fbpx
Devlet Yardımları

Çocuk Parası Yardımı Nedir Nasıl Alınır 10 Soru-10 Cevap

Türkiye ‘de hem nüfus planlaması kapsamında, hem de kadının çalışma hayatındaki yerini artırmak adına bir çok çalışma ve sosyal proje yürütülmekte, devlet tarafından yürütülen bu çalışma ve sosyal projeler kapsamında bir çok sosyal yardım imkanı da kadınlar için seferber edilmiştir. Bu yardımlardan birisi de yeni doğum yapan anneler için verilen yeni doğan çocuk parası yardımıdır. Şimdi siz değerli okurlarımızı bu konuda bilgilendirmek için Çocuk Parası Yardımı Nedir Nasıl ve Nereden Alınır konusunu ele alarak;  bu hususta hazırladığımız 10 Soru ve 10 Cevapla konu hakkındaki Tüm Detayları aktarmaya çalışarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

1-Çocuk Parası Yardımı Nedir

Çocuk Parası yardımı; anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, ya da anne veya babadan sadece birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu durumlarda; bu çiftlerin 15 Mayıs 2015 tarihinde veya sonrasında dünyaya canlı olarak gelen bebekleri için devlet tarafından yapılan bir sosyal yardımdır.

2-Çocuk Parası Yardımı Kaç TL ‘dir (2019 Yılı)

Çocuk parası yardımı; doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre belirlenen ve en az 300 TL en çok  ise 600 TL olan bir yardımdır. Yardımın ne kadar olduğu ise;

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkiinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL ‘dir.
çocuk parası
cocuk parasi yardimi nedir nasil alinir

3-Çocuk Parası Yardımı İçin Nereye Başvuruda Bulunması Gerekir

Çocuk parası yardımı ile ilgili hususların belirlenmesi konusundaki yetkili Bakanlık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olup, bu konudaki başvurular da yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurular posta yoluyla yapılabileceği gibi şahsen de yapılabilmektedir. Başvuru sırasında gerekli belgelerle birlikte bu konuda hazırlanması gereken bir dilekçe / başvuru formunun da doldurulması gerekmektedir.

4-Çocuk Parası Yardımı Kimin Adına Ödenir

Bu konuda devlet; haklı olarak yine anneye pozitif ayrımcılık yapmakta ve çocuk parası yardım ödemesini de annenin adına yapmaktadır. Bu konunun istisnası ise; annenin TC vatandaşı olması gerektiğidir. Eğer anne TC vatandaşı değil ancak baba TC vatandaşı ise; bu durumda ödeme babanın adına yapılacaktır.

5-Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları da Çocuk Parası Yardımı Alabilir mi

Dünya genelinde Türkiye ‘de yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra gurbetçi olarak tabir edilen ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra görevleri gereği yurt dışında bulunan Türk vatandaşı kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler de tıpkı Türkiye ‘de yaşayan kişiler gibi çocuk parası yardımına hak kazanmaktadır. Bu kişilerin başvuruları ise konsolosluklar ve büyükelçilikler tarafından alınacaktır.

6-Çocuk Parası Yardımı Nereye Yatar

Çocuk parası yardımı almaya hak kazanan kişilerin ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Genel itibariyle anne adına yatırıldığını düşünerek söyleyecek olursak; başvuru sonrasında annenin kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gidip çocuk parası yardımını çekmesi mümkündür. Eğer para annenin adına yatırıldıysa bu parayı baba çekemez, çekebilecek kişi sadece annedir.

7-Çocuk Parası Yardımı Ne Zaman Yatar

Başvurduğunuz birimin yoğunluğu ile doğru orantılı olarak bu süre uzayabilmekte olup, yine de ortalama bir süre verecek olursak, doğum sonrası başvurunun gerçekleştirilmesine müteakibien genel itibariyle yardım parasının 1 ile 1,5 ay içerisinde PTT şubelerine gönderileceğini söyleyebiliriz. Ancak yine de bu sürenin bir miktar daha uzayabileceğinin de altını çizelim.

8-Çocuk Parası Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir

Bu konuda maalesef vatandaşlar arasında yanlış bir algı oluşmuştur. Çocuk yardımı parasının bir defaya mahsus bir ödeme olduğunu bilmeyenler, bu yardımın her ay için ödendiğini düşünmektedir. Ancak bu doğru değildir. Çocuk parası yardımı sadece yeni doğan çocuklar için bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Yeni doğan çocuk parası yardımınını yanı sıra bazı devlet kurumları (kaymakamlıklar, belediyeler, vs.) tarafından da durumu olmayan ailelere çocukları ile ilgili yardımlar yapılabilmektedir. Bu yardımlar ise çocuk parası yardımından ayrı ve bağımsız yardımlardır. Bu yardımlar belli süreyle aylık olarak ödenebiliir.

9-15 Mayıs 2015 ‘ten Önce Doğan Çocuklar İçin Yardım Alınabilir mi

Bu konudaki kanuni düzenleme açık ve nettir. Düzenlemeye göre çocuk parası yardımına hak kazanan çocukların 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğmuş olması gerekir.  Bu tarihten önce doğanlara çocuk parası yardımı verilmez. Ancak yine de bu tarihten önce doğanlar sıralama açısından değerlendirilecektir. Daha iyi anlamak adına örneklendirecek olursak; 15 Mayıs 2015 tarihinden önce 2010 yılında doğmuş olan çocuğunuz olduğunu, 2016 yılında ise ikinci bir çocuğunuz doğduğunu düşünelim. İlk çocuğunuz için 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğduğu için bu yardımdan yararlanamazsınız. Ancak ikinci çocuğunuz için; 2010 yılında doğan çocuğunuz sıralama açısından değerlendirmeye alınacak ve böylelikle alacağınız yardım miktarı ikinci çocuk üzerinden hesaplanacaktır. Böylelikle 300 TL yerine ikinci çocuk için belirlenen rakam olan 400 TL ‘lik bir yardım almanız söz konusu olacaktır.

10-Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığı Nasıl Sorgulanır

Çocuk yardımı parasına acil ihtiyacı olanlar genelde bu paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istemekte ve para yatar yatmaz ihtiyaçları gereği çekmek istemektedir. Bunun için sürekli olarak zaten yeni doğum yapmış olan annenin PTT şubelerine giderek, paranın yatıp yatmadığını sorması zor bir durumdur. Bunun yerine çocuk parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve paranızın yattığını öğrendikten sonra PTT şubelerine giderek paranızı çekebilirsiniz. Evinizden bilgisayar başından Sorgulama işlemi için ise; E Devlet portalını kullanabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için E Devlet portalına www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalı, buradan sonra “HİZMETLER” bölümünden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nı seçmeli, buradan da Yardım Bilgileri Sorgulama bölümüne tıklamanız yeterlidir. Burada size yapılacak yardım ile ilgili detaylı bilgilendirme sağlanacaktır. Direkt olarak yeni doğan çocuk parası yardımı sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenler; https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklarak, on bir haneli TC kimlik no ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonrar işlemi gerçekleştirebilir.

Sitemiz üzerinden devlet tarafından yapılan yardımlar ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve size uygun başka bir devlet yardımı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Yazımızın daha çok kişiye ulaşması ve bu yardımdan daha çok kişinin haberdar olması için hemen aşağıda yer alan PAYLAŞ butonlarını kullanabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Başarılar dilerim.
    Çocuk parası alma ve çocuk parası sorgulama konusunda olabildiğince aydınlatıcı bir makale olmuş elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu