fbpx
Kredi Kartı

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Kredi notu belirli bir seviyenin altında olan tüketicilerin temel bankacılık hizmetlerinden yararlanması cari hesap ve EFT, havale gibi işlemlerle sınırlı olabilmektedir. Dolayısıyla bu kategorideki yani kredi notu düşük olan tüketicilerin de kredi kartı kullanabilmesi adına neler yapılabileceğine değinmek kredi notu düşüklere kredi kartı veren bankalar ve nasıl kredi kartı temin edebileceklerini açıklamak yararlı olabilir.

Kredi Notu Düşükler Neden Kredi Kartı Alamıyor

Kredi notu düşük olan tüketiciler bankalar nezdinde kullandığı bankacılık ürünlerinden doğan sorumluluklarını yerine getirmek konusunda çeşitli sorunlar çıkartabilecek potansiyeldedir ve bu nedenle batık vermemek için kredi kartı temin edilmesine pek sağlıklı bakılmaz. Bu durumdaki tüketiciler her ne sebeple ödemesini yapamamış olursa olsun kendisini bankanın yerine koymalı, bir sorun olduğunu kabullenmeli ve nasıl aşılacağı üzerine düşünmelidir. Aksi taktirde çeşitli suçlamalar yapıldıktan ve çağrı merkezi personellerine gereksiz yere bağırılması sonrasında hiçbir yere ulaşılamadığı görülecektir.

Sinirleri daha da germemek, yapılabilecek alternatif öneriler olduğunu fark etmek adına bazı bankaların kredi notu düşük tüketicilere de kredi kartı tahsis edebildiğini belirtmek gerekir. Diğer bankaların bu kategorideki tüketicilere kredi kartı vermek istememesinin tek sebebi ekstreden doğan borçlarını ödememe ihtimalinin yüksek olmasıdır.

En nihayetinde kredi notu ödeme performansına dayalı bir derecelendirme sistemidir ve bu derecelendirmede düşük not alan tüketiciler pek iyi bir izlenim bırakmamaktadır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Veren Bankalar

Özellikle kredi notu düşük olan tüketicilere kredi kartı verdiğini söyleyen bir banka yoktur ve olmayacaktır. Fakat bazı bankalar kredi kartı edindirme sürecinde yerine getirilmesi beklenen şartları diğerlerine nazaran daha esnek tutmakta, tüketicilerin daha kolay bir şekilde kredi kartı sahibi olmasını mümkün kılmaktadır. Bu bankaların kredi kartı başvuruları da genellikle internet üzerinden yapılmaktadır. Kolay kredi kartı veren bankalar olarak da nitelendirilen bu kurumlar:

 • Akbank Axess Free kredi kartı,
 • QNB Finansbank Card Finans,
 • Denizbank Bonus,
 • Garanti Bonus Flexi,
 • Kuveyt Türk Sağlam Kart,
 • Türkiye İş Bankası Maximum Aidatsız kredi kartı,
 • Halkbank Paraf Kart,
 • Yapı ve Kredi Bankası World Eko,
 • TEB Bonus kredi kartı,
 • Ziraat Bankası Maximum.

Kimler Kesinlikle Kredi Kartı Alamaz

Kredi notunun düşük olmasıyla icralık olmak, yasal takipte olmak ya da kara listede olmak arasında çok büyük fark vardır. Eğer sadece kredi notunuz düşükse tabii ki kredi kartı almanız mümkün olabilir fakat icralıksanız, yasal takipteyseniz ya da kara listedeyseniz kredi kartı almanız mümkün değil. Teminat gösterseniz dahi bu hallerden herhangi birisinin oluşması halinde temel bankacılık hizmetlerinden yasaklanırsınız ve kredi kartı alamazsınız.

Kredi Kartı Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı

Herhangi bir belge ibraz edilmesine gerek kalmaksızın kolay bir şekilde kredi kartı sahibi olabilmek için aşağı yukarı 1500 kredi notuna sahip olunması gerekmektedir. Bu puanın altındaki kredi notları için tüketicilerin ek teminat göstermesi, gelir belgesi ibraz etmesi ya da şubeden başvuru yapması gerekebilir. 1500 ve üzerinde kredi notu sahibi olan tüketicilerin internetten yapacakları başvuru sonrasında dahi kredi kartı temin etmesi mümkündür.

Bloke Teminatlı Kredi Kartları Çözüm Olabilir

Kredi kartı limiti kadar paranın banka hesabına yatırılması ve kredi kartı limitinin tamamının kullanılması halinde dahi ödeme yapılmaması durumunda bu paranın banka tarafından haczedilebileceğinin garantisi verilmesi işlemine bloke teminatı denilmektedir.

Ne kadarlık kredi kartı limiti için başvuru yapılacağına karar verdikten sonra bankaya bu kredi kartı limitinin % 10’u kadar daha fazla para yatırılır ve bu hesap ilgili limitle blokelenir. Bloke olan paranın kredi kartı kullanımı süresince kullanılması mümkün olmaz, ancak temin edilen kredi kartı dilendiği gibi kullanılır. Eğer kredi kartı kullanımından doğan ekstre borcu tüketici tarafından ödenmezse banka blokeli hesaptan kart borcunu tahsis eder ve kredi kartını iptal eder, dolayısıyla her halükarda kendisini garanti altına almış olur.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartı kullanmak isteyen tüketicilerin bu uygulamanın çok yaygın olmadığını bilerek işe başlaması gerekir. Bloke teminatlı kredi kartları pek fazla tüketici tarafından kullanılmadığı gibi pek fazla banka şubesi tarafından da onaylanmamaktadır. Tüketiciler başvuru yapmak için mutlaka bankanın şubeleriyle doğrudan temas kurmalıdır.

 1. Kredi kartı limiti belirlenir,
 2. Limitin % 10’u kadar fazla para cari hesaba yatırılır ve açılan cari hesaba banka tarafından bloke konulur,
 3. Kredi kartı başvurusu yapılır ve başvuru değerlendirmeye alınır,
 4. Başvuru sonuçlandıktan sonra kredi kartı tüketiciye teslim edilir.

Bloke teminatlı kredi kartı kullanacakların bilmesi gereken belki de en önemli detay kredi kartı borcunun genel olarak asgari oranda değil de tamamen ödenmesi gerekliliğidir. Çoğu banka bloke teminatlı kredi kartı sahiplerinin ekstre borcunun tamamını ödemesini talep eder.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kredi Notunu Yükseltir

Bloke teminatlı kredi kartını sonsuza dek kullanılacak bir ürün olarak görmekten çok yalnızca kredi notu yükselene kadar katlanılması gereken bir şey olarak görmek gerekir. Belirli bir süre sonra ödemeler düzenli yapıldığında kredi notu da yükselmeye başlayacaktır. Tüketicilerin 700’den düşük kredi notunu 1500 seviyesinin üzerine çıkarması yani “İyi” kategorisine yükseltmesi ortalama 1 yılı alacaktır. Dolayısıyla 12 ekstre döneminden sonra bloke teminatlı kredi kartı iptal edilebilir ve normal bir kredi kartı kullanılabilir.

Kart İptal Edilince Bloke Edilen Paraya Ne Oluyor?

Bloke teminatlı kredi kartı iptal edildikten sonra karta istinaden ödenmesi gereken herhangi bir borç yoksa bloke de kaldırılır ve yatırılan para eksiksiz şekilde iade edilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı uygulaması yapısı itibariyle buna en uygun banka olarak Kuveyt Türk tarafından göğüslenmektedir. Bilindiği gibi Kuveyt Türk bir Katılım Bankası’dır ve katılım bankalarının ekstrelerinde asgari ödeme oranı diye bir şey olmaz. Bloke teminatlı kredi kartlarının gerekliliği de bu olduğu için tüketicilerin en kolay ve zahmetsizce kredi kartı temin edebileceği banka Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Tüketiciler Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla temin edecekleri kredi kartları için herhangi bir ücret ödemesi yapmak durumunda değildir.

Avantaj ve Dezavantajlar

Bloke teminatlı kredi kartı özel bir durum, spesifik bir ihtiyaçtır ve bu nedenle çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Düşük kredi notunu yükseltmek için bir bankacılık ürününe sahip olunmasını mümkün kılar,
 • Düşük limitli de olsa kredi kartının tüm imkanlarından faydalanılabilir,
 • Bloke koyulan tutarın vadeli mevduat hesabında ya da katılım hesabında işlemesini talep edebilirsiniz.
düşük kredi notuna kredi kartı veren bankalar
kredi notu dusuklere kredi karti

Dezavantajları ise şu şekilde sıralamak gerekir:

 • Ekstre borcunun tamamının tek seferde ödenmesi gerekliliği,
 • Uzun vadeli taksitlerin yapılamaması,
 • Kredi kartı ekstre borcunun en ufak bir gecikmeye karşı dahi tahammülsüz olması.

Bloke teminatlı kredi kartları için her bankayla görüşebilirsiniz fakat Kuveyt Türk Katılım Bankası haricindeki çoğu banka bu kredi kartları için kart aidatı talep etmektedir. Dolayısıyla şu durumda en iyi tercih Kuveyt Türk olabilir.

Eğer bir kredi kartı arayışındaysanız, daha önceden sizlere konuyla ilgili bilgi paylaştığımız Masrafsız Kredi Kartı Veren Bankalar (Anında Onay) konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu