fbpx
BankacılıkEmekli

Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir

Emekli maaşları devlet güvencesiyle ödenmesinden dolayı bankalar için minimum risk içeren gelir kalemlerinden birisini oluşturur ve bu kapsamda emekli maaşı alanlar rahatlıkla kredi kullanabilir. Yine de bazı yönetmelikler ve BDDK düzenlemeleriyle verilebilecek krediler emekli maaşıyla orantılı olacak şekilde kısıtlanmıştır. Emeklilerin, kredi çekebilmek için uyması gereken bazı şartlar ve yerine getirmesi gereken prosedürler bulunur.

emekli kredisi
emekliler en fazla ne kadar kredi cekebilir

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir

Bu konuyla ilgili doğrudan emeklileri ilgilendiren resmi bir kanun yoktur, ancak genel itibariyle uygulamada taksit ödemelerinin emekli maaşının yarısını geçmemesi sağlanır. Yani alınan maaşın en fazla yarısı taksit ödemesi olarak bankaya gidebilir ve çekilebilecek kredi miktarı hesaplanırken de buna dikkat edilmelidir.

Yine de dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar ve yeni müşteri kazanmak için oluşan rekabet ortamı normalde çekilebilecek olandan daha yüksek limitle kredi kullanılmasını sağlayabilir. Bunun için emeklilere yönelik kampanyaların takip edilmesi gerekir.

Emekli Maaşına Göre En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekilir?

Yukarıda da değinildiği gibi çekilebilecek kredi miktarı maaşa göre değişecektir. Bu nedenle aşağıda yapılan hesaplama mevcut dönemde maaşlara göre ayrı ayrı yapılmıştır.

1000 TL emekli maaşı alan bir kişi maaşının en fazla 500 TL’sini taksit ödemesi olarak bankaya iletebilir. Bu kapsamda en düşük faiz oranı ile 48 ay vade de çekilebilecek en fazla ihtiyaç kredisi 17 bin 500 TL olacaktır.

1500 TL maaş alan bir kişi maaşının en fazla 750 TL’si ile taksit ödemesi yapabilir. Bu kapsamda 48 ay vade için çekilebilecek en yüksek ihtiyaç kredisi 26 bin TL olacaktır.

2000 TL maaş alan bir emekli en fazla 1000 TL taksit ödemesi yapabilir. Bu kapsamda 48 ay vade için çekilebilecek en yüksek ihtiyaç kredisi 35 bin TL olacaktır.

Emekli Maaşı ile En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir

120 ay vade için 1000 TL maaş alan bir emekli en fazla 37 bin TL, 1500 TL maaş alan bir emekli en fazla 55 bin TL, 2000 TL maaş alan bir emekli ise en fazla 74 bin TL konut kredisi çekebilir.

Dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar ve 20 yıl gibi vadelerle daha yüksek miktarlı konut kredilerinin çekilmesi de mümkündür.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Araç Kredisi Çekebilir

48 ay vade için 1000 TL emekli maaşı alan bir kişi en fazla 17.750 TL, 1500 TL emekli maaşı alan bir kişi en fazla 26.750 TL, 2000 TL emekli maaşı alan bir kişi ise en fazla 35.500 TL araç kredisi çekebilir.

Doğrudan otomobil üreticilerinin sağladığı düşük faizli finansmanlara başvuru yapılarak daha yüksek limitle kredi de kullanılabilir.

Emekliler Nasıl Kredi Kullanabilir

Kullanılacak kredi türüne karar verildikten sonra emekli aylık dökümü, ikamet belgesi ve nüfus cüzdanı ile banka şubesine gidilmesi kredi başvurusu yapmak için yeterli olacaktır. Konut kredisi için satın alınacak konutun ruhsat fotokopisi, taşıt kredisi için araç ruhsat fotokopisi gibi ek belgeler talep edilebilir.

emekli maaşına kredi
emekli maasi uzerinden nasil kredi cekilir

Bu belgelerin ibraz edilmesi ve kredi başvuru formunun doldurulmasına istinaden kısa süre içerisinde finansman tahsis edilecek ve taksit ödemeleri bir sonraki aydan itibaren yapılmaya başlayabilecektir.

En Fazla Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanılabilir?

Taksit ödemesi yapılan süre ile birlikte emeklinin 70 yaşını geçmemesi gerekir. Yani 68 yaşındaki bir kişi en fazla 24 ay vade ile, 67 yaşındaki bir kişi en fazla 36 ay vade ile 66 ve daha küçük yaştaki kişiler ise 4 yıl veya daha uzun vade ile kredi kullanabilir. 70 yaş kredi kullanmak için bir sınır olarak baz alınabilir.

Sitemiz üzerinden Emekli kişiler ile ilgili bir çok içeriğe yer verdiğimiz bölümümüzü de ziyaret ederek, kredi kampanyaları ve diğer paylaşılan bilgilere ulaşabilirsiniz.

 


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ölen Babasından Emekli Bağkur Maaşı Alan Bir Dulun PTT Emekli Kredisi Çektikten Sonra Evlenmesi Halinde Maaşı Keslir
    Maaşı Kesilen Kişinin Borcuna ne olur ? otomatik olarak banka borcunu tahsil edemez ve Maaşa Anne ve Bir Kız Kardeş bağlı onlardan kesinti olurmu ? Cevabını bir türlü bulamadım nette Yardımcı olursunuz Kesin bir bilgi verirseniz sevinirim

    1. Merhaba Gökhan Bey,
      Her ne kadar artık ortada kesilecek bir maaş olmasa da; PTT söz konusu kredi borcunun ödenmemesi nedeniyle ilgili kişiye icra takibi başlatabilir ve borcun ödenmesini isteyecektir. Yani maaşın kesilmesi, kişinin kredi borcundan da muaf olacağı anlamına gelmez. Kredi çeken kişi ilgili borcun ödenmesi ile mükelleftir. Maaşın bağlandığı diğer kişiler ile ilgisi olmayacağını düşünüyoruz.

  2. BENİM VERGİ BORÇLARINDAN DOLAYI E HACİZ VAR(E HACİZ İ KALDIRMA OLANAGIM YOK) . BANKAYA MURACAT ETTİGİMDE ONAYLANMIYOR KREDİM. EMEKLİYİM VE AYNI ZAMAN DA ÇALIŞIYORUM. DENİZBANK TAN EMEKLİ MAAŞIMI ALIYORUM. BEN BU ŞARTLARDA NASIL KREDİ KULLANABİLİRİM ACABA. BANA BIR FIKIR VERIRSENİZ COK SEVİNİRİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı