fbpx
Bankalar

Vakıfbank Devlet Bankası Mı Özel Mi

Vakıfbank uzun adıyla Türkiye Vakıflar Bankası Ticaret Anonim Ortaklığı) 1954 yılında kurulmuş olup, sermaye yapısına baktığımızda bir devlet bankası olduğu görülecektir. Ayrıca Vakıfbank, işleyiş ve hizmetleri itibariyle kamu bankaları arasında en çok tercih edilenler arasındadır.

Vakıfbank Devlete Ait Bir Banka mıdır ?

Vakıfbank ‘ın ortaklık yapısını irdelediğimizde; %16 Vakıfbank Vakfı, %58 T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü , %0,1 Mülhak Vakıflar,  %0,05 Mazbut Vakıflar, Diğer gerçek ve tüzel kişilere ait olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra yakın zaman önce Vakıfbank ‘ın %25’i  halka açık olarak işletilmektedir. Bankanın pay defteri T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü adına kayıtlıdır. Vakıfbank bu ortaklık koşullarıyla Türkiye’de hizmet vermeye devam etmektedir.

Vakıfbank sahibi kimdir?

Vakıfbank tamamen devletin mi sorusunun cevabı yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere; % 25 lik halka arz payı haricinde evettir. Bu %25 lik pay halka arz edilmiş payı, hisse sahiplerine aittir. Ancak bu kişilerin bankanın yönetiminde takdir edeceğiniz üzere herhangi bir tasarrufu yoktur.

Vatandaşlarımızın karıştırdığı konulardan bir diğeri de Vakıf Katılım Bankası ile Vakıfbank ‘ın aynı banka olduğu yönündeki algıdır. Bu tamamen yanlış olup, Vakıf Katılım Bankası ve Vakıfbank ayrı ayrı iki bankadır. Her iki bankanın yönetimi, sermayesi ayrı olup, sistemleri de farklıdır. Vakıf Katılım Bankası katılım bankacılığı esaslarına dayalı bir hizmet anlayışına sahipken, Vakıfbank ‘ın hizmet anlayışı ise normal sermayeli bankacılık esaslarına dayanmaktadır.

vakifbank kime ait
vakifbank devlet bankasi mi

Vakıf Katılım Bankası da Devletin

Vakıf Katılım Bankası da tıpkı Vakıfbank gibi aynı şekilde devlete ait bir bankadır. Bu kapsamda ortaklık yapısı incelendiğinde; 1. Mahmut Vakfı, 2. Bayezid Vakfı, Murat Paşa Bin Abdusselam Vakfı ve 2. Mahmut Vakfı olduğu görülmektedir. Toplam sermayesi ise 955 milyon TL dir.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu