fbpx
Kredi KartıTeb

TEB Sanal Kredi Kartı Oluşturma (Anında İşlem)

İnternet üzerinden yapacağı ödemelerde tek kullanımlık 16 haneli kart numarası edinmek ya da kişisel kartını bilgi hırsızlığı gibi çeşitli olumsuzluklardan korumak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği bankacılık ürünlerinin başında sanal kredi kartları gelmektedir.

Sanal kredi kartları sayesinde yapılacak harcama özelinde bir kart oluşturulması, tam olarak harcama tutarı kadar değerde limit edinmesi ve bu limit dahilinde yapılan harcama sonrasında kartın kullanıma kapatılması mümkündür.

Sanal kredi kartı imkanı sağlayan bankalardan birisi olarak TEB sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve beraberinde getirdiği çeşitli ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

TEB Sanal Kredi Kartı Oluşturma

TEB ya da CEPTETEB aracılığıyla yapacağı harcama özelinde sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır.
  2. Kredi kartlarım sekmesinin altında yer alan işlemler menüsünden sanal kredi kartı oluştur bağlantısına tıklanır.
  3. Oluşturulacak sanal kart için limit belirlenir.
  4. Belirlenen limitle sanal kredi kartı oluşturulması işlemine onay verilir.
  5. Verilen onay sonrasında sanal kredi kartı oluşturulur ve harcamada kullanılacak 16 haneli kart numarası, 3 haneli CVV kodu ve son kullanım tarihi ekrana yansıtılır.

Sanal kredi kartı oluşturduktan sonra ekranda görünen bilgileri bir yere kaydetmeniz gerekmez, kartınızı kullanıma kapatıncaya kadar sanal kart bilgilerine internet veya mobil bankacılık uygulaması içerisindeki kredi kartlarım sekmesinden erişebilirsiniz.

TEB Sanal Kredi Kartı Ücretleri

TEB ya da CEPTETEB aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturan tüketiciler bu kart oluşturma işlemi ya da sanal kart kullanımı nedeniyle ek bir maliyetle karşılaşmaz. Tamamen ücretsiz sunulan bu hizmet dahilinde yapılan harcamalar asıl kredi kartınız için yaptığınız anlaşma uyarınca faize konu olur ya da olmaz, tamamen kişisel anlaşmaya bağlıdır.

TEB Sanal Kredi Kartı Ücret Ödeme

TEB aracılığıyla oluşturulan sanal kredi kartıyla yapılan harcamadan doğan borcu ödemek isteyen tüketicilerin ödeme için sanal kredi kartı numarasını değil asıl kredi kartını kullanması gerekmektedir. Asıl kredi kartına yapılan ödemeler doğrudan sanal kredi kartı için yapılan harcamaların borcunun ödenmesini sağlayacaktır. Sanal kredi kartı numarasına yapılan ödemeler red verebilir, ödeme iade edilebilir.

Tavsiyeler

Sanal kredi kartı kullanmaya henüz başlayacaksanız bilmeniz gereken en önemli şey sanal kredi kartlarının yapılan harcama sonrasında bir sonraki ekstre dönemine kadar limit yenilemediğidir. Eğer tekrarlayan bir ödemeden endişe ediyorsanız bu nedenle sanal kredi kartınızı harcama sonrasında bir sonraki harcamaya kadar internet alışverişlerine kapalı tutmanız işe yarayabilir.

Sanal kredi kartı hakkında en sık tavsiye edilen kullanım biçimi harcama yapmadan önce kartı internet alışverişlerine açmak, harcama sonrasında da internet alışverişlerine kapatmaktır. Ek olarak sanal kart limitini vergiler dahil harcama tutarıyla eşdeğer belirlemek de tavsiye edilmektedir.

teb sanal kart oluşturma
teb sanal kredi karti olusturma

Ücret İadeleri

Sanal kredi kartınızla yaptığınız harcama için iade gerekiyorsa bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Sanal kredi kartınızı internet alışverişlerine ya da kullanıma kapatmış olsanız dahi yapılan iadeler asıl kredi kartınıza otomatik olarak aktarılacak yani limitiniz eski haline dönecektir.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu