fbpx
FindeksKredi Notu

Kredim Notum Yok 0 Çıkıyor : Ne Yapmak Gerekir

Kredi notu ile ilgili merak edilen hususlardan birisi olan kredi notum 0 çıkıyor diyenlere bu yazımızda 4 ana başlıkta cevap vermeye çalışacağız. İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerden faydalanmak isteyen bireylerin en büyük sıkıntısı da, bankalardan olumsuz cevaplar almalarıdır. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı durumları belirtse de, genel olarak aranan kirter ise, kredi notudur. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi vermek için gerekli şartları yani puan sistemini etkilemezse, kredi olanağı sunulmaz.

Kredi Notu Nedir

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan ve bugünlerde sıklıkla soru aldığımız kavramdır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm işlemleriniz incelenir ve notunuz buna göre meydana gelir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesine ya da ters orantılı olarak azalmasını sağlayan sebeplerdendir. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. Kredi notunuzu ücretsiz ve ücretli olarak anında öğrenebileceğiniz 8 platform için bu bölüme göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Sıfır Olmasının Ne Gibi Sebepleri Vardır

Kredi notunun düşük olmas, kredinin red alma sebepleri arasındadır. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunuzun henüz oluşmamış olmasıdır. Bu durumda kredi notlarınız 0 olarak değerlendirilir ve Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

  • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir diyalog kurmadıysanız,
  • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız,
  • Hiç kredi çekmediyseniz.

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde, kredi notunuz sıfır olduğu için, olumsuz cevaplar alabilirsiniz.

Avantaj mı Dezavantaj mı?

Aslına bakılırsa kredi notum 0 diyenler için bu durumun biraz dezavantajlı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü buna sebep olarak bankaların ödeme düzeniniz, borç miktarınız, vs gibi konularda herhangi bir bilgiye sahip olmaması, bu kapsamda da sizin risk düzeyinizi belirleyemediği için kredi tahsisi konusundaki çekinceleridir. Dolayısıyla kredi notu 0 olan kişilerin öncelikle bankalar nezdinde ve KKB nezdinde bu durumu düzeltmeleri için düşük limitli bir kredi kartı alarak, günlük alışverişlerini bu karttan yapıp, sonrasında da bu borçları düzenli olarak ödemesidir. 3-4 ay içerisinde kişinin kredi notu belirlenebilir seviyeye gelecektir. Buna mukabil kişinin kredi başvurularında kredi notum 0 problemi ortadan kalkmış olacaktır.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Sıfırdır ve Ne Gibi İşlemler Devreye Giriyor?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşması yani işleme alınması için, düşük limitli kredi kartlarını alabilir veya KMB hesapları açtırabilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla düzenli olarak harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek, kredi notunuz yavaş yavaş oluşmaya başlar. Genel olarak bu durum böyledir ve kredi notunuzun sıfır olma durumunu, böyle işleme aldırabilirsiniz.

Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız durumunda, kaliteli bir kredi notu elde edebilirsiniz. Fakat altını çizmekte fayda var. Ödemelerinizi düzensiz olarak yapar yani kredi kartınızı kötü kullanırsanız, eş zamanlı olarak kredi notlarınız da düşmeye başlar. Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz. Genel olarak olumlu cevap vermektedirler.

Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, mevduat hesaplarıdır. Herhangi bir bankadan maaş hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinde yapmanızı öneririz. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak, kredi notunuzun yukarı seviyelere girmesini sağlayabilirsiniz.

kredi notu sıfır olunca ne yapılır
kredi notum 0 cikiyor ne yapmak gerekir 4 net cevap

Kredi Notu Sıfır Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir

Bankaya teminat göstermeniz durumunda kredi çekebilirsiniz.

Kredi kullanımında kefil göstererek, bankalar genel olarak kredi olanağı sunuyor.

Geliriniz yüksekse belgelendirin fakat eğer düşükse, eş zamanlı olarak düşük tutarlı kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar

Aslında kredi notunuz sıfır olmasına rağmen hemen hemen her bankadan kredi çekebilmeniz mümkündür. Bu nedenle şu banka bu banka diye bir ayrım yapmanın lüzumu yoktur. Ancak kredi notunuz 0 olduğu için bankaların bu noktada biraz daha ayrıntılı bir şekilde kredi başvurunuzu inceleyeceğini unutmayın. Ayrıca gelir durumunuz da bu anlamda daha fazla dikkate alınacaktır diyebiliriz. Yine de bir kaç banka söyleyecek olursak; kredi verme konusunda daha esnek kurallara sahip olan ING Bank, QNB Finansbank, Aktifbank, CEPTETEB gibi bankaları söyleyebiliriz. Ayrıca günümüz şartları itibariyle En Kolay ve Hızlı Kredi Onayı Yapan Bankalar ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu bölüme de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu