fbpx
Kredi Notu

Kredi Notunu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler

Kredi notunun her geçen gün gittikçe öneminin artıyor olması ile birlikte biz tüketiciler; artık bankalara ödenecek borçlar konusunda ve yine bankalara borçlanma konusunda artık daha hassas davranıyoruz. Kredi notumuzu düşüren bir çok etken bulunmakla birlikte;  aynı şekilde kredi notumuzun yükselmesini sağlayacak bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları bilindik sıradan yöntemler olmakla birlikte, bazı ayrıntılar tüketiciler tarafından tam olarak bilinmemektedir. Onlinekrediler.net olarak siz değerli okurlarımız için bir çok konuda bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere; bugünkü yazımızda da kredi notu konusuna değinerek, Kredi Notunu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemleri istifadenize sunmaya çalışacağız.

Kredi Notunu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler
Kredi Notu Yükseltme

Önce Kredi Notu Neden Düşer Bunu Bilmek Gerekiyor

Kredi notunun nasıl yükseleceğini öğrenmeden önce kredi notumuzun düşmemesi için ne yapmak gerekiyor yani kredi notumuz neden düşer bunu öğrenmek gerekiyor. Kredi notunu düşüren etkenleri liste halinde tek tek yazmak yerine, tek bir sihirli cümle ile bu konuyu özetleyerek anlamanızı sağlayacağız.

Banka nezdinde maddi durumunuzun kötüye gittiği yönünde algı oluşturacak her türlü işleminiz, bankanın sizi riskli görmesine neden olacak, bu da kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Bu işlemler arasında en çok karşılaşılabileceklerden bir kaç tanesini de yeri gelmişken söyleyelim.

  • Borçları zamanında ödeyememe,
  • Borçlanma miktarlarının artması,
  • Hesaplarınızda para bulunmaması gibi üç önemli nedeni sayabiliriz.

Kredi notunun neden düştüğünü net bir şekilde anlattıktan sonra şimdi de kredi notunun yükselmesini sağlayacak bilinmeyen taktik ve yöntemleri sizlere aktaralım.

Ne Yaparsam Kredi Notum Yükselir

Bankalar kredi notunuzu, hemen yapacağınız iki işlem sonrasında ya da ödeyemediğiniz borcunuz veya 2 gün geciken bir kredi kartı borcu nedeniyle düşürmeyecektir. Bu düşüş tüm veriler ele alınarak, peyder pey olacak, mali tablonuzun sinyal vermeye devam etmesi ile birlikte bu düşüş hızlanacaktır. Son olarak en riskli kategoriye yani Findeks kırmızı renk sınıfına düşecek ve sonrasında da bankalardan kredi çekebilme durumunuz artık ortadan kalkacaktır. Böyle bir duruma düşmeden önce önlemlerinizi almalı, gerekirse borçlarınızı yapılandırma yoluna gitmelisiniz.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen kredi notunuz düştü ve artık bu durumda ne yapabileceğinize geçelim.

1- Banka Hesabınızda Para Bulundurun

Çalıştığınız bankanızın hesabında az bir miktarda bile para bulundurmanız bankanızın size bakış açısını değiştirecektir. Tabii ki az miktar derken bu 5 – 10 TL olmamalı, en azından mümkünse 500 TL ve üzerinde bir para bulundurmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

2- Kredi Kartınızı Kullanın

Eğer halen bir kredi kartınız varsa; günlük hayatta yaptığınız alış verişlerin hepsini bu kredi kartınızın üzerinden yapın. Ancak limitini tamamen doldurmayın. Mümkünse limitin yüzde 60 ‘ını aşmayın. Tabii ki bunu söylerken kredi kartınızdan gereksiz harcama yapın demiyoruz. Buradaki amaç kredi kartınızın aktif bir şekilde kullanılmasıdır. Kredi kartınızı kullanacaksınız ancak borçlarını da tam olarak gününde ödemelisiniz. Yani bunu yaparak; banka ve KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sizin mali tablonuzu incelediğinde; bu tüketici kredi kartı ile harcama yapıyor ve zamanında ödüyor şeklinde bir veri alması sağlanacaktır.

Eğer kredi notunuz kötü durumda olduğu için herhangi bir kredi kartınız yoksa ve herhangi bir bankadan da alamıyorsanız, bu durumda online kredi kartı başvurusu alan bankalardan kredi kartı başvurusunda bulunun. Sonuç alana kadar tüm bankaları deneyin. Kredi kartı tahsisi konusunda esnek kuralları bulunan bankaları tercih etmeniz daha hızlı sonuç alma ihtimalinizi kuvvetlendirecektir. Sonunda bir kredi kartı başvurunuzun kabul edilmesi halinde ise; yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi kartınızı aktif bir şekilde kullanın ve borçlarınızı zamanında ödeyin. Bunun kredi notunuza etkisi hatırı sayılır seviyede olacaktır.

Kredi kartınızı kullanma konusunda dikkatli olmanız gerektiğini, sırf kredi notumu yükselteceğim diye gereksiz alış veriş yapmamanız gerektiğini sizlere tekrar hatırlatıyoruz.

3- Otomatik Fatura Ödeme Talimatları

Bu husus her tüketici tarafından bilinmeyen bir konu olup, aslına bakıldığında kredi notunuz üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Çünkü bankanıza faturalarınız için vereceğiniz otomatik ödeme talimatları; banka açısından bakılacak olursa bir güven işaretidir. Verdiğiniz otomatik ödeme talimatları gereğince; faturanın son ödeme tarihinde hesabınızda faturayı ödeyecek kadar bakiye bulunması gerektiğini de unutmayın. Böyle bir bakiye olmazsa, kaş yapayım derken göz çıkaracak, banka nezdinde yine borcunu ödemekte zorlanan bir profile sahip olmanıza yola açacaktır.

4- Kullanılmayan Banka Hesaplarının Kapatılması

Farklı sebeplerden dolayı bir çok bankada hesabınız olabilir. Bunda bir problem yok ancak aktif olarak kullanmadığınız hesaplarınızın size olumsuz etkisi olabilecektir. Dolayısıyla bankalarda kullanmadığınız hesaplarınızı kapatın. En azından iki ya da üçe indirin. Sonrasında ise; hesaplarınızın tamamında küçük miktarlarda da olsa bakiyeler bulundurmaya gayret gösterin.

5- Yatırım Hesapları Açın ve Kullanın

Kredi notunuzun yükselmesi noktasında; bankaların güvenini kazanabileceğiniz bir diğer hususta yatırım hesaplarıdır. Bankanızda açacağınız bir yatırım hesabı, bu hesabın aktif olarak işlemesi, banka nezdindeki imajınızı düzeltecek ve bu da kredi notunuza yansıyacaktır. Yatırım hesabından kastımız; altın hesabı, dolar hesabı, euro hesabı gibi hesaplardır. Kastettiğimiz borsa değil. Ancak bilgisi olanlar bu konuyu de değerlendirebilir (yatırım tavsiyesi değildir). Böyle hesaplar açtıktan sonra; belirli periyotlarda; altın alım satımı, dolar alım satımı, euro alım satımı gibi işlemler yapabilirsiniz. Tüm bunlar kredi notunuza olumlu etki edecektir.

6- Kredi Başvurusu

Kısa zaman aralıklarında yapacağınız çok sayıda kredi başvurusu kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine ihtiyacınız kadar olan ve bankalar tarafından onaylanması muhtemel rakamları tercih edin. Eğer bir krediniz yok ise; düşük miktarlı kredi başvurusunda bulunun. Kredinizi çektikten sonra kredi taksitlerinizi gününde ödeyin. Zaten bunu yaparken amacınız; nakit ihtiyacınızı gidermek değil; kredi notunuzun yükselmesini sağlamak için bankaya artık borçlarını düzenli ödeyen bir tüketici olduğunuzu ispat etmektir. Yeri gelmişken; kredi kartı ile ilgili bölümde söylediğimiz üzere tekrar sizlere; kredi notunuzu yükseltmek için gereksiz kredi çekmemeniz gerektiğini de hatırlatmış olalım.

7- Mümkünse Adınıza Kayıtlı Bir Mal Bulundurun

Maddi gücünüz varsa; makul rakamlara edinebileceğiniz araba, arsa, ev, vs. Gibi adınıza kayıtlı bir mal olması; kredi notunuzun değerlendirilmesi noktasında size bir çok artı sağlayacaktır. Eğer bu konuda alım gücünüz yoksa; size güvenen eşiniz dostunuzdan 6 – 7 ay kadar bu konuda ricacı olabilir, bu yakınınız adına kayıtlı olan herhangi bir malı sizin üzerinize yapabilirsiniz. Bu devirde böyle bir iş imkansıza yakın ancak biz yine de böyle bir yöntemin işe yarayabileceğini söyleyelim. Tabii ki kredi notunuz makul seviyelere çıktıktan sonra bu yakınınızın malını iade etmeyi de unutmayın. Ayrıca üzerinize yapılacak olan bu malın; herhangi bir icra takibi nedeniyle icra yoluyla elinizden alınabileceğini ve bundan dolayı yakınınızın mağdur olabileceğini de unutmayın.

8-Bankaya Olan Borçlar Artık Zamanında Ödenecek

Bu konuyu hayatınızın bir düsturu haline getirin ve artık her şeyden önce banka borçlarınızı düşünün. Notlar alın. Gerekirse telefonlarınızın hatırlatma uygulamalarını kullanın. Borçlarınızı zamanında ödeyin. Borçlarınızı zamanında ödemezseniz, saydığımız yöntemler hiç bir işe yaramayacaktır bunu unutmayın.

9- Bütçe ve Mali Tablolarınızı Oluşturarak Planlama Yapın

Saydığımız yöntemleri uygulayabileceğiniz bir strateji geliştirerek, gerek tasarruf yöntemleri konusunda planlamanızı, harcama planlamanızı, bütçenizi oluşturun. Eğer evli ve aile sahibiyseniz, bunu ailenizle paylaşarak, kısa süreli tedbirler aldığınızı ve bir süre kemer sıkma politikası ile devam edeceğinizi bildirin. Nasıl tasarruf edeceğinizi bilmiyorsanız, bu yazımıza da bir göz atın. Planlarınızı oluşturduktan sonra da kesinlikle bu planlara sabit kalın. Unutmayın kredi notunuz hemen 2 günde düşürülmediği gibi hemen 2 günde de yükselmeyecektir.

Son Olarak Toparlayalım

Kredi notunuzu yükseltme konusunda söyleyeceğimiz adımları tek tek yapmaya başlayın. Makul sürelerde sonuçların ortaya çıktığını göreceksiniz. Ancak bu iş için en azından altı ay geçmesi gerektiğini de unutmayın. Sürekli olarak kredi notu sorgulaması yaparak, olmuyor deyip kendinizi strese de sokmayın. Uzun vadeli bir şekilde meyvelerini toplamaya başlayacaksınız. Sabır ile devam edin.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Güzel bilgilerinizden dolayı teşekürler.hemen uygulamaya gecip sonucuna bakmakta fayda var.Daha önce böyle detaylı bilgi almamıştım ve bu yazılarınızda tecrübeli ve güzel bilgiler verdiğimiz için cok sağolun saygılarımla.

  2. Halki bilinclendirmek adina cok emek vermis guzel konuya deginmissiniz. Cok guzel anlatimla aydinlatmissiniz.Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu