fbpx
Kredi Notu

Senet Protesto Yediğinde Kredi Notu Düşer mi

Alınan ya da verilen senedin zamanında tahsil edilememesi durumunda protestoya konu olması mümkün olur. Protesto, senedin vadesinde ödenmediğiyle ilgili bulunulan resmi bildirimi tanımlamak için kullanılan bir kavramdır ve borcun ödenmediğini ilan ediyor olmasıyla bazı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Bu açıdan senet protesto yediğinde kredi notu düşer mi, protestolu senetler kara listeye sokar mı ve kredi notu gibi bazı konulara değinmek yararlı olacaktır.

Protesto Edilen Senet Kredi Sicilini Etkiler Mi?

Senedin protesto edilmesi gelecekte yapılması gereken bir ödemenin hatırlatılması ya da geçmişte yapılması gereken bir ödemenin yapılmadığının bildirilmesi amacıyla iki farklı şekilde mümkün olabilir.

Eğer gelecekte yapılması gereken bir borcun hatırlatılması amacıyla protesto gerçekleştiyse bu durumun sicile ya da kişinin finansal kimliğine herhangi bir olumsuz etkisi olmaz, ancak geçmişte yapılması gereken bir ödemenin yapılmadığıyla ilgili bir protesto gerçekleştiyse kredi notunun düşmesinden ziyade kara listeye girilmesi dahi mümkün olabilir.

Bu nedenle ödenmeyen senet borçları nedeniyle kara listeye girilebileceğinin ve bu kapsamda bankacılık hizmetlerinden yasaklı olunabileceğinin bilincinde olmak gerekir.

Senet Borcu Yüzünden Kara Listeye Girmek

Senet borcunun ödenmemesi nedeniyle yukarıda belirtildiği gibi kara listeye girmek mümkündür. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl sicil affı yasa tasarısı onaylanmış ve 6 ay içerisinde borçlarını ödeyen kişilerin yeniden bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanabileceği belirtilmişti. Bu kapsamda senet borcunun ödenmemesinin de tıpkı kredi borcunun ödenmemesi gibi bankacılık hizmetlerinden 5 yıl süreyle yasaklı olunmasına neden olabileceği bilinmelidir.

Senet borcunun ödenmemesi nedeniyle kara listeye giren bir kişinin tekrar bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 5 yıl beklemesi gerekir. Eğer bu süreçte bir sicil affı yürürlüğe girerse sicil affından yararlanarak da kara listeden çıkabilir. Fakat sicil affı çok sık gerçekleştirilen bir uygulama değildir. Sicil affının yürürlüğe girmesi için ancak geçtiğimiz yıl olduğu gibi çeşitli çıkmazların yaşanması ve sistemin buna ihtiyaç duyması gerekir.

Protesto Nasıl Gerçekleşir

Senet protestosunun gerçekleşebilmesi için izlenebilecek iki farklı strateji vardır. Protesto edilecek senedi alan kişi bu senedin takibini sağlaması için bankayla anlaştıysa senet protestosu senet vadesi gelmeden 2 gün önce banka tarafından gerçekleşir. İki gün önce gerçekleşen protesto ödeme yapılması gereken bir borcun var olduğunu hatırlatmak amacıyla yapılır. Eğer bu iki gün içerisinde borç ödemesi gerçekleşmezse bir gecikmenin yaşandığı ilk gün hemen hukuki prosedürlere başlanır.

Senet protestosunun diğer bir yolu da noter aracılığıyladır. Noter üzerinden de senet protestosu gerçekleşebilir. Bu, genellikle bireysel alacaklıklar tarafından tercih edilen bir yöntemdir fakat bankaların yaptığı protestodan herhangi bir farkı yoktur.

protesto yiyen senet kredi notunu düşürür mü
senet protesto yediginde kredi notu duser mi

Protesto için banka ya da notere ihtiyaç duyulmasının sebebi bildirime resmi bir nitelik kazandırmaktır. Kişi, kendiliğinden bildirimde bulunarak senedi protesto ettiği iddiasında bulunamaz. Mutlaka bir belge ile senet protestosunun gerçekleştiği kanıtlanmalıdır.

Sitemizde daha önceden siz değerli okurlarımızla paylaştığımız Kredi Notunuzun Düşmesine Sebep Olan 22 Gizli Detay konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/kredi-notunuzun-dusmesine-sebep-olan-22-gizli-detay/ ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu