fbpx
Kredi Kampanyaları

PTT Kredisi Veren Bankalar Listesi-Gerekli Belgeler Nelerdir

Türkiye genelinde yaygın bir şube ağına sahip olan PTT, özelleştirilmesi sonrasında bankaların kredilerini tüketicilere ulaştırmak için rekabet edebileceği bir saha halini aldı. Bu kapsamda PTT aracılığıyla kredi de çekilebilir hale geldi ve PTT kredisi kavramı ortaya çıktı. Bazı bankalar PTT ile yaptığı anlaşma itibariyle tüketicilerin PTT’den kredi çekebilmesini mümknü kılmasının yanısıra tüm bankacılık işlemlerinin de bu şubeler üzerinden yapılmasını mümkün kılıyor. Dolayısıyla PTT kredisi veren bankalar listesi ve gerekli belgeler gibi çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler PTT Kredisi Kullanabilir

PTT aracılığıyla herkes kredi çekebilir, ancak bankaların PTT kredisine başvuran kişilerin büyük bir çoğunluğu emekliler. Bilindiği gibi emekli maaşı ya da türevi devlet ödemeleri konusunda yetkili kılınan kurumlardan birisi de PTT ve bu kapsamda maaşını farklı bir bankaya taşımayan tüketicilerin çoğunluğu da emekliler olarak öne çıkıyor.

PTT’den maaş alan kişiler PTT kredisi için başvuruda bulunurken hiçbir belge ibraz etmeye ihtiyaç duymazken PTT’den maaşını almadığı halde PTT kredisi için başvuruda bulunmak isteyen tüketicilerin gelir belgesini de ibraz etmesi gerekiyor.

PTT Kredisi Veren Bankalar Listesi

Hali hazırda PTT aracılığıyla kredi tahsis edebilen bankalar:

  • Burgan Bank,
  • Aktif Bank,
  • ING Bank,
  • Denizbank,
  • TEB olarak sıralanabilir.

Burgan Bank aracılığıyla kredi çekecekler en fazla 55 bin TL’ye kadar 84 üst yaş sınırıyla, Aktif Bank aracılığıyla kredi çekecekler en fazla 50 bin TL’ye kadar 80 üst yaş sınırıyla, ING Bank aracılığıyla kredi çekecekler en fazla 45 bin TL’ye kadar 75 üst yaş sınırıyla, Denizbank aracılığıyla kredi çekecekler en fazla 36 bin TL’ye kadar 80 üst yaş sınırıyla, TEB aracılığıyla kredi çekecekler en fazla 35 bin TL’ye kadar 70 üst yaş sınırıyla kredi çekebilir.

PTT Kredisi Veren Bankalar Listesi ve Gerekli Belgeler Nelerdir
PTT Kredisi

PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT aracılığıyla kredi veren bankaların ne kadar faizle kredi tahsis edeceği değişken, maaşını PTT üzerinden alan tüketiciler daha düşük faizle kredi çekebilirken maaşını PTT’den almayan tüketiciler piyasanın üzerinde bir faiz oranıyla kredi çekmek durumunda kalabiliyor. Tahsis edilen kredilerin faiz oranının ortalaması ise ilgili teklifi ileten bankanın standart ihtiyaç kredisi faiz oranına eşit oluyor.

PTT Kredisi Şartlar

PTT kredisi çekmek isteyen ve maaşını PTT’den alan emeklilerin yeterli kredi notuna sahip olması, en fazla 84 yaşında olması, aylık gelirinin krediden doğacak aylık taksit ödemelerini ödemeye yetmesi gerekiyor.

PTT’den maaş almayan tüketicilerin ise 18 yaşından büyük, 84 yaşından küçük olması, gelir belgesi beyan edebilmesi, kredi notunun yeterli olması ve aylık gelirinin krediden doğacak aylık taksit ödemelerini karşılayabilmesi gerekiyor.

Kredi notunun gruplandırması ise şu şekilde yapılıyor:

  • 1-699 puan aralığı en riskli grup, kredi çekme ihtimali çok düşük,
  • 700-1099 puan aralığı orta riskli grup, kredi çekme ihtimali düşük,
  • 1100-1499 puan aralığı az riskli grup, kredi çekme ihtimali gelirine bağlı,
  • 1500-1699 puan aralığı iyi grup, kredi çekme ihtimali yüksek,
  • 1700-1900 puan aralığı çok iyi grup, kredi çekme ihtimali çok yüksek.

Kredi başvurusu öncesinde kredi notu sorgulaması yapmanız ne kadar hacimle kredi talep edebileceğinizi kestirmek için önemlidir. Mantık en basit haliyle yüksek kredi notunun daha yüksek hacimle kredi çekilmesine imkan vermesidir.

Sık Sorulan Sorular

PTT aracılığıyla kredi çekecek tüketicilerin en sık sorduğu sorular ve bu sorulara verilmesi gereken yanıtlar şu şekildedir.

Konut ya da Taşıt Kredisi Çekilebilir Mi?

PTT aracılığıyla sadece ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Taşıt ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinin ekspertiz incelemesine tabi olması nedeniyle şubeden kullanılması mümkündür. Dolayısıyla konut ya da taşıt kredisi için PTT şubelerine başvurulması mümkün değildir.

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

PTT aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanacak tüketici PTT’den kredi kullanılmasına imkan veren bankalardan hangisiyle çalışacaksa tıpkı bankaya başvuru yapar gibi PTT şubesine gidiyor. Emekliler sadece kimlikle, maaşını PTT’den almayanlar ise kimlik, gelir belgesi ve ikametgah ile birlikte başvurusunu yapıyor. Yapılan başvuru kısa süre içerisinde değerlendiriliyor ve sonuç tüketiciye bildiriliyor. Kabul edilen kredi başvuruları için para ilgili tüketici adına açılan hesaba tahsis ediliyor ve PTT şubelerinden ya da hesaba bağlı bir karttan kullandırılması mümkün oluyor.

Yaş Sınırı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi vadesi de yaşınıza dahil ediliyor ve ortaya çıkan sayının kredi üst yaş sınırını aşmaması bekleniyor. Örneğin bankanın üst yaş sınırı 75 ise ve kredi kullanmak isteyen kişinin yaşı 72’yse bu durumda en fazla 3 yıl vadeli, kredi kullanmak isteyen kişinin yaşı 75 ise en fazla 11 ay vadeli kredi kullanılabiliyor. Bu konuda ayrıntılı olarak izahta bulunduğumu https://onlinekrediler.net/ptt-kredi-yas-siniri-nedir-kac-yasina-kadar-kredi-verir/ bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

PTT Daha Mı Avantajlı?

PTT aracılığıyla kredi kullanacak kişiler eğer maaşını PTT’den alıyorsa çoğu zaman daha avantajlı şartlar altında kredi tahsis ediyor. Fakat objektif bir değerlendirme yapılması gerekirse maaşını PTT’den almayan tüketicilerin PTT üzerinden yaptığı kredi başvuruları genellikle piyasa ortalamasının üstünde bir maliyete tabi oluyor.

PTT üzerinden kullanılan krediler için % 0,05 oranında finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası gibi ödemeler talep ediliyor.

Kredi Değerlendirmesi Ne Kadar Sürüyor?

PTT aracılığıyla kredi çekecek tüketicilerin yaptığı kredi başvurusu çoğu zaman aynı iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanıyor, ancak nadiren de olsa kredi değerlendirme süreci 2 iş gününü bulabiliyor. Yaptığı başvuruya 10 dakika içerisinde yanıt alan tüketicilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla, bu tamamen ilgili bankanın iş yoğunluğuna ve tüketicinin yaptığı kredi başvurusunun riskine bağlı bir durum.

Kredi Geri Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Kredisini PTT’den alan tüketiciler ödemeleri de PTT üzerinden yapıyor. Talep eden tüketiciler EFT yada havale gibi yöntemlerle de kredi borcunu rahatlıkla ödeyebiliyor. Kredi geri ödemelerinin yapılması oldukça kolay ve kesinlikle sorun edilmemesi gereken bir konu.

PTT ‘den Kredi Nasıl Çekilir?

Günümüzde birçok banka kredi olanağı sunmakta ve bu kredileri avantajlı şekilde bireylere vermektedir. Bankaların dışında kredi kolaylığı sunan bir diğer kurum ise, PTT’dir. Öncelikle söylemek isteriz ki, PTT üzerinden kredi çekmek istiyorsanız eğer, aktif olarak emekli olmanız gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir şekilde PTT üzerinden kredi çekemezsiniz. Bugün sizlere PTT’den kredi nasıl çekilir sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Ülkemizde 100 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan PTT, bazı şartlara ve kriterlere göre kredi vermektedir. Yani kredi notu burada ilk olarak önde gelen husustur ve bir diğeri ise aktif olarak emekli olmaktır. Tüm PTT şubelerine giderek ya da, aktif olarak bankaların sunmuş olduğu PTT kredilerini çekebilirsiniz. Aşağıda PTT kredisi veren bankaları görmekteyiz.

Hangi Bankalar PTT Kredisi Veriyor ve Anlaşmalı
PTT Anlaşmalı Kredisi

PTT Kredisi İçin Gerekli Evraklar

İlk olarak istenen belge bilindiği üzere, nüfus cüzdanı/pasaport ve emekli aylığı alındığına dair raporlu belgedir. Daha sonra sizlerden ikamet belgesi istenecektir(e devlet üzerinden alınabilir. Devamında taşıt ruhsatı ya da adınıza kayıtlı bir fatura ve varsa eğer ek gelir belgesi istenir. Bu belgeleri kredi çekeceğiniz bankaya iletmeniz gerekiyor. Aksi halde evrakların bir tanesi bile eksik olduğu zaman, kredi süreci askıya alınmaktadır.

PTT Kredisi Ne Kadardır

Ptt üzerinden çekilen kredilerde, belirli bir tutar söylemek imkansızdır. Fakat genelde aldığımız bilgiye göre, 50 bin TL ve altı için bu kredi geçerli kılınmıştır. Üstelik bu kredi de, 60 aya kadar vadelendirilmektedir. Sizlerin çekebileceği maksimum tutar, sahip olduğunuz kredi notunuza ve aylık olarak aldığınız emekli maaşına bağlıdır. Sistem sizlerin durumu olumlu ise, 50 bin TL ve üzeri için de onay verebilir. Yani bu sizlerin tamamen kendi durumunuza kalmış bir noktadır. Ptt’den kredi nasıl çekilir sorusu aklınızda varsa ve daha detaylı bir bilgiye ulaşım sağlamak istiyorsanız, https://ptt.gov.tr/ adresini ziyaret edebilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı