüketicilerin anlayabileceği bir şekilde raporlaştırılması ve sunulması işlemi için Findeks isimli bir oluşum hayata geçirilmiştir. Söz konusu kurum, KKB ve bankalardan edindiği bilgileri bir araya getirir ve tüketicilerin anlayabileceği oldukça sade bir rapor oluşturur. Hangi kurum ya da kişi kredi notu bilgisini paylaşıyor olursa olsun bunun için Findeks’i kullanmak durumundadır.

Bu kapsamda tüketicilerin kredi notunu öğrenmek için başvurabileceği kurum Findeks’tir. Fakat telefon operatörleri ya da bankalar aracılığıyla da kredi notunun öğrenilmesi mümkündür.

Findeks haricindeki yöntemler genellikle Findeks sorgulama bedelinin üzerine kendi komisyonlarını da eklemelerinden dolayı maliyetli olabilmektedir. Dolayısıyla en ucuz kredi notu sorgulama yöntemi Findeks’tir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulaması

Geçtiğimiz dönemlerde TBB tarafından yapılan bir açıklama neticesinde tüketicilerin kredi notlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilmesi amacıyla çalışmalara devam edildiği duyurulmuştu. Fakat henüz e-Devlet ve bankalar arasında konuyla ilgili bir protokol imzalanmadı. Dolayısıyla e-Devlet aracılığıyla kredi notu sorgulaması yapmak şimdilik mümkün değil.

Telefondan Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu öğrenmenin en basit yöntemi SMS ile sorgulama yapmaktır. Bu kapsamda tüketiciler doğum yılını 1122’ye kısa mesaj olarak göndererek kredi notu sorgulaması yapabilir. Söz konusu mesaj operatör fark etmeksizin 9 TL ile ücretlendirilmekte ve çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bankadan Kredi Notu Öğrenme

Bankaların internet veya mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla kredi notu sorgulaması yapmak da mümkündür. Genellikle 9 TL – 15 TL aralığında değişen rapor ücretlerinin tahsil edilmesine istinaden PDF formatında hazırlanan kredi risk raporunun telefona ya da bilgisayara indirilmesi mümkün olur.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulanabilir Mi?

Ücretsiz kredi notu sorgulaması yapmak tüketici açısından mümkün değildir çünkü Findeks’in böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Kurumsal kimlikler ise özel abonelik paketlerinden yararlanarak toplu sorgulamalar için ödeme yapabilir ve bu kapsamda normalde ödenmesi gerekenden çok daha düşük bir bedelle kredi notu sorgulaması yapmak mümkün olur.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu sorgulaması yapıldığında geçmiş dönemlerdeki işlemlerle ilgili de oldukça detaylı bilgi edinilmiş olmaktadır. Bu kapsamda kredi notunun düşük olmasına neden olan şeyin borç ödemesindeki gecikme mi, halen devam eden taksit ödemeleri mi, kara listeye girilmiş olması mı yoksa kredi limitinin tamamen kullanılması mı olduğu tespit edilebilir ve çözüm bulunabilir.

e devlet kredi notu sorgulama
e devlet uzerinden kredi notu sorgulamasi nasil yapilir

Mevcut borçların düzenli bir şekilde ödenmesi ve bankalarla daha fazla işlem yapılması kredi notunun kısa süre içerisinde yükselmesine yardımcı olacaktır.

Eğer halen kredi notu oluşmadıysa mutlaka bir kredi kartı edinilmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır. 3 – 6 aylık kullanımın sonunda borcun düzenli olarak ödenmiş olması halinde yüksek bir kredi notu elde edilebilecektir.

Sitemiz üzerinden Kredi Notu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler konulu yazımızı da buradan göz atarak, en kısa sürede nasıl kredi notunuzu yükseltebileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu