fbpx
AkbankBireysel Emeklilik

Akbank BES İptal Ayrılma Formu Telefonu 4441111

2017’nin Ocak ayında yürürlüğe giren ve yine 2019 yılında da devamın karar verilen Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) aracılığıyla çalışanların maaşından net % 3’lük kesinti yapılarak kendi adlarına açılan birikim hesaplarına aktarılmaya başladı ve tasarrufun arttırılması amaçlandı. Çeşitli nedenlerle BES iptali yapmak isteyen çalışanlar Akbank’ın sunduğu alternatif kanallar aracılığıyla bu isteğini yerine getirebiliyor.

Cayma Hakkı

Çalışanların zorunlu olarak katılım sağladıkları bireysel emeklilik sisteminden cayma hakları bulunuyor. Fakat herhangi bir aidat ya da kesinti ödemesine maruz kalmamak için sözleşme yürürlüğe girdikten sonra en geç 2 ay içerisinde iptalin gerçekleşmiş olması gerekiyor. 2 aydan daha uzun süredir aktif olan BES hesabının iptalini gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin hesaplarından katılım payı ve aidat gibi çeşitli isimlerle kesintilerin alınması söz konusu olabiliyor. Çalışanlar, iptal gerçekleştirmeden önce hesaplarından ne kadarlık kesinti olacağını öğrenme imkanına sahip.

Akbank Avivasa BES İptali

Akbank, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sağlayan çalışanların birikim hesaplarını yan kuruluşu Avivasa aracılığıyla açmaktadır. Bu kapsamda iptal gerçekleştirmek isteyen çalışanların Akbank’a ek olarak Avivasa şubelerinden de yararlanma imkanı bulunur.

Şubeden BES İptali

Akbank veya Avivasa şubesine giden çalışan BES iptal dilekçesi yazar ya da kendisine teslim edilen hazır dilekçenin boş alanlarını kendi bilgileriyle doldurur. Söz konusu dilekçeyi imzalayıp teslim eden çalışan anında BES iptalini gerçekleştirmiş olur, ancak para iadesi için 10 iş günlük yasal sürenin beklenmesi gerekir. Para iadesi, kesintiye uğrayan maaşın yatırıldığı hesaba yapılacaktır.

akbank bes iptali ayrilma formu indirmek için ve incelemek için lütfen üzerine tıklayınız. İlgili formdaki boşlukları kendinize göre düzenleyebilir, sonrasında da posta, e posta, faks, vs gibi herhangi kanal vasıtasıyla Akbank Avivasa Emeklilik şirketine ulaştırabilirsiniz. Bu işlemi yaparken özellikle gönderim sonrasında evraklarınızın ulaşıp ulaşmadığına dair şirketten teyit almanızda yarar vardır.

Telefondan BES İptali (En Kolay Yöntem)

BES hesabını telefonla iptal etmek isteyen çalışanların çok basit bir şekilde bu isteğini yerine getirmesi mümkündür. 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayan çalışanlar müşteri temsilcisine bağlanıp gerekli güvenlik teyitlerini vererek BES iptalini gerçekleştirebilir. Para iadesi 10 iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

akbank bes iptali telefon sms ayrilma formu
akbank bes iptal

İptal Halinde Kesinti Uygulaması

Çalışanlar sözleşmelerin hazırlanmasının ve BES hesabının açılmasına istinaden 2 ay içerisinde cayma hakkından yararlanmaları halinde  herhangi bir kesintiye uğramadan birikimlerini iade alabilir. Fakat BES hesabının 2 aydan fazla süredir aktif olması halinde giriş aidatı, fon gider kesintisi vb. ödeneklerin de ödenmesi gerekecek, dolayısıyla birikim tam şekilde geri alınamayacaktır. BES hesabından çekilecek paranın ne kadar kesintiye uğrayacağı Avivasa çağrı merkezi aracılığıyla öğrenilebilir. Çünkü kesinti yapılacak miktar BES sistemi içerisinde ne kadar kalınıp kalınmadığına göre değişkenlik gösterebilecektir.

BES iptalinizi gerçekleştirmeden önce, bu konuda dikkat edilmesi gereken konuları etraflıca ele aldığımız Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkış konulu bölümümüzü buradan ortalama 3 dk içerisinde inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Merhaba Harun Bey;
   Akbank BES iptali için yazımızda paylaşmış olduğumuz bes iptal numarasını aramalı ya da bunun yerine yine paylaşmış olduğumuz Akbank BES Ayrılma Formunu doldurup şirkete ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırmak için Faks ya da E Posta yolunu tercih edebilirsiniz. İlgili formu gönderdikten sonra Akbank ‘ı arayıp BES iptali konusunda bir teyit almanız yararınıza olacaktır.

    1. Merhaba Ferdi Bey,
     Buraya e posta gönderip, daha sonrasında arayıp teslimat için teyit almanız yararınıza olacaktır.

  1. Merhaba Şenol Bey;
   Lütfen yazımızda belirttiğimiz hususları yapınız. En etkin ve hızlı çözüm bu şekilde olacaktır. Kafanıza takılan bir nokta var ise bize sorabilirsiniz. Bes iptal işleminizi kolay bir şekilde yerine getirebilmeniz dileğiyle.

 1. Otomatik olmayan beş hesabımda devlet katkısı hariç 1982 TL birikmiş. Caydığım zaman 500tl gibi bir kesinti yapıyorlar. Bu normal mi acaba

  1. Merhaba Musa Bey,
   Maalesef sözleşme cayma bedeli adı altında BES şirketleri ilgili kişiden kesinti yapabiliyor. Bu kesintiye maruz kalmamak için ya kişinin ilk 2 ay içerisinde çıkması gerekiyor ya da en az 3 yılını doldurması gerekiyor.

  1. Merhaba Halit Bey,
   Akbank BES iptali için yazımız içeriğinde belirttiğimiz hususları uygulamanız gerekmektedir. Sadece buraya yazmanız anlam teşkil etmeyecektir.

 2. Geri bildirim: akbank bireysel emeklilik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu