fbpx
EmekliTeb

TEB Emekli Kredisi Başvurusu 10 bin TL 36-24-12 Ay Vade

Emeklilere kredi imkanı sağlayan bankalardan birisi de Türkiye Ekonomi Bankası’dır. Emekli paketi kapsamında emeklilerin ihtiyaç duyduğu çeşitli spesifik noktalarda çözüm üreten TEB, kısa süre içerisinde yüklü miktardaki finansman ihtiyacını da karşılayabilmektedir. Dolayısıyla TEB emekli kredisi başvurusu 10 bin TL için nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

TEB Emekliye Özel Kredi

TEB, emekli özelinde hazırladığı kredi ürünü ile % 1,25 faiz oranıyla 10 bin TL’ye kadar 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Finansman tahsis ücreti ödemesi alınmayan söz konusu kredi ile çeşitli ihtiyaçların karşılanması mümkündür. Kredi ürünü kapsamında:

  • 3 bin TL kredi kullanan tüketicilerin her ay 309 TL taksit ödemesi,
  • 5 bin TL kredi kullanan tüketicilerin her ay 516 TL taksit ödemesi,
  • 10 bin TL kredi kullanan tüketicilerin her ay 1032 TL taksit ödemesi yapması gerekir.

Daha yüksek miktarda ve vadelerle kullanılacak krediler için ihtiyaç kredisi ürününe başvurulmalıdır. Kredi kullanabilmek için hayat sigortası yaptırılması da gerekmektedir. Hayat sigortası primi 3 bin TL’lik kredi için 28 TL, 5 bin TL’lik kredi için 48 TL, 10 bin TL’lik kredi için 96 TL’dir.

TEB Emekliye Özel Kredi Başvurusu

Emekli özelinde tahsis edilebilen bu kredi ürünü için talepte bulunmak isteyen tüketicilerin TEB şubeleri ya da 0850 222 00 91 numaralı Maaş ve Emekli Müşteri Hattı üzerinden başvuru iletmesi mümkündür.

İletilen kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanacaktır. Kredi başvuru sonucu olumlu olan tüketicilerin kredileri şubeye gidilip gerekli belgelerin imzalanması sonrasında hemen tahsis edilecektir.

Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Emeklilerin ne kadar kredi çekebileceği maaşlarına bağlı olarak değişecektir. BDDK mevzuatı gereği maaşın en fazla % 70’i kadar kredi taksit ödemesi yapılabilmektedir, ancak bankalar bu oranı % 50’ye düşürmüştür. Dolayısıyla aylık gelirin yalnızca yarısının kredi taksit ödemeleri için kullanılabileceği düşünülerek ne kadar kredi kullanılabileceği rahatlıkla hesaplanabilir.

Örneğin 2000 TL emekli maaşı alan bir kişinin kredi taksitleri için yapabileceği maksimum ödeme miktarı 1000 TL’dir. Eğer krediyi 12 ay vadeyle kullanmak isterse çekebileceği maksimum kredi 12 bin TL, 24 ay vadeyle kullanmak isterse maksimum 24 bin TL, 36 ay vadeyle kullanmak isterse maksimum 36 bin TL kredi tahsis edebilir.

Emekliye Yaş Sınırı Var Mı

Yaş sınırı emekliye özel olarak hazırlanmış bir mevzuat değildir. Bankalar 80 yaşından daha yaşlı olan kişiler için kredi vermemeyi tercih etmektedir. Bu kapsamda kredi şartları arasında 80 yaşından küçük olmak da bulunmaktadır. Eğer 77 yaşında kredi kullanılacaksa maksimum 3 yıl vadeyle, 78 yaşında kredi kullanılacaksa maksimum 2 yıl vadeyle, 79 yaşında kredi kullanılacaksa maksimum 1 yıl vadeyle kredi tahsis edilebilir.

Emekli Kredisi Şartları

  • Emekli olunduğunun belgelenebilmesi,
  • 80 yaşından küçük olmak,
  • Kredi taksit ödemelerinin aylık gelirin % 50’sinden az olması,
  • İpotekli ihtiyaç kredisi için başvuru yapılacaksa eş rızasının da olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekir.
teb emekli kredisi
teb emekli kredisi basvuru

TEB PTT Jet Kredi

TEB’in emekli özelinde tahsis ettiği kredi ürünlerinden birisi de JET Kredi’dir. JET Kredi ürünü ile 40 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını PTT şubeleri aracılığıyla karşılamak mümkündür. Maksimum 36 ay vadeyle kullanılabilen Jet Kredi ürünü için başvuruda bulunmak isteyen emeklilerin tek yapması gereken en yakın PTT şubesine giderek başvuru formunu doldurmasıdır.

Jet Kredi ürünü için başvuru iletecek emeklilerin en fazla 70 yaşında olması gerekir. TEB, bu ürünü için yaş sınırını 70’e indirmiştir.

Faiz oranları ise % 1,21 ‘dur.

Sitemizde yer alan Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/emekli-maasi-uzerinden-nasil-kredi-cekilir/ ortalama 3 dk içerisinde okuyabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu