fbpx
İhtiyaç KredisiKredi KampanyalarıOnline Krediler

İşsizlere Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar-Başvuru Yöntemi

Kredi kullanmak isteyen kişiler, sandığının aksine her zaman gelir beyan etmek zorunda değildir ve gelire sahip olmasa ya da bunu ispatlamasa dahi kredi kullanabilir. İşsizler ya da bir nedenle gelirini beyan etmeyenler gelir belgesi ibraz etmesine gerek kalmadan kredi kullanmak istiyorsa bazı bankalarla çalışmak durumundadır. Bankaların bir kısmı gelir belgesini kredi başvuru prosedüründe zorunluluk haline getirirken, bazıları belge beyan edilmesine ihtiyaç duymamaktadır. Bu açıdan işsizlere gelir belgesiz kredi veren bankalar ve başvuru yöntemleri hakkında bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olabilir.

İşsizlere Kredi Verilir Mi?

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ya da çalışsanız dahi sigortalı değilseniz çeşitli bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanmak istediğiniz bankayla ilgili dikkat etmeniz gereken tek husus gelir belgesi ibrazı talep edip etmediğidir. Gelir belgesi talep etmeyen bir bankaya yapacağınız kredi başvurusu asgari ücretin % 20’sini geçmeyecek kadar taksit ödemeleriyle kabul edilebilir. Bunun belirlenmesindeki en önemli husus ise kredi notunuzdur.

Kredi notunuz yüksekse ve herhangi bir gelir beyan edemiyorsanız banka maaşınızı asgari ücreti baz alarak hesaplar ve 2000 TL’lik asgari ücretin % 20’si yani 400 TL’yi geçmeyecek taksit ödemeleriyle kredi kullanmanıza imkan sağlar. Bu, üst sınırdır bu seviyenin altında yapacağınız kredi başvurularının onay alma ihtimali çok daha yüksektir.

İşsize Kredi Verilirken Neye Dikkat Edilir?

İşsizlere kredi verilmeden önce dikkat edilen en önemli husus kredi notudur. Bankalar gelir belgesi kredi verebilmek için kredi notunun yüksek olmasını ister, kredi notu yüksek olmayan tüketicilerin belge beyan etmeden kredi kullanma ihtimali çok düşüktür.

Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun ne kadar yüksek olduğunu öğrenmek için bir kredi notu sorgulaması yapın. Yaptığınız kredi notu sorgulaması sonrasında notunuz ne kadar yüksekse aylık 400 TL’lik maksimum taksit seviyesine o kadar yakın bir değere başvuru yapın, kredi notunuz düşükse aylık en fazla 250 TL taksit ödemesi yapacağınız kadar miktar için kredi talebinde bulunun. Yüksek kredi notu 1500 ve üzeri puanlardır, 1300 ve altı kredi notu ise düşük kredi notu olarak değerlendirilir. 1300 ile 1500 arasındaki puanları ne şekilde değerlendireceği, hangi kategoriye dahil edeceği bankanın kredi politikasına bağlıdır.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Çalışmayana kredi veren banka gelir belgesi ve SGK’lı çalışmayı zorunlu kılmayan bankaya eş değerdir. Bu açıdan hali hazırda rahatlıkla kredi kullanılabilecek bankalar arasında CEPTETEB, Enpara.com, Odeabank ve Aktifbank yer alır. Buna ek olarak bazı bankalar da sadece gerekli görmesi halinde gelir belgesi ibrazı istemekte, çoğu zaman belge beyan edilmesini zorunlu kılmamaktadır.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi

Çalışmayana ihtiyaç kredisi veren bankalardan birisi olan Enpara.com, QNB Finansbank’a bağlı olarak dijital bankacılık faaliyetine devam eden bir banka şubesidir. Dosya masrafsız ve gelir belgesiz kredi kullanılmasını mümkün kılan Enpara.com, ihtiyaç kredisi kullanmak için başvuru yapabileceğiniz bankalar arasında yer alır. En fazla 30 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sağlanır, başvurular internet sitesi üzerinden online olarak yapılır ve hiçbir işlem için şubeye gidilmesine gerek yoktur.

N Kolay Gelir Belgesiz Kredi

Aktifbank’ın ihtiyaç kredisi ürünü olan N Kolay Kredi sayesinde 30 bin TL’ye kadar % 0,05 finansman tahsis ücretiyle kredi kullanmanız mümkündür. Gelir belgesi ya da türevi hiçbir evrak ibraz etmenizi istemeyen Aktifbank, başvuruların internet üzerinden yapılmasını mümkün kılıyor.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

Çalışmayana kredi verebilen bankalardan birisi olan CEPTETEB, TEB bankasına bağlı olarak faaliyet gösteren bir dijital bankacılık şubesidir. 30 bin TL’ye kadar online ihtiyaç kredisi verebilen CEPTETEB, sigorta ya da dosya masrafı ödemesi yapılmasına da gerek duymuyor. Başvurular tamamen internet üzerinden yapılıyor ve kısa süre içerisinde kredi tahsisi şubeye gitmenize gerek kalmadan gerçekleşiyor.

Odeabank Nakit Hazır Kredi

Odeabank, sadece gerekli görmesi halinde gelir belgesi istiyor ki çoğunlukla hiçbir belge talebinde bulunmadan kredi başvurusu yapılmasına imkan sağlıyor. 35 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekilmesini mümkün kılan Odeabank’a kredi başvurusu yapmak için internet sitesi üzerinden ya da PTT şubeleri aracılığıyla talepte bulunabilirsiniz.

ING Bank e-Kredi

ING Bank aracılığıyla kredi kullanacak tüketicilerden sadece gerekli görülmesi halinde belge talep ediliyor ki bu çok düşük bir oran. Çoğu tüketici hiçbir belge ibraz etmesine gerek kalmadan kredi başvurusu yapabiliyor. 50 bin TL’ye kadar % 0,05 masraflı ihtiyaç kredisi tahsis eden ING Bank, kredi notu yüksek olan tüketicilerin çok daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullanmasını mümkün kılıyor.

Başvuruların internet üzerinden ya da ING Bank şubelerinden yapılması mümkün.

Hangi Gelirler Beyan Edilebilir

Çalışmıyorsanız mutlaka geçiminizi sağlamak ve gündelik harcamalarınızı yapmak için bir yerden gelir elde ediyor, para alıyor olmanız gerekir. Bu açıdan hangi gelirlerin bankaya beyan edilebileceğini bilmek de önemlidir:

  • Tapusu kendinize aitse elde edilen kira gelirleri,
  • Emekli geliri,
  • Aynı ikametgah adresinde yaşayan aile bireylerinin gelirleri,
  • Çiftçilikten elde edilen kayıtlı gelirler,
  • Şirket ortaklıklarından elde edilen gelirler,
  • Sezonsal işlerden elde edilen gelirler.

Bunlar en sık beyan edilen diğer gelir türleri olsa da bunlarla sınırlı değildir, elinize nasıl para geçtiğini banka yetkilisine anlatmanız halinde bu bilgiyi üst makama bildirebilir ve gelir konusunda bilgi edinilmesini sağlar. Dolayısıyla paranızı nasıl elde ettiğinizi anlatmaktan çekinmeyin ve kredi başvurunuzu yapın.

İşsizlere Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Yöntemleri
İşsizlere Gelir Belgesiz Kredi

Akbank ‘tan Gelir Belgesiz İşsizler İçin Kredi

Akbank uzun bir zamandır hayatımızda olan bir bankadır ve işsizlere kredi olanağı tanıyan en önemli bankadır diyebiliriz. Akbank’a kredi başvurusu yapmak için tüm şubeleri tercih edebileceğiniz gibi, internet bankacılığını kullanarak da başvuru yapabilirsiniz. İnternetten kredi başvuru için, https://webapp.akbank.com/DirektKredi/EntryPoint.aspx adresine giriş yapmanız ve tüm istenilen bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Son olarak Sms ile de başvuru yapabilirsiniz. Bunun için de,   Kredi yazarak boşluk bırakınız ve Vatandaşlık Numaranızı yazın, 4425’e gönderiniz. Kredi başvurunuz olumlu veya olumsuz olarak kısa süre içerisinde cep telefonunuza kısa mesaj ile gelecektir.

Denizbank ile Gelir Belgesiz Online Kredi

Son zamanlardaki yapmış olduğu teşvik edici kampanyalar ile hafızalarımızda yer edinen Denizbank, İşsizlere gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında en çok avantajı sunandır. Gelir belgesi olmadan sadece kredi notunuzun yüksek olması durumu ile, 55.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Ayrıca Denizbank bu imkanı sağlarken, sizlere 36 aya kadar vadelendirme yapıyor. İlk olarak Sms ile kredi kartı başvuru yapabilmek için, Cep telefonundan KREDİM yazıp, TC. No ile birlikte 3280‘e göndermeniz durumunda, başvuru sonucu beş dakika içerisinde cep telefonunuza iletilmektedir. İnternet bankacılığı ile başvuru için, https://www.denizbank.com/bankacilik/bireysel-bankacilik/ adresine giriş yapmanız ve istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Online kredi başvuru sonuçları, kısa süre içerisinde cep telefonunuza iletilmektedir.

ING Bank İşsizlere Gelir Belgesiz Kredi

İng bank özellikle yapmış olduğu avantajlı kampanyalar ile bilinen bir bankadır. 3 bin TL’ye kadar bir ihtiyacınız varsa eğer, bu ihtiyacı ING Bank aracılığı ile kısa süre içerisinde giderebilirsiniz. Bu kredi için ilk başvurulan yöntem, ING Bank’ın internet bankacılığı’dır. 0850 222 0 600 numaralı hattı aramanız durumunda, 3 bin TL kredi başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmanın diğer bir kanalı ise, internet bankacılığıdır. https://www.ingbank.com.tr/tr/sizin-icin/krediler/ihtiyac-kredisi-basvuru-formu adresine girmeniz ve devamında istenilen bilgileri eksiksiz yazmanız durumunda, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca en yakında ING bank şubelerinden de, 7 gün 24 saat boyunca kredi başvurusu yapabilir ve hızlı şekilde kredinizi çekebilirsiniz.

İşsiz kişilerin kredi ihtiyacı konusunda bu saydığımız bankalar dışında; online olarak kredi başvurusu olan bankalardan da başvuru yapabilmeleri mümkün olacaktır. Şubeye gitmeden online kredi başvurusu yapabileceğini bankalar listesini görmek için bu bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu