fbpx
İş Fikirleri

Param Var Fikir Lazım Diyenler 15 Bin TL 8 İş Fikri

Kimi zaman iş fikrimiz oluyor paramız olmuyor, kimi zaman da tam tersi paramız oluyor ancak ortada aklımıza yapacak bir iş gelmiyor. Bu yazımızda elinde ortalama 15 bin TL sermayesi olan ancak ne yapacağını düşünen okurlarımıza bir fikir vermesi amacıyla 15 bin TL ile yapılabilecek 8 iş fikri paylaşımında bulunacağız.

1- Çiğköfte Dükkanı Açmak

Son dönemin revaçta olan işlerinden birisi olan Çiğ köftecilik konusunda ülkemizde güzel bir bilinç oturmuş durumda diyebiliriz. 15 bin TL ile kendinize güzel bir çiğ köfte dükkanı açabilirsiniz. Bununla birlikte biraz daha sermayenizi artırabilirseniz, bazı markaların bayiliklerini de alabilirsiniz. Ancak kendi markanızla; çiğ köftenizi de kendiniz yaparak, 15 bin TL ‘ye kendi işinizi kurabilirsiniz.

2- Bebek Kıyafetleri Dükkanı Açmak

Bebek kıyafetleri her zaman halkın en büyük ihtiyaçlarından birisi olmuştur. Hem ailelerin bebeklerine sürekli bir şey almak isteyişi, hem de ziyaretlere gidilirken bebeklere hediye alma alışkanlığını, kendi lehinize çevirebilirsiniz. Yaya trafiğinin iyi olduğu bir noktada, kampanyalar ve indirimler yaparak piyasaya iddialı bir şekilde girebilirsiniz. 15 bin TL ‘ye dükkanızı hazırlayabilir ve içerisine mal da koyabilirsiniz. Bebek kıyafetleri alım konusunda üreticilerden direkt alım yapıp, maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.

3- İnternet Üzerinden Takı Satışı

Eğer internet ve bilgisayar bilginiz biraz olsun varsa; son dönemin trend işlerinden internet üzerinden takı, vs. gibi ürünler satabilirsiniz. Bunun için ister yurt dışında isterseniz de yurt içinden toptancılar ile irtbata geçebilir ve ucuza alabilirsiniz. Üstelik dükkan kirianız vs de olmayacak. Stoklu çalışmak zorunda da değilsiniz. Belki bu sermaye size fazla bile gelebilecektir. Bu sermayenizi reklama da ayırabilirsiniz.

4- Mobil Uygulama Yaptırmak

İnternet işlerinden para kazanmanız için illa ki tamamen yazılımcı olmanıza gerek yok. Bir fikriniz olması da yeterli. Fikrinizi hayatınıza geçirme konusunda ise;  profesyonel anlamda hizmet veren şirketler var. Şirketlerin yanı sıra freelancer dediğimiz serbest olarak çalışan yazılımcılar var. Bu kişilere tutağını düşündüğünüz bir mobil uygulama yaparak, tahmin bile edemeyeceğiniz paraları kazanabilirsiniz. Ancak bu kesin tutacağı anlamına da gelmiyor bunu sakın unutmayın. Böyle bir işe kalkışmadan önce iyi analiz yapmalı ve hitap edeceğiniz kitlenin geniş olmasına özen göstermelisiniz.

5- Araba Alım Satımı

Bu belki size garip gelebilir, 15 bin TL ile araba alıp satılır mı diyeceksiniz ancak; ülkemizde özellikle Tofaş marka otomobillerin kuş serisinin ciddi bir hareketli pazarı olduğunu unutmayın. Ucuza alacağınız bir aracı 500 ya da 1.000 TL karla sattığınızda güzel paralar kazanabilirsiniz.

6- İkinci El Eşya Alım Satımı

İnsanların gözden çıkardığı ikinci el eşyaları konusunda önemli bir pazar olduğunu unutmayın. Özellikle alırken kazanabilirsiniz. İnsanlar zaten hâli hazırada bu ürünleri gözden çıkardığı için çok ucuza, para edecek ürünler satın alabilirsiniz. Daha sonra aldığınız bu ürünleri internet sitesinden ya da sosyal medya platformlarından satabilirsiniz.

15 bin tl sermaye iş fikirleri
15 bin tl ile yapilabilecek 8 is fikri

7- Fast Food Büfe İşi

Yaya trafiği iyi olan bir yerde; küçük bir dükkanda bile fast food işi yapabilirsiniz. Unutmayın gıda sektörü hiç bir zaman bitmez. İnsanlar sürekli bir şeyler yemek zorunda. Hele hele farklı bir lezzet yakalarsanız, isim yapmanızla birlikte işin nerelere varacağını siz düşünün. 15 bin TL ilk etapta standart düzeyde bir fast food büfesi açmanız için yeterli olacaktır.

8- Finans Piyasalarında Al Sat

Eğer oturduğunuz yerden bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu durumda finans piyasalarında al sat işlemlerini deniyebilirsiniz. Bu döviz, altın, dijital para, petrol, vs. gibi her şey olabilir.

Son olarak; burada saydığımız işlerin hiç birisinin tutacağına dair bir garanti yok. Bizim paylaşımlarımız sadece bilgilendirme amaçlı olup, paranız ile ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmadan önce iyi bir değerlendirme yapmalı ve her şeyden önce sizin inanmadığınız bir işe girmemenizi öneririz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu