fbpx
Kosgeb Kredileri

Tekmer Nedir?

Son zamanlarda ismi duyulmaya başlayan Kosgeb Tekmer desteği, fazla duyulmaması sebebiyle değeri yeni anlaşılan bir devlet desteğidir. Tekmer “teknoloji geliştirme merkezi” anlamına gelmektedir. Bu merkezler teknoloji ve yenilik odaklı bir iş fikrine sahip girişimcileri desteklemektedir. Ve girişimcilere farklı hizmetler sunan kurumlardır. Kosgeb tarafından Tekmer sıfatıyla değerlendirilmek için aşağıdaki şartlardan biri taşınmalıdır:

 • Üniversite Yönetimi
 • Kamu Kurum ve Kuruluşları
 • Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi
 • Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetimi
 • Teknoloji Transfer Ofisleri

Eğer bu şartlardan birini taşıyorsanız siz de Tekmer başvurusunda bulunup Kosgeb Tekmer Programından yararlanabilirsiniz. Oldukça avantajlı olan bu program, teknolojinin gelişmesi ve kalkınması adına çok sayıda kalemde destek sağlamaktadır.

Tekmer Destek KapsamıTekmer Destek Kapsamı

TEKMER girişimcilere ve işletmelere inkübasyon ve sonrası süreçlerde danışmanlık, mentorluk gibi hizmetleri sağlamaktadır. Tüm bu süreçlerde KOSGEB desteklerinden faydalanabilirler. KOSGEB TEKMER programının aşağıdaki süreçlerde desteği kapsamaktadır.

 • Ön inkübasyon: Şirketleşmemiş girişimcilere yönelik eğitim, danışmanlık, mentorluk ve iş geliştirme amacıyla hizmet verilmesi.
 • İnkübasyon: Girişimcilerin ve projelerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla sunulan eğitim, teknik danışmanlık, koçluk, yatırımcı bulma, çalışma ortamı sağlama.
 • İnkübasyon sonrası: İnkübasyon sürecini tamamlayan işletmelere sunulan strateji geliştirme, yönetim, fon bulma hizmetleri.

Kosgeb kredileri ve başvuru standartlarını öğrenmek isterseniz; KOSGEB Kredi Başvurusu Sorgulama yazımıza göz atabilirsiniz.

Tekmer Destek Programı Avantajları

Tekmer destek programı ile 5 yıllık proje süresi içerisinde 3.800.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu destek kapsamında mobilyadan personele birçok kalemde destek sağlanabilmektedir. Destekler geri ödemesiz ve hibe şeklindedir. Yapılan harcamaların %75’i KOSGEB tarafından ödenmektedir. Bu sayede yeni kurulan Tekmerlerin hızlı bir şekilde kurulması sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu sayede Tekmerlerin yaygınlaşması hedeflenmektedir. Tekmer Destek Programı kapsamında sunulan destek kalemleri aşağıdaki gibidir:

 • Mobilya ve donanım desteği için üst limit 300.000 TL’dir. Yani 400 bin TL harcama yapılırsa %75’lik kadarı KOSGEB tarafından karşılanmış olur.
 • Ortak kullanıma yönelik makine-teçhizat ve yazılım desteği için üst limit 500 bin TL’dir. Eğer bu ürünler yerli üretim ise destek oranı %90’dır. Yani bu durumda 500 bin destekten yararlanmak için 555bin TL harcama yapılmalıdır. Geri ödemeli destek için üst limit 1.000.000 TL’dir.
 • Personel giderleri desteği için üst limit 1.000.000 TL’dir. %75 oranında yapılan desteğin tamamından yararlanmak için yaklaşık 1.350.000 TL tutarında harcama yapılmalıdır.
 • Eğitim, danışmanlık, organizasyon ve tanıtım giderleri desteğinin üst limiti 1.000.000 TL’dir. Bu destek için de yapılan harcamanın %75’i karşılanmaktadır.

Tekmer Destek Programından Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen yeni kurulan bir TEKMER yöneticisi iseniz bu desteğe başvurmak oldukça kolaydır. Bu başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlete yetkilendirme girişi yaparak Tekmer desteğine hemen başvurabilirsiniz. Başvuru işlemi sırasında aşağıdaki hataları yapmamaya dikkat etmelisiniz:

 • Yetkilendirme Formunun yanlış doldurulması,
 • Belgelendirme, Tasarım ve Sınai Mülkiyet Hakları Desteğinin karıştırılarak yanlış destek altında ödeme talebinde bulunulması,
 • Yetkilendirme Formunun Unvan satırının yanlış doldurulması,

Bu hususlara dikkat ettiyseniz KOSGEB adresinde bulunan Tekmer başvuru formlarını doldurmalısınız. Akabinde E-Devlet’e bu adresten giriş yapabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu