fbpx
FindeksKredi Notu

Findeks Kredi Notu 800 Altında Olanlar Kredi Çekebilir mi

Kredi kullanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartların başında yeterli bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kapsamda çeşitli sebeplerle kredi notu düşen kişilerin kredi çekmesi gerçekten zorlaşabilir, ancak imkansız değildir. İzlenebilecek bazı stratejiler ve başvurulacak yöntemlerle herhangi bir bankadan kolayca kredi çekilebilir. Bu açıdan findeks kredi notu 800 altında olanlar kredi çekebilir mi, nelere dikkat edilmelidir, nasıl çekilir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Notu 800 Puanın Altında (Düşük) Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu 800 puanın altındaysa yapılan kredi başvuruları olumsuz yanıtlanacaktır. Eğer istenen kredinin miktarı yüksekse kredi başvurusunun reddedileceğinden henüz başvururken emin olunmalı ve kredi notuna sık kredi başvurusu yapılmasının oluşturduğu olumsuz etkiden kurtarılmalıdır. Bu etkiden kurtulmak için mantıklı hareket etmek ve nokta atışı başvuru yaparak henüz ilk kredi başvurusunda onay almak gerekir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir

Kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi çekebilmek için izleyebileceği üç farklı strateji vardır:

  1. Teminat göstermek,
  2. Kefil ile başvuru yapmak,
  3. Düşük miktarlı kredi talebinde bulunmak.

Bu 3 durum haricinde yapılan kredi başvuruları olumsuz yanıtlanacaktır. Eğer kredi notu düşük olanlar için özel bir kampanya oluşturulmadıysa ve herhangi bir seferberlik söz konusu değilse (hiç olmadı) bu durumda herhangi bir değişiklik olmaz.

Yine de bazı bankalar diğer bankalara nazaran kredi vermek konusunda daha esnek davranabilmektedir, aşağıda bu konuya da ayrıca değinilecektir.

Teminat Vermek

Kullanılacak kredi için teminat vermek kredi başvurusunun olumlu yanıtlanacağı anlamına gelecektir. Eğer kredi için konut ipoteği verilirse ve konutun ekspertiz değerinin % 80’i çekilmek istenen kredi miktarından daha fazlaysa çok kısa bir süre içerisinde kredi tahsisi gerçekleşir.

Krediye teminat gösterilecek konutun da bazı şartları sağlaması gerekmektedir, bir taşınmazın ipotek verilebilmesi için şu gereklilikleri yerine getirmesi gerekir:

  • Tapu kaydında mesken olarak geçmesi ve kat irtifakı sahibi olması,
  • Proje planında belirtilenlerden farklı bir ekleme yapılmamış olması,
  • Tapu sahibinin kredi başvurusu yapması,
  • Eğer tapuya birden fazla kişi ortaksa konutun ipotek olarak verilebileceğiyle ilgili her ortaktan alınmış imzalı belge,
  • Eş rızası.

Kefil Bulmak

Kullanılacak kredi için kefil bulmak oldukça zor bir iş olsa da kefille yapılan kredi başvurularının yüksek oranda onaylandığını bilmek gerekir. Bulunacak kefilin yüksek kredi notuna sahip olması, düzenli gelirini belgeleyebilmesi gerekmektedir.

Kefille yapılan kredi başvurusu kefilin kendi adına yaptığı kredi başvurusundan farklı olmaz, ancak borç iki kişiyi bağladığından dolayı çok daha kolay bir şekilde onaylanabilir.

Kefille yapılacak kredi başvurusunda izlenecek prosedürler aynıdır. Yani kefil de tıpkı kendi adına kredi başvurusu yapıyor gibi tüm sürece dahil olur ve ilgili tüm evrakları doldurup, belgeleri ibraz eder.

findeks kredi notu 800 kredi başvurusu
findeks kredi notu 800 altinda olana kredi

Daha Düşük Miktarlı Kredi Başvurusu Yapmak

Eğer kredi notunuz düşükse ve geliriniz yüksekse düşük limitli kredi başvurusu yapmanız halinde düşük kredi notunuz konusunda daha esnek davranılabilir. Burada eşiği % 10 – % 25 civarında tutmak önemlidir.

Aylık gelirinizin 4’te 1’ini kredi taksit ödemesine ayıracağınız şekilde bir ödeme planı oluşturulmasını talep etmeniz halinde yaptığınız kredi başvurusunun onaylanma ihtimali artar.

Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kolay Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/kredi-sicili-bozuk-kisilere-kolay-kredi-veren-bankalar-10-bin-tl/ okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu