fbpx
BankacılıkVarlık Yönetim Şirketleri

Varlık Yönetim Şirketi Borçtan Dolayı İcraya Verir mi

Bankaya olan borcun 2 yıl ya da daha uzun zamandır ödenmiyor olması borcun bir varlık yönetim şirketine devredilmesine neden olabilir. Varlık yönetim şirketleri borç satın alan şirketlerdir ve işleri borç tahsil etmektir. Dolayısıyla borcun tahsil edilebilmesi için haciz ve icra gibi yöntemlere başvurabilir.

Haciz ve icra gibi yöntemlere başvurabilmesinin sebebi ise ortada bir sözleşme olması ve bu sözleşmenin tüm bu hukuki yöntemlerin uygulanabilmesi için gerekli kapıları açmasıdır. Borcu satın alan varlık yönetim şirketi aslında bankayla imzalanan sözleşmeyi de satın almış olur ve bu sayede alacaklı olarak dava açabilir.

varlık yönetim icra
varlik yonetim sirketi odenmeyen borc icin hacize gelir mi

Varlık Yönetim Şirketleri Neden Var

Varlık yönetim şirketleri bankaların tahsil edemediği borçları satın alır ve bu sayede bankanın tahsil edilemeyen kredilerden edindiği zararı en aza indirger. Ekonominin sürdürülebilirliği açısından borçların ödenmesi gerekir, bu nedenle varlık yönetim şirketleri bankalara olan borcun bir kısmını ödeyerek az da olsa sürdürülebilirlik konusuna katkıda bulunur.

Ek olarak bankaların yıl sonu bilançoları hisseleri konusunda çok önemli bir etkiye sahiptir ve borcunu tahsil edemeyen bir bankanın hisseleri ciddi şekilde düşecektir. Dolayısıyla varlık yönetim şirketlerine borcun devredilmesiyle çok daha temiz ve olumlu bir bilanço ortaya çıkarılmış olur.

Varlık yönetim şirketlerinin tüketiciye sağladığı faydalar da vardır. Örneğin varlık yönetim şirketlerinin borçları toplam değerinden çok daha ucuza satın alması sayesinde tüketicinin ödemesi gereken borç miktarı azalır. Yapılandırma ve faiz indirimi gibi konularda da kampanyalar düzenlenebildiğinden dolayı hayal dahi edilemeyecek indirimlerle borcun kapatılabilmesi mümkün olur.

Varlık yönetim şirketine ödenen borç Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından takip edilir ve borcun kapatılması halinde kara listeden çıkmak ve kredi notunun yükseltilmesi mümkün olur.

Varlık Yönetim Şirketleri Bankalardan Daha Mı İyi

Bankalar çok operasyonel hareket eder ve şartları varlık yönetim şirketlerine nazaran çok daha katıdır. Bankaların tek yaptığı işin borç tahsilatı olmadığı da hesaba katıldığında varlık yönetim şirketlerinin daha ilgili olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ek olarak bir noktaya tekrar değinmekte yarar var, varlık yönetim şirketlerinin tek işi borç tahsil etmek. Dolayısıyla varlık yönetim şirketlerine olan borcun ödenebilirliği konusundaki en ufak ışık ciddi yol alınmasını sağlayacaktır. Bu faiz indirimi, taksitlendirme ve doğrudan borçta indirime gitme şeklinde olabilir.

Son olarak banka ile borç konusunda pazarlık yapmak pek mümkün değildir, ancak varlık yönetim şirketleriyle pazarlık masasına oturulabilir. Varlık yönetim şirketleri borcu, değerinden çok daha düşük bir miktarla tahsil etmesinden dolayı indirim yapma imkanına sahiptir ve tüketicinin sıkı pazarlığı sonrası hayal dahi edilemeyecek miktarlarla borcun kapatılması mümkün olabilir.

varlık yönetim şirketi haciz
varlik yonetim sirketi borctan dolayi icraya verir mi

Borç Ödendikten Sonra Kredi Kullanılabilir Mi

Yukarıda da değinildiği gibi varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlar KKB tarafından takip edilir ve ödenmesi kredi notuna etki eder. Bazı varlık yönetim şirketlerinin borcun tamamen ödenmesi halinde kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin tekrardan kullanılabileceğini söylediği yönünde duyumlar alınmaktadır ve aslında bu gerçeği biraz çarpıtmak anlamına gelmektedir.

Eğer kredi ve kredi kartını tekrar kullanmaya başlamak sizin için çok önemliyse varlık yönetim şirketlerine borcun ödenmesinden hemen sonra bunun gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Ödeme yapıldıktan sonra şirket, KKB’ye bildirimde bulunur ve borç kapatılır. Daha sonra 5 yıl boyunca kara listede tutulduktan sonra tekrar kredi ya da kredi kartı kullanılabilir.

Varlık Yönetim Şirketleri Nasıl Tahsilat Yapar konulu bölümü de inceleyerek süreç ile ilgili bir diğer konuya da buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu