fbpx
EmekliKuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Faizsiz Emekli Kredisi Başvurusu 20 bin TL

Emeklilere kredi imkanı sağlayan bankalardan birisi de Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Her ne kadar katılım bankası olsa da faaliyetine ilişkin her geçen gün geliştirmelere imza atan Kuveyt Türk, neredeyse her harcamanın finansmana konu edilebilmesini mümkün kılmıştır. Bu açıdan emeklilerin ihtiyaç duyduğu her konuda kısa süre içerisinde kredi başvurusu yapmasını mümkün kılan Kuveyt Türk’ün emekli özelinde bazı ayrıcalıklara sahip olduğunu da bilmek gerekir.

Katılım bankalarının diğer bankalardan daha farklı çalışıyor olması kaynaklı Kuveyt Türk emekli kredisi başvurusu 20 bin TL için nasıl yapılır, prosedürler ve şartlar nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kuveyt Türk Emekli Kredisi

Katılım bankaları tüketicilerin yaptığı kredi başvurusuna binaen doğrudan nakit para teslim edemez. Katılım bankacılığı prensipleri gereği kredinin bir mal ya da hizmet alımında kullanılması yani fatura edilebilir bir şey için kullanılması gerekmektedir. Bu açıdan emeklilerin kredi çekip çekemeyeceği konusunda şüpheye düşmesi durumunda düşünmesi gereken en önemli şey bu finansmanın bir mal ya da hizmet alımında kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Kuveyt Türk, tek bir ihtiyaç için finansman başvurusu yapılmasının önüne geçmek ve tek bir kredi başvurusu sonrasında birden fazla mal ya da hizmet alımını kredilendirebilmek amacıyla ihtiyaç kart ürününü geliştirmiştir.

Kuveyt Türk’e yapılan ihtiyaç finansmanı başvurusu sonrasında onaylanan kredi limiti bu ihtiyaç karta tanımlanır ve kredi başvurusu yapan kişiye kredi limiti kadar limite sahip bu kart teslim edilir. Emekli, temin ettiği bu ihtiyaç kart ürünü ile dilediği mal ve hizmet harcamasını yapar.

İhtiyaç kart ürününün ödemeleri bir sonraki ayın sonunda başlar. Kartın teslim edildiği gün ayın hangi gününe denk gelirse gelsin ilk taksit ödemesi bir sonraki ayın son gününde yapılacaktır.

İhtiyaç kart ürününü temin eden emekliler ihtiyaç finansmanının tümünü kullanmaması halinde kullanmadığı kısım için ödeme yapmaz. Örnek vermek gerekirse 20 bin TL’lik ihtiyaç finansmanı başvurusu yapan bir emekli tüm ihtiyaçlarını 15 bin TL’ye karşılamayı başardıysa ve 5 bin TL’yi kullanmasına gerek kalmadıysa bir sonraki ayın sonunda yalnızca 15 bin TL için ödeme yapmaya başlaması gerekir. Banka, arta kalan 5 bin TL’lik kısmı finansmandan silecek ve bu miktarın ödemesini yapmaya gerek kalmayacaktır.

Kuveyt Türk Emekli Kredisi Hesaplaması

Kuveyt Türk’ün emeklilere sunduğu ihtiyaç kart ürününün kar payı oranı % 1.51’dir. Tüketicilerin kullandığı krediye ek olarak % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve ferdi kaza sigortası yaptırması da gerekmektedir. Kredi tahsis ücreti ve ferdi kaza sigortası ücretlerinin kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek olması nedeniyle bu hesaplamaya dahil edilmediğini hatırlatmak iyi olacaktır.

20 bin TL kredi başvurusu yapan emeklilerin:

  • 12 ay vade için her ay 1869 TL, toplamda 22.433 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1035 TL, toplamda 24.840 TL,
  • 36 ay vade için her ay 761 TL, toplamda 27.401 TL,
  • 48 ay vade için her ay 655 TL, toplamda 31.476 TL ödeme yapması gerekir.

Kuveyt Türk Emekli Kredisi Başvurusu

Kuveyt Türk’e kredi başvurusu yapmak isteyen emeklilerin emekli aylığı dökümü, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte en yakın Kuveyt Türk şubesine giderek kredi başvurusunda bulunması mümkündür. Yapılan kredi başvurusu 24 saat içerisinde değerlendirilip yanıtlanacaktır.

faizsiz emekli kredisi kuveyt türk
kuveyt türk emekli kredisi

Kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde kart basımı gerçekleştirilecek ve kredinin harcamalarda kullanılabilmesi için gerekli olan kart tüketiciye teslim edilecektir. Kart, sadece 2 ay kullanıma açık olacaktır ve bu nedenle yapılacak tüm harcamaların bu süreçte yapılması gerekir. 2’nci ayın sonunda kart otomatik iptal olur ve yapılan harcamalar kredi ödeme planına konu olur.

Sitemizde daha önce sizler için yayımlamış olduğumuz Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu