fbpx
Blog

Telefon Numarasından İsim Bulma Sorgulama

Bilinmeyen numaralardan yapılan aramalar sabit veya GSM numarası olsun sık sık merak edilmektedir. Tüketiciler çeşitli sorgulama yöntemleriyle telefon numarasından isim soyisim öğrenebilmektedir.

Telefon Numarasının Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Turkcell, Vodafone, Avea, Turk Telekom, PTTCell, Bimcell, POcell vb. her operatörün numara sorgulama hattı bulunmaktadır. Tüketiciler ilgili hattı aramasına istinaden belirli bir ücret karşılığında telefon numarasından isim soyisim bilgisine erişebilmektedir. Söz konusu sorgulamanın ücretsiz yapılması mümkün değildir ve yapılacak sorgulama için ödenmesi gereken ücret de operatörden operatöre değişiklik göstermektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sorgulama yapılacak numaranın ait olduğu operatörün en ucuz teklifi yapacağıdır. Örneğin Turkcell’e ait olduğu bilinen bir numaranın Vodafone’ın sorgulama hattı üzerinden öğrenilmeye çalışılması durumunda Turkcell’den sorgulama yapılmasına karşın daha fazla ücret ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla numaranın hangi operatöre ait olduğu öğrenildikten sonra ilgili operatör şirketine ait sorgulama hattının aranması gerekir.

Eğer sorgulama yapılacak numara sabit hat ise yararlanılması gereken kurum Turk Telekom’dur. Bilindiği gibi sabit hat kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu altyapının tamamı Turk Telekom tarafından sağlanmaktadır.

Avea/Turk Telekom Numaradan İsim Sorgulama

Avea’ya ait olduğu bilinen bir numaranın sorgulamasını yapmak isteyen tüketicilerin başında sıfır olmadan 11855’e SMS atması yeterli olacaktır. Söz konusu işlem için 1,25 TL ücret tahsil edilecektir. Mesaj ile sorgulama yapmak istemeyen tüketicilerin 11855’i araması da mümkündür.

Turkcell Numaradan İsim Sorgulama

Turkcell’e ait olduğu bir numaranın sorgulamasını yapmak isteyen tüketicilerin başında sıfır olmadan yazdığı numarayı 2222’ye kısa mesaj atması gerekir. Yapılan sorgulama için 1,49 TL ücret tahsil edilecektir. Kısa mesajla sorgulama yapmak istemeyen tüketicilerin 11832’yi araması mümkündür. Yapılan arama dakika başına 1,25 TL ile ücretlendirilecektir.

Vodafone Numaradan İsim Sorgulama

Vodafone’a ait olduğu bilinen bir numaranın sorgulamasını yapmak isteyen tüketicilerin başında sıfır olmadan yazdığı telefon numarasını 7048’e mesaj atması gerekir. Mesaj başına 1,25 TL ücret tahsil edilecektir. Arayarak sorgulama yapmak isteyen tüketicilerin 11842’yi araması gerekir. Çağrı merkezi ile yapılacak görüşme dakika başına 1,25 TL ile ücretlendirilecektir.

Çeşitli Pratik Yöntemler

Yukarıdaki ücretli yöntemlere ek olarak her zaman istenen sonucu vermese de aşağıdaki bazı yöntemlerin uygulanması durumunda da numaradan isim soyisim bilgisine erişilebilmektedir.

Facebook Telefon Numarasından İsim Soyisim Öğrenme

Facebook, ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya uygulamasıdır ve sistemin güvenirliğini sağlamak üzere çift faktör doğrulaması ile üye olunması gerekmektedir. Facebook’un arama kutusuna telefon numarasının yazılması halinde o numaranın tanımlı olduğu hesaba erişilebilir. Bu durumda numaranın kime ait olduğu da kısa süre içerisinde öğrenilebilecektir. Bu yöntemin uygulanabilir olması için numaranın gizlenmemiş olması şarttır, aksi taktirde yapılan arama sonrasında herhangi bir veriye ulaşılamayacaktır.

WhatsApp Telefon Numarasından İsim Soyisim Öğrenme

İlgili telefon numarası rehbere kayıt edildikten sonra WhatsApp kişilerim sekmesi üzerinden profil resmine erişilebilir. Profil resminin görülmesine istinaden kimin aradığı kolayca anlaşılabilmektedir.

telefon numarasından isim sorgulama
telefon numarasindan isim bulma sorgulama en kolay yol

Google Telefon Numarasından İsim Soyisim Öğrenme

Bir ihtimal dünyanın en çok kullanılan arama motoru aracılığıyla da numaranın kime ait olduğunun öğrenilmesi mümkün olabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey iki tırnak işaretinin arasına numaranın yazılmasıdır. Örneğin “5301234567” yazıldığında 530 123 45 67 numarasının yer aldığı web sayfaları sırasıyla arayüzde görülebilecektir. Bu vesileyle ücretsiz bir şekilde numaranın kime ait olduğunun anlaşılması da mümkündür. Tırnak işaretleri ise benzerlik gösteren sayfaların filtrelenmesi ve yalnızca ilgili numaraya odaklanılabilmesi için gereklidir.

Eğer sizi arayan kişinin numarası gözükmüyor ise yani özel – gizli numaradan arıyor ise; bu durumda sitemizde yer alan ve daha önceden sizlerle paylaşmış olduğumuz Özel Numaradan Arayan Kişiyi Bulma konulu bölümü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu