fbpx
EFT HavaleKredi Kartı

Kredi Kartından EFT Yapılır mı ? (Evet !)

Kredi kartından EFT yapılır mı konusu; her geçen gün dijitalleşen paranın ve finansal piyasaların artık tamamen üstesinden geldiği ve çözüme ulaştırdığı bir konu diyebiliriz. Dolayısıyla bankaların her geçen gün tüketicilere daha rahat hareket etme imkanı sağladığı bugünlerde kredi kartlarından da kolaylık EFT yapıldığını söyleyebiliriz. Burada önem arz eden birkaç nokta ile bu işlemi yapmak için ne gerekiyor ve nasıl yapılıyor gibi sorulara da cevap vererek tüm karanlık noktalara da ışık tutalım.

Kredi Kartından EFT Yapılır mı?

Bu sorumuzun cevabı kesinlikle evet. Yani kredi kartınız ile EFT yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat çeken nokta; bu evet cevabının her banka için geçerli olmadığı konusu. Bunu öğrenmenin ise oldukça basit bir yolu var. Hemen şimdi onu da sizlerle paylaşalım.

Bunun için en basit yöntem; müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık platformuna girmek, sonrasında ise Kredi Kartı İşlemleri menüsü altından Kredi Kartından EFT diye bir alt menü olup olmadığını kontrol etmektir. Bir başka seçenek ise; Para Transferi > Havale EFT > EFT bölümünden Kredi kartı ile EFT seçeneği olup olmadığını kontrol etmektir. Son olarak ise; bazı bankalar EFT işlemi sırasında EFT ye muhatap paranın nereden alınmasını istediğinizi sorabilmektedir. Bu bankalarda; “Hesabımdan Gönder” veya “Kredi Kartından EFT Yap” gibi seçenekler bulunmaktadır.

Kredi Kartından Yapılan EFT de Faiz İşler mi?

Kredi kartından yapılan EFT işlemlerinizde bankanız tabii ki size belli bir oranda faiz işletecektir. Bu faiz oranı ise sizin kredi kartınız üzerinden yaptığınız nakit avans işlemleri ile aynı faiz oranı üzerinden belirlenecektir. Örneğin; kredi kartı nakit avans faiz oranınız % 1,2 ise; kredi kartınız üzerinden yapacağınız EFT lerde de oran aynı yani % 1,2 olacaktır. Ve bu EFT işlemi için kullanacağınız tutar, aynı şekilde bir nakit avans muamelesi görecektir.

kredi kartindan eft yapilir mi

Kredi Kartından Yapılan EFT İptal Edilebilir mi?

Kredi kartınız üzerinden yapılan EFT işlemlerinin iptali konusundaki prosedür ve süreç; klasik bir EFT işlemi ile aynı silsile ile ilerleyecektir. Kısaca yine bahsedecek olursak; bazı bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemleri buna izin verirken (sadece belli bir süre limitiyle) bazılarında bu işlem için hemen ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Öğle Arası Yapılan EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer ile ilgili yazımızı da okuyabilir ve bu konudaki bilgi dağarcığınızı daha da genişletebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu