fbpx
FindeksKredi Notu

Ücretli-Ücretsiz Anında Kredi Notu Sorgulama 8 Platform

Bankalardan kart başvurusu, kredi başvurusu, vs. gibi konularda bir müracaatta bulunduğumuz zaman, ilk olarak kredi notumuz kontrol ediliyor. Ve vatandaşlar olarak artık çoğumuz bu konunun bilincinde. Özellikle son dönemde kredi notu ile ilgili her geçen daha fazla haberlerin yayınlanması, bu konunun TV ‘lerde tartışılması ile birlikte her vatandaş kredi notum kaç diye daha fazla merak eder hale gelmiş durumda. Bizler de Onlinekrediler.net olarak bugünkü yazımızda ücretli ve ücretsiz anında kredi notu sorgulama yapabileceğiniz 10 platform tek bir yazı altında toplayarak sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

1-Findeks ile Kredi Notunu Öğren

Kredi notunu öğrenebileceğinizi platformlar arasında ilk olarak Findeks  ‘i saymamız gerekiyor. Neden diyecek olursak; zaten kredi notu konusunda asıl faaliyet sahibi firma Findeks ‘tir. Findeks; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘nun bir iştiraki olup, KKB ‘nin tüketiciler için vermiş olduğu kredi ile ilgili sorgulama ve asistanlık hizmeti alınabileceği bir platformdur. Diğer platformlar da kredi notu konusunda Findeks ‘ten aldıkları verileri tüketicilerle paylaşmaktadır. Findeks ‘ten kredi notu sorgulama işlemi sadece 4 TL ‘dir. Findeks kredi notu sorgulamasını nasıl yapacağını bilmeyenler bu yazımıza göz atabilirler. Ayrıca Findeks  ‘in hizmetleri sadece kredi notu sorgulaması ile de sınırlı olmayıp, Findeks ile ilgili tüm hizmetler hakkında bilgi almak istiyorsanız, buraya tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

2-Bankalardan Kredi Notu Öğrenme

Findeks ile başladıktan sonra kredi notu sorgulama işlemi konusunda ücretsiz olarak yapabileceğiniz bir platform olan bankaları sıraya alalım. Bankaların aslında bu konuda size ücretsiz olarak bilgi vermemektedir. Ancak kredi başvurusu sırasında ya da bir kredi kartı başvurusu sırasında ilgili görevliye kredi notunuzu sormanızda da herhangi bir sakınca olmayacaktır. Çünkü hâli hazırda bir işlem yaptığınız için bu çok göze batmayacaktır. Böylelikle ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenmiş olacaksınız.

3-Turkcell Hattınızdan Kredi Notu Sorgulama

Eğer gözünüze kredi notu sorgulamanın ücreti batmıyorsa ve anında kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ve Turkcell abonesiyseniz, bu durumda hemen cep telefonunuzu cebinizden çıkarıp, kısa mesaj bölümünden; on bir haneli TC kimlik numaranızı yazıp, sonrasında bir boşluk bırakıp yine doğum yılınızı yazarak, 1122 ‘ye mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Kısa sürede size sonuç bildirilecektir. Turkcell hattından kredi notu sorgulama bedeli 9 TL ‘dir. Örnek Mesaj; “12345678901 1984”

4-Vodafone Hattınızdan Kredi Puanı Öğrenme

Aynı durum Vodafone kullanıcıları için geçerli olup, TC kimlik numarası boşluk, doğum yılı yazıp yine aynı numaraya yani 1122 ‘ye göndermeniz gerekmektedir. Vodafene kredi notu sorgulama bedeli de aynı şekilde 9 TL ‘dir.

5-Türk Telekom Hattınızdan Kredi Skoru Sorgulama

Turk Telekom hattı kullanıyorsanız bu durumda yine 1122 ‘ye “TCKIMLIKNO DOĞUMYILI” şeklinde bir mesaj göndererek anında kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet bedeli 9 TL olarak ücretlendirilecektir.

6-İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık

Kredi notunu öğrenebileceğiniz bir diğer platform ise; bankaların internet bankacılık sistemleridir. Bankaların büyük bir bölümünde şu an için internet bankacılığı üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem de ücretli bir işlem olup, takribi 6 – 8 TL arasında bir fiyatla ücretlendirilmektedir.

Mobil bankacılık da tıpkı internet bankacılığı gibi kredi notunuzu online olarak sorgulayabileceğiniz platformlardan birisidir. Hemen bankaların büyük bir bölümünün mobil bankacılık uygulamalarından risk raporunuzu yani kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemin ücreti de internet bankacılığı ile benzer miktar olacaktır. Bu da 6 – 8 TL civarına denk gelecektir.

7-E Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

2019 yılında yapılan çalışma ile birlikte E Devlet üzerinden de kredi notunun ücretsiz olarak sorgulanabilmesi mümkündür. E Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama konusunda hazırlamış olduğumuz yazımızı buradan da ayrıca okuyabilirsiniz.

8-Tanıdığınız Bankacı Varsa

 Bir diğer ücretsiz kredi notu öğrenebileceğiniz yöntem ise; tanıdık bankacıdır. Belki de çok klişe bir yöntem gibi gelecek ancak; bankacılar kendi ekranlarından tüketicilerin kredi notlarını görebilmektedir. Eğer bu şekilde nazınızın geçeceği bir yakın tanıdığınız bankacınız varsa; kredi notunu öğrenebilecektir. Tabii ki bu durum bankacınızı sıkıntıya sokabilir bu nedenle her yerde dillendirmemenizde fayda vardır.

Kredi Notu Sorgulaması Sonrasında Elde Ettiğiniz Puan Ne İşe Yarayacak

Sorgulama işlemi sonra size kredi notunuz bildirilecektir. 0 ile 1900 arasında bir puan olarak gönderilecek bu skorda; 1900 en yüksek kredi notu anlamına gelecektir. 0 ise en düşük kredi notudur. Dolayısıyla kredi notunuzun 1500 ve üzerinde olması bankalar nezdinde risk düzeyi zayıf kişilerden olduğunuzu ifade edecektir. Bu kişiler bankalardan kredi ve kredi kartı başvuruları noktasında herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Eğer kredi notunu düşük çıkıyorsa bu durumda kredi notunuzu yükseltmenin yollarını aramalısınız. Çünkü kredi notu sürekli olarak aynı kalan bir puan olmayıp, dönemsel olarak hesaplanarak revize edilmektedir.

kredi notu sorgulama
ucretli ve ucretsiz aninda kredi notu sorgulama

Kredi Notunda Kaç Puan Yeterlidir

Kredi notunda öncelikle tercihimiz 1500 ve üzerinde olmasıdır. Ancak bu puan olmasa bile en azından 1200 ve üzerinde olması gerekmektedir diyebiliriz. Tabii ki eğer bankalarla artık işiniz olmayacaksa, kredi notunuzun da çok bir önemi kalmayacaktır. Yine de kredi notunun kullanım alanının her geçen gün genişlediğini unutmamanızda yarar var.

Neden Kredi Notu Düşer

Burada bir çok sebepten söz edebiliriz. Bunlar arasında en çok ön plana çıkanlar ise; banka borçlarını zamanında ödememeniz, sürekli kredi çekmeniz, borç miktarlarınızın şişmesi gibi nedenlerdir. Dolayısıyla özellikle bankalara borçlarınızı zamanında ödemeye gayret göstermelisiniz. Aksi takdirde kredi notunuz sürekli bir düşüş eğilimi gösterecek ve sonrasında da bunu toparlamanız daha zor olacaktır. Ayrıca borçlarınızı ödememe konusunda daha fazla direnirseniz, kredi sicilinin bozulması ve kırmızı kalem yiyerek, kara listeye dahil edilme gibi durumlar da söz konusu olacakıtr.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu