Bankalarla Problem Yaşamamak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notunun ticari işlemlerde kullanılıyor olması ile birlikte bir çok kişi bankalardan kredi çekme ve kredi kartı alma noktasında problemler yaşamakta ve bu nedenle ihtiyaç durumunda sıkıntıya düşebilmektedir. Bu yazımızda kredi notu konusuna açıklık getirerek merak edilen hususlardan olan Bankalarla Problem Yaşamamak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı meselesini ele almaya çalışacağız.

Bankalarla Problem Yaşamamak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Notu Kaç Olmalı

Günümüzde insan ihtiyaçlarının sonu olmaması, bir takım nakit gereksinimlerini de beraberinde getirmiştir. Öyle ki , alınacak olan yeni bir konut veya vasıta, sadece paraya dayanmaktadır. Bu yüzden nakit arayışı içerisine girilmiş ve insanların bu sorununa bankalar çözüm üretmiştir. Kredi adı altında borç para verilmekte ve faiz uygulanarak geri alınmaktadır. Kredi çekerken doğal olarak bazı şartlar mevcuttur ve her vatandaşa kolaylıkla kredi verilmez. Bu konuda kredi notu devreye girmektedir. Kredilerde aranan ilk şart, yeteri kadar kredi notudur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu Kredi ve Kayıt Bürosu tarafından tutulan, bireylerin geçmişindeki finansal ürünleri kullanımına ve ödemelerine bağlı olarak değişen, 0 ile 1900 arasında puanlama sistemine dayanan bir puandır. Her bireyin kredi notu, kendisi tarafından belirlenir. Eğer bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, mutlaka yeterli bir kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Yani banka geçmişinize bakıyor ve sizlerin kredilerini ve kredi kartlarını düzenli ödediğini görüyor. Doğal olarak sizlere karşı bir güven duyuyor ve kredi imkanı tanıyor. Ayrıca söylemek isteriz ki, her banka ortak bir ekran çalışır ve her bireyin kredi notu aynı ekranda görülür.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz bir çok yöntem var. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Turkcell, Vodafone, Turk Telekom aboneleri mesaj atmak suretiyle,
  • Findeks kanalıyla,
  • Bankanızdan,
  • İnternet Bankacılığı ve mobil bankacılık, vs. gibi yöntemleri söyleyebiliriz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir :  Kredi Sicili Temizleme Yöntemleri (Tüm Detay ve Püf Noktalar)

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Az öncede belirttiğimiz gibi kredi notu 0 ile 1900 arasında olan puan sistemidir. Bankalar ile hiçbir şekilde iletişimi olmayan bireylerin kredi notu 0’dır. Bunun dışında 0 ile 1099 arasında bir puanınız varsa, bankalardan kredi çekme ihtimaliniz oldukça zayıftır. Kredi çekebilmeniz ve rahatlıkla kredi alabilmeniz için kredi notunuz, 1500 ile 1900 arasında olmalıdır. 1100 ile 1499 arasında puanı olan bireyler, az risk grubunda yer alır. Her banka bu bireylere kredi vermez fakat kefil veya ipotek isteyebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız eğer, kullanmakta olduğunuz kredi kartının ödemelerini düzenli yapmanız, çektiğiniz kredi varsa ödemelerini tam tarihinde yapmanız, banka hesabınız varsa para girişi-çıkışlarınızın tutarını arttırmanız gerekmektedir. Bunların 6 ay ile 1 senelik züre zarfında yapılması durumunda, kredi notu istenilen seviyelere gelecektir ve kredi çekmek için engel ortadan kalkacaktır.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git