fbpx
Bankacılık

Çocuğu Olanlara Faizsiz Kredi

Covid-19 salgınından bu yana dünyanın pek çok ülkesinde zorluklar yaşanıyor. Bu zorlukların büyük bir kısmı da aktif olarak iş hayatına devam edememekten kaynakladı. Vatandaşın yaşadığı zorluğu ve maddi imkansızlıkları gören çoğu vakıf bankası müjdeli bir haberle faizsiz kredi olanağından bahsetti. “Çocuğu olanlara faizsiz kredi” mantığıyla başlatılan maddi destek çalışmasının detaylarına bir göz atabilirsiniz.

18 yaşın altında çocuğu olan işini kaybetmiş ailelere kredi imkanı

Çocuğu Olanlara Faizsiz Kredi Nedir?

Pek çok iş dalında yaşanan maddi kayıplar karşısında suskun kalmayan kamu bankaları kredi konusunda kolları sıvadı. Özellikle de çocuğu olan ve süreçte ödeme sıkıntıları yaşayanları düşünülerek hazırlanan kredi kapsamı “Çocuğu olanlara 50 bin TL faizsiz kredi” olarak düzenledi. Bildiğiniz gibi kredi almaktan çok alınan krediyi faizleriyle birlikte ödemek, büyük bir külfet oluyordu. Bu bağlamda şimdilik sadece 3 vakıf bankasından böyle bir teklif geldi.
Devlet destekli kamu bankası olarak çalışan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank tarafından verilecek bu 50 TL faizsiz kredi için başvuru şartları karşılamanız gerekiyor.

Çocuğu Olanlara Faizsiz Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Açıklamanın geldiği günden beri 50 bin TL faizsiz krediye kimler başvurabilir sorusu gündemi sarsmaya devam ediyor. Şimdilik sadece 3 banka tarafından verilen faizsiz kredi desteği için aranan şartlar:

  • 18 yaşını aşmamış çocuk sahibi olanlar,
  • Daha önce banka kredisi kullanıp düzenli ödeme geçmişi olanlar,
  • Pandemi sürecinde işini kaybetmiş kişiler,
  • Yeterli kredi puanına sahip olanlar.

Bu şartları sağlamayan kişiler maalesef çocuğu olanlara faizsiz kredi imkanından yararlanamıyor. Şartları karşılamadığı halde başvuru yapacak kişilere de bu kredi olumsuz sonuçlanacaktır. Başvurular her kredi de olduğu gibi internet bankacılığı, banka şubeleri ve cep telefonları aracılığıyla kısa bir sürede başlayacak.

Özel Bankalardan Faizsiz Kredi Desteği Gelecek Mi?

Pandemi süresince hem esnaf hem de işçiler maddi kayıplar yaşadı. Bu duruma sessiz kalamayan Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın ardından özel bankalardan da böyle bir proje gelecek mi, merak ediliyor. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan destek açıklamalarında özel bankalara da bu destek konusunda çağrı da bulunuldu. Tüm bankalardan beklenen bu destek için ilk olarak Akbank, Garanti Bankası ve Yapı kredi bankasının işlem yapacağı tahmin ediliyor.

Esnaflara Da Faizsiz Kredi İmkanı Tanınacak mı?

Şimdilik sadece çocuğu olanlara faizsiz kredi duyurusu yapan vakıf bankaların kısa bir sürede esnafa yönelik de bir çalışma başlatması bekleniyor. Bu süreçte iş yerini kapatmak zorunda kalan, maddi gelir kayıpları yaşayan esnaflara da faizsiz kredi ve hibe gibi destek projeleri yürütülüyor. Henüz tasarı aşamasında olduğu bilinen esnafa faizsiz kredi imkanından faydalanmak için ilk koşul olarak işini kaybetmiş olduğu kanıtlaması beklenecek. Detayları hakkında henüz bir açıklama gelmeyen bu konu hakkında kısa sürede yeniden açıklamalar yapılacak ve başvuru detayları açıklanacaktır.

Pandemi döneminde oluşan zararlarınızdan kurtulmak istiyorsanız ve başka kredi seçeneklerini de değerlendirmek istiyorsanız ilgili kredi yazımızı da okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu