fbpx
FindeksKredi Notu

Kredi Skoru ve Kredi Notu Aynı Şey midir Nasıl Öğrenilir

Kısmi rezerv bankacılığının doğası gereği borçların mutlaka ödenmesi gerekir ve ödemelerin yapılamaması sistemin işlemesi konusunda ciddi bir sorun anlamına gelmektedir. Bu sebeple bankalar, finansal konulardaki sorumluluklarını yerine getirmeyen tüketicilere hizmet vermek istemez ve konuyla ilgili atılan en somut adımlardan birisi de ortak istihbarat sağlamak amacıyla var olan kredi notu ya da kredi skorudur. 

Kredi notu ve kredi skoru aynı anlama gelir, farklı bir hesaplamayı ya da konuyu tarif etmez. Tüketicinin geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği ticari ilişkilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğinin analiz edilebilmesi için vardır ve finansal anlamda oldukça tutarlı sonuçlar türetmesinden dolayı bankacılık sektörü dışında da kullanılmaya başlamıştır.

ucretsiz kredi skoru sorgulama
ucretsiz kredi skoru ogrenme islemi

Özellikle vadeli satış gerçekleştiren firmalar, tüketicinin borçlarına ne kadar sadık olduğunu anlamak için kredi notu sorgulaması yapar ve bu sorgulamayı yaparken de çeşitli kanallardan yararlanır. Bu kanallar aracılığıyla firmalar gibi tüketiciler de kredi notlarını öğrenebilir. 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması yapılırken çeşitli algoritmalardan yararlanılır, ancak algoritmanın manipüle edilememesi için çok detaylı bir açıklamaya erişmeyi beklemek pek mantıklı olmayacaktır. Yine de Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) konuyla ilgili çok fazla soru gelmesi üzerine bir açıklama yapılmıştır ve kredi notu hesaplamasına etki eden faktörlerle ne denli etki ettiği konularında paylaşılmış resmi bir bilgi bulunur.

KKB’nin yaptığı açıklamaya göre kredi notunu etkileyen faktörler ve kredi notu üzerine ne derece etkili olduğu şu şekildedir:

  1. Kredi ve kredi kartı borçları için ödeme alışkanlığı (% 30 Etki)
  2. Mevduat hesaplarındaki tasarruflar ve toplam borç miktarı (% 25 Etki)
  3. Ödemesi devam eden krediler (% 20 Etki)
  4. Kredi kullanım sıklığı (% 15 etki)
  5. Diğer (%10 Etki)

Bu hesaplamalar sonucunda herkesin bir kredi notuna sahip olması mümkün olmayabilir. Fark edilebileceği üzere kredi notuna etki eden tüm faktörler bir kredi ya da kredi kartı temin etmiş olmayı gerektirir, bu kapsamda daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmayan tüketicilerin kredi notları sıfır yani oluşmamış olabilir. Bu, endişe etmeyi gerektirecek bir durum değildir, temin edilen ilk kredi ya da kredi kartı ve 3 aylık taksit ödemelerinden sonra kredi notu oluşacaktır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmenin farklı yolları vardır. En sık başvurulan yöntemler operatör aracılığıyla kredi notu öğrenmek, findeks aracılığıyla kredi notu öğrenmek ve bankalar aracılığıyla kredi notunu öğrenmektir.

Operatör Aracılığıyla Kredi Notunu Öğrenmek

Turkcell ile protokol imzalayan Findeks, Turkcell müşterilerinin sms ile kredi notu sorgulaması yapabilmesine imkan vermektedir. Tek seferlik sorgulama için 9 TL ücret talep eden Turkcell, TCKN boşluk DOĞUMYILI yazıp 1122’ye SMS atılması halinde anında sorgulama yapmaktadır.

Türk Telekom eski adıyla Avea müşterileri de SMS aracılığıyla kredi notlarını öğrenebilmektedir. 9 TL’lik işlem ücreti talep edilen bu sorgulama için yapılması gereken tek şey TCKN boşluk DOĞUMYILI yazıp 1122’ye SMS Atmaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulaması

Findeks’in kendi internet sitesi aracılığıyla da sorgulama yapmak mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken Findeks’in internet sitesine girmek ve üye olmaktır. Daha sonra tek seferlik sorgulama için kredi kartı ya da banka kartıyla sorgulama ücreti ödenebilir ve detaylı kredi raporu temin edilebilir.

kredi skoru kredi notu
kredi skoru ve kredi notu aynı sey midir nasil ogrenilir

Banka Aracılığıyla Kredi Notu Sorgulaması 

Bankalar aracılığıyla kredi notunu sorgulamak isteyen tüketiciler daha az ücret ödemek isterse internet veya mobil bankacılık uygulamalarından yararlanabilir. Çok kısa bir süre içerisinde yapılabilen bu sorgulamanın bankanız için var olup olmadığını öğrenmek için çağrı merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Şubeler aracılığıyla da kredi notu sorgulaması yapılabilir, ancak çoğu zaman diğer kanallara nazaran daha çok komisyon ödemesi talep edilmektedir. Ücretler, bankadan bankaya değişir.

Ücretli ve Ücretsiz Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz 8 platform bölümünü inceleyerek kredi notunuzu ücretsiz olarak ya da ücretli olarak öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu