fbpx
Bireysel Emeklilik

Avivasa BES İptal Ayrılma Formu Telefon Numarası 4441111

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) son zamanlarda ortaya çıkartılan en karlı yatırım araçlarından birisidir ve ilk örneği sanılanın aksine ülkemiz değil ABD’dir. BES sayesinde çalışanlar hem gelecekte yaşanacak olumsuzluklara yönelik kendi önlemini alma hem de birikimlerin oluşturduğu likiditenin devlete sağladığı fon imkanı sayesinde bunun bir karşılığı olarak devlet katkısından yararlanmaktadır. Yine de bazı durumlarda ve çeşitli sebeplerle BES iptalinin gerçekleşmesi, birikimin geri alınması gerekebiliyor. BES cayma hakkını kullanmak isteyen müşteriler için Avivasa’nın hali hazırda oluşturduğu çeşitli kanallar bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu kanallardan bahsederek; Avivasa BES İptal Ayrılma Formu Telefon Numarası hakkında bilgi paylaşmaya çalışacağız.

Avivasa BES Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım gerçekleştikten sonra 2 aylık süre içerisinde cayma hakkından yararlanılması halinde birikimin herhangi bir kesintiye uğramadan geri alınması mümkündür. Fakat 2 aydan daha fazla zamandır aktif olan BES’in iptali gerçekleşecekse bunun için katlanılması gereken bazı kesintiler olabilir. Hazine Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde BES hesabınızdaki birikimden ne kadar kesinti olacağını öğrenmek için Avivasa çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz.

Avivasa Telefonla BES İptali

Avivasa aracılığıyla oluşturulan BES sözleşmesinden doğan cayma hakkını kullanacak müşterilerin 444 11 11 numaralı telefon yardımıyla bunu gerçekleştirmesi mümkündür. Müşteri temsilcisi ile görüşerek iptal talebinde bulunan müşteriye çeşitli evraklar ulaştırılacak ve imzalanıp, doldurularak Avivasa’ya geri gönderilmesi istenecektir. İptal gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde iade yapılacaktır.

Avivasa Faksla BES İptali

0216 634 38 88 numaralı faks numarasına BES iptal dilekçesi ya da ayrılma talep formu gönderen tüketicilerin de iptal sürecini başlatması mümkündür. Dilekçenin iletilmesine istinaden üzerinde yer alan iletişim bilgileri aracılığıyla müşteriye ulaşılacak ve çıkış için gerekli olan evrakların doldurulması istenecektir. Dilekçeyi göndermeden önce mutlaka çağrı merkezi aranmalı ve sözleşme iptali halinde emeklilik hesabından ne kadar kesinti olacağı öğrenilmelidir.

avivasa bes cikis ve iptali icin ayrilma formu indirmek için üzerine tıklayınız.

avivasa bes iptal çıkış
avivasa bes iptal ayrilma formu telefon numarasi 4441111

İptal Halinde Devlet Katkısı Veriliyor Mu?

BES hesabının iptal edilmesi halinde de devlet katkısından yararlanmak mümkün, ancak bunun için en az 3 yıldır hesabın aktif olması gerekiyor. 3 ile 6 yıl süreyle hesabı aktif olan müşteriler % 15, 6 ile 10 yıl arasında hesabı aktif olan müşteriler % 35, 10 yıl ve üzeri emekliliğe hak kazanan müşteriler ise % 60 oranında devlet katkısından yararlanır.

Zorunlu BES ‘ten Nasıl Çıkabilirim diyorsanız ilgili bölümümüze buradan inceleyerek BES çıkış sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin yazımızı ortalama 3 dakika içerisinde okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İptal Halinde Kesinti Ne Kadar

Bu noktada en önemli husus, BES ten çıkış tarihinizdir. Çünkü genel itibariyle bes şirketleri bireysel emeklilik sözleşmelerinde bu kesinti miktarlarını belirlerken, BES te kalınan süreyi baz almaktadır. Örneğin; zorunlu BES e dahil olduktan ilk iki ay içerisinde yapılacak çıkışlar için herhangi bir kesinti yapılmamakta. Bu nedenle bu konuda sözleşmenizi incelemeniz ve kesintilere ilişkin bölümden bunu tespit etmeniz gerekecektir. Sözleşmenize de AvivaSA Emeklilik ‘in online platformundan ulaşabilirsiniz. Ya da bunun yerine AvivaSA Bes iptali yapmadan telefonla çağrı merkeziyle iletişime geçip, kesin miktarını hesaplattırabilir ve buna göre bir karar verebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

44 Yorum

  1. Merhaba Sevgi Hn;
   Aviva SA BES iptalinde hangi aşamada takılıyorsunuz ? Yardımcı olalım. Yazımızdaki süreçleri izlemeniz halinde muhakkak sonuna ulaşacaksınız. Hiç olmazsa, ayrılma talep formunu indirip, doldurup (kalemle de doldurabilirsiniz) Aviva SA ‘ye e posta ya da faks gönderebilirsiniz.

   1. ayrılma formu link verebilirmisiniz. ayrılmak istiyoruz form için çekmediğimiz eziyet yok. Müşteri hizmetlerine ulaşabilene aşk olsun. Sabancı guruba yakışmayan durumlar. gasp çı gibi lanse ediliyorsunuz.

    1. Merhaba Ahmet Bey,
     Bildidğimiz kadarıyla AvivaSA ayrılma formunu kendisi gönderiyor. Bunun yerine isterseniz bir dilekçe de yazabilirsiniz. Bu da çözüm olacaktır.

 1. merhaba bireysel emekliliğimi iptal etmek için aradım iptal formunu mail atacaklardı henüz gelmedi yardımcı olursanız sevinirim iyi günler..

  1. Kamil bey; maalesef bazen süreç uzayabiliyor. Tekrar yetkililerle irtibata geçip, formun henüz size ulaşmadığını belirtmeniz faydalı olabilir.

 2. mrb. üzerimde icra var.. 6 yıldır emeklilik hesabım var. iptal ettircem.. paramı alabilir miiyim ? haciz edebilirler mi ?

  1. Merhaba Erkan Bey,
   Mevcut icra işlemleri nedeniyle; banka hesabınızda bulunan bir mevduatınıza bloke koyulabilir ve haczedilebilir. Daha detaylı bilgi için bir hukukçuya da danışabilirsiniz.

  1. Merhaba Hüseyin Bey,
   Maalesef sisteme giriş çok kolay, çıkışta biraz iletişimde sorunlar yaşanıyor. Taleplerinizi dile getirmeye devam edin. Unutmayın, belli bir süreden sonraki çıkışlarınızda kesinti yapılacak.

  1. Merhaba Ümit Bey,
   Yoğunluk nedeniyle ulaşamıyor olabilirsiniz. Eğer besten çıkış yapacaksanız aramaya devam etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra yazımızda belirttiğimiz alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

 3. 5 YILDIR AVİVASA BES İM VAR İPTAL EDECEĞİM UĞRAŞTIRIYORLAR BU NASIL İŞ OLURKEN İLĞİLENİYORLAR ŞİMDİ İPTAL EDERKEN UĞRAŞTIRIYORLAR.BİRDE ÖYLE İPTAL SÖZLEŞMESİMİ OLUR BU SÜREÇTEKİ ZARARDAN SORUMLU OLMUYORLAR YAZI İMZALATIYORLAR.YATIRIM YAPMA O ZAMAN İPTAL ET DEDİĞİM ANDA ÇEK PARAYI YATIRIMDAN.

  1. Merhaba Mesut Bey,
   Şu an sanırım ciddi bir yoğunluk var. Maalesef aynı sorunu yaşayan okurlarımızın sayısı çok fazla. Eğer BES ‘ten çıkış yapmak istiyorsanız ısrarla talebinizi bir şekilde ulaştırınız.

 4. mecburi diyerek kayıt yapılıyor fakat iptal için muhatap bulamıyoruz. sms ile iptal edilebilirmi numara verirmisiniz.

 5. ben de bireysel emekliliğimi iptal ettirmek istiyorum ama müşteri hizmetleriyle görüşemiyorum biz size dönelim formunu doldurdum geri dönüş de olmadı. yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Merhaba Selvihan Hn,
   Formu doldurduktan sonra işlemleriniz yerine getirilecektir. Ancak yine de iletişim numaralarından arayıp formunuzun ulaşıp ulaşmadığı konusunda bir teyit almanız daha sağlıklı olacaktır.

  1. Merhaba Ayşe Hn,

   Konuyla ilgili SMS iptal talebinizden sonra telefonla müşteri hizmetlerini arayıp teyit almanız yararınıza olacaktır.

 6. Ben formu doldurdum ve mail üzerinden gönderdim ama hala iptal olmadı tekrar deneyiniz diyor iptal edin artık şunu ya sıkıldım

  1. Merhaba Ramazan Bey,
   Formu gönderdikten sonra arayıp teyit alınız. Bunun yanı sıra e posta gönderdiğiniz form ve diğer belgeleri faks yoluyla da göndermeyi deneyiniz.

  1. Merhaba Muhammed Bey,
   Avivasa BES çıkış yapmak için yazımızda belirttiğimiz üzere iletişim numarasından ya da ayrılma talep formunu doldurup faks/e posta yoluyla göndermeniz sonrasında işlemleriniz tamamlanacaktır.

 7. daha once yapi kredi bankasi ile calisan bir firmada calisiyordum orada baslattilar ve 2 ay sonra iptal ettim ve daha sonra akbank ile calisan baska bir firmaya girdim ve bana sorulmadan daha once iptal ettigim bes I tekrar baslatmislar bunun yasal dogrulugu nedir ve 2 ayai gecerse kesintiden bahsedilmis asagi yukari kesinti ne kadar oluyor bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba İlhami Bey,
   2 ay içerisinde iptal etmemeniz halinde, BES şirketleri sizden sözleşmeden cayma bedeli talep edebiliyorlar. Bu da firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor. Otomatik olarak tekrar BES e dahil edilme konusu iş değiştirmelerde yaşanan bir sorun bu maalesef. Bu konuyla ilgili olarak çalıştığınız firmanın insan kaynakları departmanına başvurup, süreci öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 8. sms ile cayma yazıp 3348 e gönderdim iptal işlemi yapmak için başka yapacak birşey varmı kaçgün içinde para geri gönderilir?

  1. Merhaba Enis Bey,
   Avivasa BES iptal SMS ile işleminizi gerçekleştirdiyseniz ve size söz konusu çıkış sürecinin işleme alındığına dair bilgilendirme mesajı geldiyse, muhtemelen 15 iş günü içerisinde ödemeniz yapılacaktır. Bu sürenin uzaması halinde şirketiniz ile irtibata geçmenizde yarar vardır.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle, saygılar.

 9. 444 11 11 diyorsunuz 4 dakika tutup müşteri temsilcisine bağlanırken sistemden düşürülüyoruz bunun adı soygundur çıkmak istiyorum kardeşim var mı ötesi sistemden düşmek dediğim 1 veya 2 defa olan bir şey değil belki 10 veya 15 kez yaşadığım bir sıkıntı insanları bu kadar yıpratmaya hakkınız yok 45 yaş altı mecbur madem bana neden sorulmuyor kardeşim istiyormusun diye hadi sormadınız çıkmak istiyorum bunca zulüm nedirçözüm üretin yazık bu millete.

  1. Merhaba Hayrettin Bey,
   Çoğu okurumuz sizin gibi mağduriyetlerini dile getirmekte. Avivasa BES İptal ayrılma işlemi için önerimiz yazılı başvuru yapmanız. Çünkü yazılı başvurularınız resmiyet kazanacaktır. Bu nedenle bir dilekçe ile ya da yazımız içeriğinde bulunan Avivasa BES İptal Ayrılma Çıkış Talep Formu nu doldurarak ilgili şirkete ulaştırabilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 10. merhaba
  bireysel emeklilekten ayrılmak için evrakları hangi mail adresine atıyoruz ?
  iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Zeynep Hn,
   E posta adresine Avivasa İletişim (ilgili şirketin resmi web sitesi) bölümünden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Avivasa bes iptali için faks çekmeyi de deneyebilirsiniz.

 11. Merhaba iki gün oldu yaptırdım kaydimi eşimle sorunlar oldu iptal ettirmek istiyorum karttan ödeme yapilacakti her ay. Sanırım daha cekilmedi giriş aydatini alacakmisiniz süreç nasıl isliyecek.

  1. Merhaba Sevda Hn,
   Avivasa BES iptali için yazımız içeriğinde belirttiğimiz süreci ilerletebilir, bunun yanı sıra Avivasa ayrılma talep formunu doldurup e posta / faks aracılığıyla ilgili şirkete iletebilirsiniz.

 12. Ben internetten bes iptali yaptım. Şuan iptal aşamasında ama ben fikrimi değiştirdim tekrar bes yaptırmak istiyorum. Şuan iptal süreci devam ederken yapmış olduğum işlemi geri alabilirler mi. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba Aykut bey,

   İlgili BES emeklilik şirketi ile irtibata geçerseniz muhtemelen yardımcı olacaklardır diye düşünüyoruz. İrtibat numaralarını sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu