fbpx

Akbank BES İptal Ayrılma Formu ve Telefonu 4441111

| | ,

2017’nin Ocak ayında yürürlüğe giren ve yine 2019 yılında da devamın karar verilen Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) aracılığıyla çalışanların maaşından net % 3’lük kesinti yapılarak kendi adlarına açılan birikim hesaplarına aktarılmaya başladı ve tasarrufun arttırılması amaçlandı. Çeşitli nedenlerle BES iptali yapmak isteyen çalışanlar Akbank’ın sunduğu alternatif kanallar aracılığıyla bu isteğini yerine getirebiliyor.

Cayma Hakkı

Çalışanların zorunlu olarak katılım sağladıkları bireysel emeklilik sisteminden cayma hakları bulunuyor. Fakat herhangi bir aidat ya da kesinti ödemesine maruz kalmamak için sözleşme yürürlüğe girdikten sonra en geç 2 ay içerisinde iptalin gerçekleşmiş olması gerekiyor. 2 aydan daha uzun süredir aktif olan BES hesabının iptalini gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin hesaplarından katılım payı ve aidat gibi çeşitli isimlerle kesintilerin alınması söz konusu olabiliyor. Çalışanlar, iptal gerçekleştirmeden önce hesaplarından ne kadarlık kesinti olacağını öğrenme imkanına sahip.

Akbank Avivasa BES İptali

Akbank, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sağlayan çalışanların birikim hesaplarını yan kuruluşu Avivasa aracılığıyla açmaktadır. Bu kapsamda iptal gerçekleştirmek isteyen çalışanların Akbank’a ek olarak Avivasa şubelerinden de yararlanma imkanı bulunur.

Şubeden BES İptali

Akbank veya Avivasa şubesine giden çalışan BES iptal dilekçesi yazar ya da kendisine teslim edilen hazır dilekçenin boş alanlarını kendi bilgileriyle doldurur. Söz konusu dilekçeyi imzalayıp teslim eden çalışan anında BES iptalini gerçekleştirmiş olur, ancak para iadesi için 10 iş günlük yasal sürenin beklenmesi gerekir. Para iadesi, kesintiye uğrayan maaşın yatırıldığı hesaba yapılacaktır.

akbank bes iptali ayrilma formu

Telefondan BES İptali (En Kolay Yöntem)

BES hesabını telefonla iptal etmek isteyen çalışanların çok basit bir şekilde bu isteğini yerine getirmesi mümkündür. 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayan çalışanlar müşteri temsilcisine bağlanıp gerekli güvenlik teyitlerini vererek BES iptalini gerçekleştirebilir. Para iadesi 10 iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

İlginizi Çekebilir :  Akbank Axess Kredi Kartı İçin Online İnternet Başvuru Yöntemi
akbank bes iptal

İptal Halinde Kesinti Uygulaması

Çalışanlar sözleşmelerin hazırlanmasının ve BES hesabının açılmasına istinaden 2 ay içerisinde cayma hakkından yararlanmaları halinde  herhangi bir kesintiye uğramadan birikimlerini iade alabilir. Fakat BES hesabının 2 aydan fazla süredir aktif olması halinde giriş aidatı, fon gider kesintisi vb. ödeneklerin de ödenmesi gerekecek, dolayısıyla birikim tam şekilde geri alınamayacaktır. BES hesabından çekilecek paranın ne kadar kesintiye uğrayacağı Avivasa çağrı merkezi aracılığıyla öğrenilebilir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkış konulu yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Önceki Yazı

Anadolu Hayat BES İptali Telefonu 08507245500 Ayrılma Formu

Garanti BES İptali Telefonu 444 0 336 Ayrılma Formu

Sonraki Yazı

“Akbank BES İptal Ayrılma Formu ve Telefonu 4441111” üzerine 15 yorum

  • Merhaba Harun Bey;
   Akbank BES iptali için yazımızda paylaşmış olduğumuz bes iptal numarasını aramalı ya da bunun yerine yine paylaşmış olduğumuz Akbank BES Ayrılma Formunu doldurup şirkete ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırmak için Faks ya da E Posta yolunu tercih edebilirsiniz. İlgili formu gönderdikten sonra Akbank ‘ı arayıp BES iptali konusunda bir teyit almanız yararınıza olacaktır.

  • Merhaba Şenol Bey;
   Lütfen yazımızda belirttiğimiz hususları yapınız. En etkin ve hızlı çözüm bu şekilde olacaktır. Kafanıza takılan bir nokta var ise bize sorabilirsiniz. Bes iptal işleminizi kolay bir şekilde yerine getirebilmeniz dileğiyle.

 1. Otomatik olmayan beş hesabımda devlet katkısı hariç 1982 TL birikmiş. Caydığım zaman 500tl gibi bir kesinti yapıyorlar. Bu normal mi acaba

  • Merhaba Musa Bey,
   Maalesef sözleşme cayma bedeli adı altında BES şirketleri ilgili kişiden kesinti yapabiliyor. Bu kesintiye maruz kalmamak için ya kişinin ilk 2 ay içerisinde çıkması gerekiyor ya da en az 3 yılını doldurması gerekiyor.

  • Merhaba Halit Bey,
   Akbank BES iptali için yazımız içeriğinde belirttiğimiz hususları uygulamanız gerekmektedir. Sadece buraya yazmanız anlam teşkil etmeyecektir.

Yorum yapın