fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Online Alışverişte En Güvenli Yol : Sanal Kart Nedir ?

Mail order yani uzaktan işlem yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça yoğun şekilde kullanılan sanal kart, limiti tüketici tarafından belirlenen alışveriş üzerinde tek seferlik kullanım hakkı veren ve fazla çekim yapılmasının önüne geçen bir uygulamadır. Sanal kartın nasıl oluşturulacağıyla ilgili detaylı bilgiyi internet ya da mobil bankacılık uygulamarı aracılığıyla tüketicilere ulaştıran bankalar güvenlik tedbirleri konusunda da çeşitli sunumlara sahiptir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart edinebilmek için kullanıma açık bir kredi kartı sahibi olunması gerekir. Her banka kredi kartları için sanal kart oluşturulmasına imkan vermektedir. Bu kapsamda sanal kart oluşturmak için internet ya da mobil bankacılık uygulamaları veya çağrı merkezinden yardım istenebilir.

İnternet ve Mobil Bankacılık Uygulaması Aracılılığıyla

İnternet veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapan tüketiciler Kredi Kartlarım sekmesinin altında Sanal Kart bağlantısını görecektir. İlgili bağlantı takip edildiğinde sanal kart oluşturmak için gereken limit belirlenebilecek ve çok kısa bir süre içerisinde işlem tamamlanabilecektir.

Sanal kart oluşturduktan hemen sonra açılan sayfada sanal kartın 16 haneli numarası, vadesi, CVV kodu ve limiti paylaşılacaktır.

Çağrı Merkezi Aracılığıyla

Bankanın çağrı merkezi aracılığıyla da sanal kart oluşturulması mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken bankayla iletişime geçtikten sonra gerekli güvenlik teyitlerini vermek ve müşteri temsilcisine bağlanmak. Limit bilgisi paylaşıldıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde sanal kart oluşturulabilecektir.

Sanal Kart Güvenli Mi?

Sanal kart mail order yani internet veya posta yoluyla uzaktan gerçekleştirilen işlemler konusunda kullanılabilecek en güvenli bankacılık ürünüdür.

Ek olarak limitin alışveriş özelinde belirlenebilmesi ve işlem sonrasın tüketicinin bir talebi olmadığı müddetçe ebediyen sıfırlanması yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçmektedir.

Yine de alışveriş yapılacak web sitelerinin özenle seçilmesi ve güvenlik sertifikalarına sahip olduğundan emin olunması gerekir. Sanal kart bilgilerinin çalınması halinde kartın çok kısa bir süre içerisinde kullanıma kapatılması mümkündür.

Kartın limiti yokken peş peşe yapılmak istenen çekimler ise yüksek ihtimalle bankanın FRAUD uygulaması tarafından tespit edilerek filtrelenecektir.

Sanal Kartın Avantajları Neler?

Sanal kart günden güne daha fazla kullanılmakta ve sayısı da aktif bireysel kredi kartlarıyla yarışmaktadır. Kullanımı tüketicilere çeşitli avantajlar sağlayan sanal kartların en önemli avantajı fazla çekim yapılması ya da beklenmedik sorunlar nedeniyle işlemlerin mümkün olan en yüksek perdeden güvenlik altına alınmasıdır.

  • Sanal kart limitini tüketiciler belirler,
  • Alışveriş yaptıktan sonra sanal kartın kullanıma kapatılması mümkündür,
  • Sanal kart oluşturmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir,
  • Sanal kartlardan aidat vb. ücretler alınmaz,
  • Çok kısa bir süre içerisinde oluşturulabilir,
  • Bazı bankalar birden fazla sanal kart oluşturulmasına imkan vermektedir,
sanal kart nedir
online alisveriste en guvenli yol sanal kart nedir

Sanal kartın pek bilinmeyen diğer bir avantajı da kampanyalara ikinci katılım hakkının elde edilebilmesidir. Bazı kampanyalar tüketici bilgileriyle değil kart bilgileriyle eşleştirme yapar ve bu nedenle kart bilgilerinin farklı olması katılım sağlanan kampanyalara sanal kart ile bir kere daha katılım sağlanmasını mümkün kılabilir.

Sitemiz üzerinden Kredi Kartı bölümünü buradan inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu