fbpx
Kredi Notu

Bana Neden Kredi Çıkmıyor Diyenlere 10 Cevap

Temel bankacılık ürünlerinden yararlanmak günümüz dünyasında olmazsa olmazlardan birisi haline gelmektedir. Bu kapsamda temel bankacılık ürünlerinden birisi olarak krediler de çeşitli sebeplerle hayatı kolaylaştırıcı bir imkan halini alabilmektedir. Yine de herkesin kolaylıkla kredi çekebilmesi mümkün değildir, işte bu nedenle bana neden kredi çıkmıyor diyenlere 10 cevap vermek ve tekrar kredi başvurusunun reddedilmemesi için neler yapılması gerektiğine değinmek yararlı olabilir.

1 – Gelirin Belgelenmemesi

Serbest meslek erbabı olunması, kayıt dışı istihdam sorununun söz konusu olması ya da farklı bir sebeple gelir olduğu halde bunun belgelenememesi kredi kullanılamamasının önündeki en kritik sebeptir. Eğer gelir sahibiyseniz ve bunu belgeleyemiyorsanız kredi kullanmanız kefil bulmamanız, teminat göstermemeniz ya da ipotek vermemeniz halinde neredeyse imkansızdır.

2 – Gelirinizle Orantılı Kredi Talebinde Bulunmamak

BDDK mevzuatı gereği kişilerin aylık gelirlerinin en fazla yarısını kredi taksit ödemelerine aktarması mümkündür. Bu üst limittir yani bu limitle kredi kullanabilmek için çok yüksek bir kredi notuna ve iyi bir sicile ihtiyaç vardır. Bu durumun çok istisnai olduğu düşünüldüğünde normal şartlarda aylık gelirin ortalama % 30’u kadarını kredi taksit ödemelerine aktarmak mümkün olur. Dolayısıyla bu sınırın üstünde kalan limitler için kredi talebinde bulunulması halinde kredi başvurusunun reddedilmesi mümkündür.

Ne kadar kredi başvurusu yapabileceğinizi hesaplamak için gelirinizi ikiye bölüp vade sayısıyla çarpabilirsiniz. Ortaya çıkan rakam çekilebilecek maksimum kredi miktarını ifade edecektir. Eğer kusursuz bir kredi notunuz yoksa yapmanız gereken gelirinizi 3’e bölüp vade sayısıyla çarpmaktır. Buna uygun olarak yapacağınız kredi başvurusu yüksek ihtimalle onaylanacaktır.

3 – Hali Hazırda Başka Bankaya Borç Ödenmesi

Farklı bir bankadan kredi çekmişseniz ya da kredi kartı borcunuzun ödemelerine devam ediyorsanız bu durum kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Çünkü 2’nci maddede de değinildiği gibi kişilerin aylık gelirlerinin yalnızca bir kısmını kredi taksit ödemelerine aktarması mümkündür. Dolayısıyla zaten bir borç ödemesinin aylık gelirinizde yer kaplıyor olması yeni bir kredi tahsisi için ciddi risk sebebidir. Yapılması gereken mevcut borcun kapatılması, daha sonra kredi başvurusunda bulunulmasıdır.

4 – İstikrarsızlık

Geçmiş dönemlerde kullanılan temel bankacılık ürünlerinden doğan finansal sorumlulukların yerine getirilmemesi de kredi kullanılmaması için yeterli bir sebeptir. Eğer son 1 yıl içerisinde aksayan ödemeleriniz olduysa (gecikmeler de dahil) yaptığınız kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması oldukça mümkündür. Yapılması gereken düşen kredi notunun tekrar yükseltilebilmesi adına düzenli ödemelere devam etmek ve bir süre kredi talebinde bulunmamaktır.

5 – Kredi Notunun Oluşmaması

Eğer ilk defa kredi ya da kredi kartı kullanacaksanız ya da herhangi bir sebeple kredi notunuz oluşmadıysa kredi notunuzun oluşmaması kaynaklı kredi başvurunuzun reddedilmesi mümkündür. Bu durumda yapılabilecek iki farklı çözüm önerisi mevcuttur. Eğer zamanınız varsa ilk önce düşük limitli bir kredi kartı temin etmeniz ve 6 ay süresince bu kredi kartını düzenli olarak kullanıp borç ödemelerini gerçekleştirmeniz halinde yüksek bir kredi notuna sahip olacaksınız.

Eğer zamanınız yoksa yapabileceğiniz tek şey kefil, teminat ya da ipotek verilebilecek bir mal ile kredi başvurusu yapmaktır. Bu sayede yapacağınız kredi başvurusu onaylanacaktır. Kefilin kredi notunun oluşmuş ve yüksek olması gerektiği de unutulmamalıdır.

6 – İşsiz Olmak

Eğer son 6 ay içerisinde aktif olarak iş hayatının içerisinde yer alınmıyorsa, işsizlik maaşı alınıyor olsa dahi yapılan kredi başvurusu reddedilir. Bankalar garantici davranan kurumlardır ve finansal konularda meydana gelen değişikliklerden pek haz etmezler. Dolayısıyla kişinin çalışmıyor olması finansal açıdan bir çöküntü olarak yorumlanır ve yapılan kredi başvurusu risk kaynaklı reddedilir. Zaten bildiğiniz bir şey olsa da tavsiye verilmesi şart olduğu için bir iş bulup 3 ay çalıştıktan sonra kredi başvurusunu tekrar yapmanız gerektiğini hatırlatmak gerekir.

7 – Kara Listede Olmak

İlginç gelebilir fakat birçok kişi kara listede olduğundan bihaber. Eğer yaptığınız kredi başvuruları reddediliyor ve banka politikası gereği kredi başvurusunun neden reddedildiğiyle ilgili size bilgi verilmiyorsa kredi notu sorgulaması yapmak adına Findeks’e başvurmak yararlı olabilir. Findeks aracılığıyla yapacağınız kredi notu sorgulaması sonrasında kara listede olup olmadığınız öğrenebileceksiniz. Eğer kara listedeyseniz sicil affının çıkmasını bekleyebilirsiniz, ancak bu çok sık hayata geçirilen bir uygulama değildir. Sicil affının çıkmaması durumunda 5 yıl süresince beklemekten başka çareniz yok.

8 – Kefil Olunan Borcun Ödenmemesi ya da Aksaması

Yaygın inanışın aksine kefil olmak sadece asıl borçlu kişinin borcunu ödeyeceğiyle ilgili bir şahitlik yapmak ve borcunu ödememesi durumunda borç yükünün üstlenileceğini belgelemek değildir. Kefil olunan kişinin borçlarını aksatması ya da ödememesi durumunda tıpkı borcun sahibiymiş gibi muameleye maruz kalınır ki bu durumda kredi notunun da kefil olunması kaynaklı düşmesi söz konusudur. Dolayısıyla kefil olduğunuz kredinin taksit ödemelerinin aksıyor olması da kredi notunuzun düşmesini ve kredi başvurunuzun reddedilmesini sağlayabilir. Yapılması gereken kefil olunan kredinin taksit ödemelerinin zamanında yapılmasıyla ilgili asıl borçluya başvurmaktır.

9 – Düşük Gelir

Gelir düzeyi de kredi kullanılmasının önünde bir engeldir. Bankalar kişilerin yaşama rahatlıkla devam edebilmesi için gerekli olan harcamaların neler olduğunu, dolayısıyla bu harcamanın kişinin bütçesinde ne kadar yer kapladığını istatistik kurumunun yaptığından farklı bir araştırmayla yapmakta ve daha gerçekçi tahminlerde bulunmaktadır. Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir kişiye kredi tahsisi konusunda daha temkinli de davranabilmektedir. Eğer geliriniz düşükse kredi başvurunuz bu nedenle de reddediliyor olabilir.

neden kredi çıkmıyor
bana neden kredi cikmiyor

10 – Banka Politikaları

Bazı bankalar çeşitli politikalar uyarınca kişilere kredi vermek konusunda farklı bir strateji izleyebilmektedir. Sadece örnek verebilmek adına Aktifbank’ı ele aldığımızda Aktifbank’ın kredi notu düşük olan, diğer bankaların kredi başvurusunu reddettiği kişilere odaklandığını bu kapsamda daha kolay kredi verdiğini fakat buna karşın Ziraat Bankası’nın daha garantici davrandığını ve kredi vereceği kişiyle ilgili daha kapsamlı araştırmalar yapıp temkinli davrandığını belirtmek gerekir. Eğer herhangi bir sorun olmamasına karşın yapılan kredi başvuruları reddediliyorsa farklı bir bankayla temas kurulması düşünülebilir.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan 22 Gizli Detay konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/kredi-notunuzun-dusmesine-sebep-olan-22-gizli-detay/ okuyarak, kredi notunuzun düşmesine sebep olan kritik bilgileri öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu