fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Kredi Kartı Aidatı İadesinde Kesin Çözüm

Kredi kartı kullanımı her geçen gün artıyor, hatta çoğumuzda artık bir standart haline gelmiş durumda. Kredi kartını kullanmayı her ne kadar sevmiş olsak ta; sevmediğimiz bir şeyi var ki o da kredi kartı aidatları. Bankalar için faiz dışı gelir kapsamında en önemli kalemlerden birisi olan kredi kartı aidatı konusunu bugün sizler için ele almaya çalışacak ve bununla birlikte kredi kartı aidatı iadesinde kesin çözüm konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi Kartı Aidatı İadesi

Tuhaf Bir Sistem

Bilindiği üzere, Tüketici Kanunu’nun 31’inci maddesine göre, bankalar müşterilerine kredi kartlarını  ücretsiz vermek zorundalar.

Ancak tuhaf bir uygulama ile karşı karşıyayız. Şöyle ki, bankalar, yılda bir defa
değişik kartlara, 70 ila 180 lira arasında değişik ücretler kesiyorlar. Bunun da sistem tarafından otomatik yapıldığı söyleniyor.  Sanırım,
dikkatimizi “meçhul bir sistem”e yönelterek, duyarlılığımızı, eleştirilerimizi
ve belki de haklı tepkimizi önlemek istiyorlar.

Bankaları “anlıyoruz”. Amaçları para kazanmak. Her fırsatı değerlendiriyorlar. Yetmiyor, yeni yol ve yöntemler icat ediyorlar.
Yasa açık, ama bankalar yasaya uymuyor. Müşterilerine ücretsiz kredi kartı vermiyorlar. Hükümet ise sorunu, kesilen kredi kartı aidatının iade edilmesini sağlayarak çözüyor.

Gerçek şu ki, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da çok anlayışlı ve çok sabırlı.

Tuhaf sistem dolandırıcı üretiyor

Dolandırıcılar, küresel ve dijital dünyanın sunduğu imkanları kullanarak kişisel bilgilerinize ulaşmaya çalışıyorlar. Bu konuda yapılan en büyük hata,
internet üzerinden size gönderilen ya da karşınıza çıkan her siteye tıklamak…

Sosyal medyada çok sık karşılaşılmaktadır. Bir tıkla, kredi kartı aidatını geri almak umuduyla sahte internet adresine girenler, kredi kartı bilgilerini giriyorlar ve dolandırılıyorlar.

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin (CİMER) internet adresi ve logosu kullanılarak kredi kartı aidatı iadesi ile ilgili insanımız dolandırılmak isteniyor. Dikkatli ve uyanık olmakta yarar var, zira dolandırıcılar hiç boş durmuyor.

Kredi kartı aidatı iadesi

Bankalar tarafından kesilen kredi kartı aidatlarının iadesinde 3 seçenek var.

1) Bankaya başvurmak

Ücretsiz kredi kart vermeyerek yasaya uymayan bankalar, kart aidatının iade edilmesi için 2 kriter ihdas etmişler: 700 ila 1500 TL arasında aylık harcama tutarı ve en az 2 adet faturanın otomatik ödemede olması.

Maaşını bankadan alan bir müşteri değilseniz, söz konusu bu 2 kriterden birini yerine getirmeniz gerekiyor. Bu takdirde, kredi kartı aidatının iade edilmesini sağlayabilirsiniz, ama kesin değil.

2) Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Banka kredi kartı aidatını iade etmeyi reddetmişse, Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.
Kaymakamlıklar bünyesinde teşkil edilmiş olan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmak, Yargıtay kararı ile elde edilmiş bir haktır.
Bir dilekçe ve ekinde kredi kartı aidat kesintisini gösteren dekont ile başvuru yapmanız gerekiyor. Heyet, konuyu inceleyip bankaya bildiriyor. Banka en geç 15 iş günü içinde Tüketici Hakem Heyetine cevap vererek kredi kartı aidatını iade ediyor.

Tüketici Hakem Heyetine E-Devlet üzerinden de başvurarak, sizden kesilmiş olan kredi kartı aidatlarının iadesini isteyebilirsiniz.

Başvuru için adres:

https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr/

Bu adreste, T.C. kimlik numarası ve şifre doğrulaması yaptıktan sonra, T.C. kimlik numarası, ad ve soyad ve ev adresinizin bulunduğu bir sayfa açılır. Sizden telefon ve e-mail adresiniz girmeniz istenir. Daha sonra da kredi kartını kullandığınız banka ile ilgili şikayetinizi yazıp kredi kart aidat kesintisini gösteren dekont ile başvuru yapabiliyorsunuz.

Kredi Kartı Aidatı İadesinde Kesin Çözüm

3) Bankalar Birliği Hakem Heyetine Başvuru

Eğer Tüketici Hakem Heyeti başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa, son bir hak olarak Bankalar Birliği Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Başvuru adresi :

https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti

Bu adresten, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Başvurunuzu yönlendirildiğiniz şekilde tamamlamak için kredi kartı aidat kesintisini gösteren dekonta ihtiyacınız olacak. Sizden istenen alanları doldurup doldurduğunuz takdirde başvurunuz tamamlanmış olur.
Söz konusu başvurunuza en geç 30 iş günü içinde mail ile cevap veriliyor. Size gelen mail ile bankanıza başvurarak kredi kartı aidatını iadesini sağlayabilirsiniz.

Kredi kartına Fazla Para Yatıranlar Nasıl Geri Alır konulu yazımızı da inceleyebilir ve bununla birlikte daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu