fbpx
Bankacılık

Sistem Üzerinden E Hacizi Nasıl Kalbırabilirim (Detaylı Anlatım)

Haczedenin ve haczedilenin ortaklaşa dijital ortamda ilerlettiği e-haciz süreci geçtiğimiz dönemlerde hakkında en çok konuşulan konulardan birisi olmuş ve e-Devlet uygulaması aracılığıyla kişilerin çeşitli sorgulama ve taleplerini iletebilmesi mümkün hale getirilmişti. Bu kapsamda sistem üzerinden e-hacizi nasıl kaldırabilirim diye soranlar için bazı ayrıntılara değinmek ve soruları yanıtlamak yararlı olacaktır.

E-Haciz Nedir

Devlete olan vergi, ceza vb. borçlar nedeniyle maaşın, değerli varlıkların ya da çeşitli mevduatların elektronik ortamda ilerletilen süreç sonrasında haczedilmesine e-haciz denilmektedir. e-Haciz işlemi aracılığıyla vadesi geçen borçların tahsil edilmesi sürecindeki maliyetler minimize edilmeye çalışılır.

Hangi Mallar Haciz İşlemine Konu Olabilir

Hangi değerlerin ve varlıkların haczedilebileceği çeşitli kanunlarla koruma altına alınmıştır, bu kapsamda borçluların banka hesaplarına, gayrimenkullerine, arabalarına ve diğer taşınır/taşınmaz mal varlıklarına bloke koyulabilmektedir.

Elektronik Haciz Süreci Nasıl İşler

Haciz işlemine başlamadan önce borçlunun borcu tescillenir ve bu borcun ödenmesi ya da mal beyanında bulunulması için 7 gün süre verildiğiyle ilgili bir bildirimde bulunulur. Bu 7 günlük süre aslında oldukça önemlidir çünkü borçlular bu 7 günlük süre içerisinde talep etmeleri halinde taksitlendirme vasıtasıyla borcunu ödemeyi taahhüt edebilir. Eğer 7 gün geçmiş fakat hiç ödeme yapılmamışsa haciz kararı kesinleşmiş olur.

Haciz kararının kesinleşmesi sonrasında borçlu kişinin bağlı bulunduğu Vergi Dairesi Başkanlığı’na bildirimde bulunulur. Vergi Daires Başkanlığı borç ve borçluyla ilgili ön inceleme yaptıktan sonra konuyu Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi BAşkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne iletir. Maliye, kendisine yapılan bildirimi tüm bankaların genel müdürlüklerine eş zamanlı olarak iletir ve borçlunun altın, TL, döviz, maaş vb. hesaplarına bloke konulmasını talep eder. Bu talebin ardından borçlunun banka hesaplarına haciz işlemi uygulanır.

Bu blokeyle ilgili bilinmesi gereken en önemli ayrıntı borç tutarı kadar değil hesap bazında bloke konulduğudur. Yani 1000 TL’lik borcu olan kişinin banka hesabında 50 bin TL olsa dahi hesap bazında bir bloke konulduğu için bloke kaldırılana kadar 50 bin TL’ye erişilmesi ve bu parayla işlem yapılması mümkün değildir. Talep edilmesi halinde ödemenin buradaki bakiye içerisinden gerçekleştirilmesi istenebilir.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır

Elektronik haciz sürecini sonlandırmak isteyen kişiler kendilerine tanınan 7 günlük süre içerisinde aksiyon alırsa çok daha zahmetsizce haciz işlemini sonlandırabilir. Eğer bu süreç geride kaldıysa ve an itibariyle haciz kararı kesinleştiyse haczi uygulayan vergi dairesi ile iletişime geçerek taksitlendirme ya da toplu ödeme aracılığıyla borcun ödeneceği taahhüt edilmelidir.Vergi dairesi, isteği inceleyecek ve ödemenin ne şekilde gerçekleşeceğine karar verecektir. Ödeme yapılmadan ya da taksitlendirme gerçekleşmeden haciz işleminin sonlandırılması mümkün değildir.

E-Haciz Takibi, Sorgulaması Nasıl Yapılır

Vatandaşlar haciz süreciyle ilgili sorgulama yapmak istiyorsa sürecin tamamını e-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra Gelir Dairesi Başkanlığı’na bağlı hizmetler kısmında bulunan e-Haciz sayfası aracılığıyla yapabilir.

Haciz sorgulaması yapmak isteyen kişi bir tüketiciyse ve satın alacağı malın üzerinde haciz olup olmadığını sorgulamak istiyorsa yapması gereken konutun bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne tapu fotokopisi ile birlikte gitmek ve konut üzerinde haciz olup olmadığını öğrenmektir. Evin üzerinde ipotek varsa alışverişin yapıldığı sırada tapu dairesi uyarılarını yapacak ve ipotekle ilgili bilgi verecektir.

İcra yani haciz süreci başlayan konutun satışı yapılamaz, haciz sonlandırılana ve icra takibi bitene kadar da satış gerçekleşemez. Bu nedenle icra takibi başlamadan önce satış yapılması ve borcun buradan elde edilecek parayla kapatılması düşünülmelidir.Konuyla ilgili bilinmesi gereken son ve belki de en önemli detay konut kredisi kullanan tüketiciler adına konutun bedelini teyit eden konut eksperlerinin tüketici adına ipotek, haciz, icra takibi vb. ile ilgili tüm araştırmaları yapması raporuna eklemesidir.

Araç Üzerindeki Haciz Nasıl Kalkar

Araç üzerine koyulan haczin kaldırılabilmesi için borcun tamamen ödenmesi, borç miktarını aşan değerde teminat verilmesi ve bu teminatın rahatlıkla nakit paraya çevrilebilecek olması gerekir. Bu koşulların yerine getirilmesi halinde Vergi Dairesi Müdürü’nün talebine istinaden araç üzerindeki haciz kalkabilir.

Konut Üzerindeki Haciz Nasıl Kalkar

Tıpkı araç üzerindeki hacizde olduğu gibi konut üzerine konulan haczin kaldırılabilmesi için de borç miktarını aşan değerde bir teminat gösterilmesi ya da borcun tamamının ödenmesi gerekir. Bu koşulların sağlanması halinde Vergi Dairesi Müdürü haciz işlemini sonlandırabilir.

E-Haciz Varsa Memur Eve Gelir Mi?

Haciz kararı kesinleşen kişiler adına başlatılan icra takibi sürecinde borcun tahsili için uygulanabilecek farklı yöntemler vardır ve bunlardan birisi de memurun doğrudan kişinin ev ya da iş yerine giderek haciz işlemini uygulamasıdır. Fakat genellikle iş bu raddeye gelmeden önce banka hesaplarına koyulan bloke sonrasında icra sürecinde ciddi yol alınabilmekte, dolayısıyla memurun eve gelmesine gerek kalmamaktadır.

Eve Gelen Memur Neleri Haczedebilir

Konuyla ilgili düzenleme yapılmadan önce eve gelen haciz memuru evin içerisinde yer alan bütün eşyaları haczetme imkanına sahipti ve genellikle de böyle oluyordu. Fakat düzenlemeden sonra bazı malların haczedilemez olduğu belirtildi. Düzenlemeye göre kişilerin yaşamaya devam edebilmek için ihtiyaç duyduğu mallar haciz işlemine konu edilemez. Örneğin oturma koltuğu, uyumak için yatak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi yaşamak için gerekli eşyalardır. Fakat aynı maldan iki tane varsa bir tanesi haczedilir. Ek olarak para, değerli kağıt, değerli maden vb. de haciz işlemine konu olabilir.

e hacizi nasıl kaldırabilirim
e haciz kaldirma

Kolay Kredi Veren Bankalar

Eğer işler gittikçe sarpa sarıyorsa ve borç ödemesi yapabilmek için kredi kullanmaktan başka çare yoksa Aktif Bank, CEPTETEB, Enpara ya da ING Bank E-Kredi aracılığıyla borç miktarı kadar kredi talep edilebilir. Herhangi bir evrak talebi olmayan bu bankaların kredileri kısa süre içerisinde tahsil ediliyor ve genel itibariyle kredi notu düşük olan kişilerin de yararlanması mümkün kılınıyor.

Bir Daha Haciz Uygulanmaması için Ne Yapılmalı

Haciz işlemine maruz kalmamak adına yapılabilecek şey vergi borcunun zamanında ödenmesidir. Eğer vergi borcu zamanında ödenemiyorsa yine ödeme süresi içerisinde, herhangi bir gecikme söz konusu olmadan vergi dairesiyle görüşme yaparak borcun taksitlendirilmesi istenmelidir.

Kredi Taksitlerini Ödemeyince Kaçıncı Taksitte Haciz Gelir konulu yazımızı okuyarak alternatif bilgilere de ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu