fbpx
FindeksKredi Notu

Findekste Hangi Renk Ne Kadar Kredi Notu Anlamına Geliyor

Findeks kredi notu uygulamasının her geçen gün kendisini geliştiriyor olması ile birlikte; kredi notundan sonra bir de hayatımız kredi notu renkleri dediğimiz kavramlar girmiş durumda. Findeks kişileri kredi notunun durumuna göre risk düzeyleri açısından belli başlı gruplara kategorize etmekte ve bununla birlikte kişileri Findeks kredi notu renkleri dediğimiz gruplar içerisinde değerlendirmektedir. Bu konuyla paralel olarak; çok merak edilen bir konu olan Findekste Hangi Renk Ne Kadar Kredi Notu Anlamına Geliyor hususunu sizlere bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Findekste Hangi Renk Ne Kadar Kredi Notu Anlamına Geliyor
Findeks Kredi Notu Renkleri

Findeks Kredi Notu Renkleri

Bankaların müşterileri ile aralarındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlı, müşterilerin yaptığı her işlem sonrası olumlu veya olumsuz yönde değişen puanlar vardır. Bu puanlar bankalardan talep ettiğiniz herhangi bir kredi veya kredi kartı gibi başvurularda değerlendirilmektedir. Puanlarınızın yüksek olması taleplerinizin olumlu sonuçlanacağı anlamını taşımaktadır. Bununla birlikte düşük puanlara sahipseniz başvurularınız olumsuz sonuçlanacak ve isteğinizi alamayacaksınızdır.

Bu puanlara kredi notu adı verilmektedir. Kredi notunuz belirlenirken gerekli verilere KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından ulaşılmaktadır. KKB’den alınan veriler tamamı ile doğru ve objektif verilerdir. Bankalara olan en ufak borcunuz ve bunlara bağlı olan tüm ödemeler kredi puanınızın hesaplanmasında rol oynar. Bu nedenle tüm ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Gecikmiş veya yasal takibe düşen borçlarınız size ait puanın giderek alçalmasına neden olacaktırç

Findeks kredi notunuz bulunduğu aralığa göre farklı renklerle temsi edilmektedir. Bu üç aşamalı puanlama sistemine dahildir ve üç aşamanında kendine ait renkleri bulunmaktadır. Sarı, Kırmızı ve Yeşil bu aşamaları belirtmek için kullanılır.

Findeks Kırmızı Renk Ne Anlama Geliyor

Findeks kredi notu en düşük olan kişilerin rengi kırmızı olarak temsil edilmektedir. 0-699 puan aralığındaki değerler için bu renk kullanılmaktadır. Bu not bankalara borçlarınızın bulunduğu anlamını taşımaktadır ve çok risklidir. Bankalarla sorun yaşamamak için ödemeler belli bir düzene sokulmalı ve puan yükseltilmeye çalışılmalıdır. Yapmanız gerekenleri danışmanlar aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Findeks Sarı Renk Ne Anlama Geliyor

Findeks notu ne çok iyi ne de çok kötü olan bireylerin notu sarı olarak gösterilmektedir. Puanınız 699-1499 arasında bir değere sahipse puanınız sarı olarak gösterilmektedir. Bu grup için risksiz demek mümkün değildir. Az riskli veya riskli olarak tabir edilebilir. Sarı renk sahibi bireyler kırmızı renk sahibi bireyler gibi bankalarla yaptıkları görüşmelerde sıkıntı yaşamaktadırlar.

Findeks Yeşil Renk Ne Anlama Geliyor

Findeks kredi notu çok yüksek kişilerin rengi yeşil olarak belirtilmektedir. Bu renge sahip kişiler bankalar tarafından güvenli kişiler olarak görülmektedir. Yeşil renk sahibi bireylerin kredi puanı 1499 ile 1900 arasındadır. Bu renge sahip kişilerin başvuruları genellikle olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Ama bu renge sahip kişilerin ödeme planlarını aynı düzenle ödemeye devam etmeleri gerekmektedir.

Krediniz notunuz düşük ise bu durumda takdir edeceğiniz üzere bankalarla problem yaşamaya başlanılacaktır. Dolayısıyla bir şekilde kredi notunuzu yükseltmek için bazı girişimlerde bulunabilir ve bununla birlikte kırmızı ve sarı renklerden kurtularak Findeks yeşil renk grubuna dahil olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu