fbpx
DövizYatırım

En Hızlı Döviz Alım Satımı Yapabileceğiniz Bankalar

Tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin en sık başvurduğu enstrümanların başında hiç şüphesiz döviz gelmektedir. Sık döviz ticareti yapan kişilerin sorunu ise işlemlerin bazen birçok tıklamaya gereksinim duyulması gibi yavaşlatıcı prosedürlere maruz bırakılmasıdır. Dolayısıyla en hızlı döviz alım satımı yapabileceğiniz bankalara değinmek ve bu bankaların uygulamalarından bahsetmek mantıklı olabilir.

İnternet Bankacılığıyla Döviz Nasıl Alınır Satılır

Döviz alım satımını internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişilerin yapması gereken tek şey herhangi bir bankaya giderek cari hesap açılışı gerçekleştirmektir. Cari hesap açılışını gerçekleştirdikten sonra internet üzerinden döviz hesabı açılabilecek ve döviz ticaretine başlanabilecektir. Fakat bu işlemi daha hızlı yapmak isteyen tüketicilerin bankalara bağlı yatırım şirketleriyle çalışması çok daha mantıklıdır ve aşağıda da tam olarak bu konuya değinilecektir.

Döviz Ticaretini Aracı Şirketlerle Yapmak

Temel bankacılık hizmetlerini sunmak adına her türlü imkanı müşterilerine sağlamayı ilke edinen bankalar tabii ki döviz alım-satımı işlemini de internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlem haline getirmiştir fakat bu alım ve satımlar genel itibariyle yatırımcılara hitap etmediği, uzun vadeli yatırımlar için ya da acil nakit döviz ihtiyacı için kullanılması adına döviz ticareti yapmak isteyen kişilere tavsiye edilmez.

Örnek vermek gerekirse herhangi bir bankanın internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla döviz alımı ya da satışı yapmak istediğinizde en az 5 kere tıklama yapmanız gerekir ki taahhüt verilebilsin. Fakat aracı şirketlerle çalışıldığında ve yatırımlar aracı şirketler vasıtasıyla yapıldığında bu ticareti 2 tıklamada dahi yapmak mümkün hale gelebilmektedir. Bu nedenle ticaretin aracı şirketlerle uzun vadeli yatırımların bankaların internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla yapılması tavsiye edilir.

En Hızlı Döviz Alım-Satımı Yapılan Bankalar

Hali hazırda döviz yatırımı yapan kişilerin en sık kullandığı ve tavsiye ettiği bankalar Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Enpara, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB ve Yapı Kredi Bankası olarak sıralanmaktadır.

Hangi Banka ile Çalışılmalı

Hangi banka ile çalışılacağı konusunda karar vermek isteyen kişilerin hıza bakarak karar vermesi pek mantıklı değlidir çünkü yukarıdaki bankaların tümü birbiriyle neredeyse aynı hızda işlem yapılmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla bir kıstas belirlenmeli ve bu kıstasa göre hangi banka ile çalışılacağına karar verilmelidir. Tavsiye edilen makas aralıklarına göre banka seçimi yaptıran bankalara yönelinmesidir. Bu bilgi her gün değişebileceği için bir sıralama yapmak doğru olmayacaktır, hesap açılışı yapılacağı sırada hangi bankanın nasıl bir teklif sunduğu web sitesinin ziyaret edilmesi ve döviz alım-satım arasındaki farkın bulunmasıyla basitçe hesaplanabilir.

Kimler Yatırım Yapabilir

Yatırım yapmaya başlamak için yerine getirilmesi gereken tek şart 18 yaşından büyük olmak. 18 yaşından büyük herkes yatırım yapmaya başlayabilir, ancak bu o kadar da kolay bir iş değildir. Bu kapsamda en azından yatırıma başlanılan dönemde tecrübeli isimlerin takip edilmesi ve yatırım yapılan piyasayla ilgili bilgi edinilmeye çalışılması yararlı olacaktır.

Yine de yatırım yapmaya başlamak için hiçbir şeyin uzmanı olmanıza gerek yok. Gelecekte oluşacak fiyatları bir şekilde tahmin edebililyor ya da seziyorsanız ilgili kura ya da değere yatırım yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken belki de en önemli ayrıntı borçla yatırım yapılmaması gerektiğidir. Borçla yatırım yapıldığı taktirde ciddi şekilde zarara uğranabilir.

Kar Etmek için Yatırım Tavsiyesi

Döviz yatırımına başlayacak kişilerin grafik takiplerine başlaması ve bunu bir görev edinmesi gerekir. Bu sayede yukarı ya da aşağı yönlü bir trend yakalanbilir. Böyle bir trendin yakalanmasının ne anlama geldiği tecrübe kazanıldığında çok daha iyi kavranacaktır fakat yine de sadece bu sayede ciddi maliyetlerden kurtulabileceğinizi ya da yüksek miktarda kar elde edebileceğinizi bilmeniz yararlı olacaktır.

En İyi Mobil Bankacılık Uygulamaları

Yatırımını cep telefonu üzerinden yapmak ve portföyünü buradan kontrol etmek isteyen tüketicilerin kararlı uygulamalara sahip bankalarla çalışması mantıklı olacaktır. Bu kapsamda geri bildirimlere göre tüketicilerin en beğendiği mobil bankacılık uygulamalarını sıralamak yararlı olabilir.

1 – Yapı Kredi Mobil

500 binden fazla tüketicinin oyuyla 5 üzerinden toplamda 4,5 puan almayı başaran Yapı Kredi Mobil uygulaması gerçekten de başta bireysel bankacılık hizmetleri olmak üzere bir çok temel bankacılık fonksiyonunu en hızlı yerine getiren mobil uygulamalardan birisi. 5 milyondan fazla kullanıcısı olan mobil uygulama aracılığıyla döviz alım-satımı, altın alım-satımı ve diğer temel yatırım işlemlerini yapmak mümkündür. Mobil bankacılık uygulamasını kullanabilmek için Yapı Kredi müşterisi olunması gerekmektedir.

2 – Akbank Mobil Direkt

400 binden fazla tüketicinin oyuyla 5 puan üzerinden 4,5 puan almayı başaran Akbank Mobil uygulaması tüketicilerin ihtiyaç duyduğu her türlü bankacılık işlemini kolayca yerine getirebilmesini mümkün kılmaktadır. Kısa süre içerisinde döviz ticareti yapılmasını da mümkün kılan mobil uygulama geçtiğimiz dönemlerde ödül de almıştır.

3 – İŞCEP

350 binden fazla tüketicinin oyuyla 10 üzerinden 9 puan almayı başaran İŞCEP mobil uygulaması sayesinde akla gelebilecek neredeyse her türlü temel bankacılık işlemini yerine getirmek mümkündür. Basitçe ve hızlı şekilde hizmet veren mobil uygulama hali hazırda 10 milyondan fazla tüketici tarafından kullanılmaktadır.

4 – QNB Finansbank Cep Şube

200 binden fazla tüketicinin oyuyla 10 üzerinden 9 puan almayı başaran QNB Finansbank Cep Şube uygulaması başta temel bankacılık hizmetleri olmak üzere hesap açılışı ya da kredi başvurusu gibi imkanları da sağlayan bir uygulama. Tüketiciler QNB Finansbank Cep Şube uygulaması sayesinde döviz ticareti başta olmak üzere vadeli hesap, yatırım hesabı, hisse alımı vb. işlemleri de gerçekleştirebilir.

5 – Garanti Cep

150 binden fazla kullanıcının oyuyla 5 üzerinden 4,4 puan almayı başaran Garanti Cep mobil uygulaması temel bankacılık hizmetleri ve kredi başvurusu gibi prosedürlerin yerine getirilmesi için kullanılabilecek en etkin uygulamalardan birisidir.

6 – ING Bank

20 binden fazla tüketicinin oylamasıyla 5 üzerinden 4,5 puan almayı başaran ING Mobil uygulaması sayesinde temel bankacılık hizmetleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulabilecek her türlü yatırım konusunda da istenileni gerçekleştirmek mümkündür. Tüketiciler 1 milyondan fazla kişinin kullandığı ING Bank mobil uygulamasını kullanmaya başlayabilmek için en yakın ING Bank şubesine giderek hesap açılışını gerçekleştirebilir.

7 – Kuveyt Türk Katılım Bankası

Katılım Bankacılığı faaliyetine başarıyla devam eden Kuveyt Türk Katılım Bankası tüketicilerin faydalanabileceği en başarılı mobil bankacılık uygulamalarından birisine sahiptir. Geçtiğimiz dönemlerin en sık kullanılan mobil uygulamalarından birisi olmayı başaran Kuveyt Türk Mobil Şube uygulaması 10 binden fazla kişinin oylamasıyla 10 üzerinden 8 puan almıştır ve 1 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın mobil uygulamasını kullanmak isteyen tüketicilerin en yakın Kuveyt Türk şubesine giderek cari hesap açılışı gerçekleştirmesi gerekir.

Döviz Hesabı Ücretli Mi?

Döviz hesabı açmak ve döviz ticareti yapmak ücrete tabii değildir fakat bazı bankalar cari hesap açılışı kapsamında hesap işletim ücreti talebinde bulunabilmektedir. Bu kapsamda hesap işletim ücreti alınıp alınmayacağıyla ilgili soruların ilgili banka personeline sorulması gerekmektedir.

döviz alım satım banka
en hizli doviz alim satim banka

Döviz Ticareti Karlı Mı?

Döviz ticareti volatilitenin yani oynaklığın yüksek olduğu dönemlerde yapıldığında çok ciddi karlar elde edilebilen bir yatırımdır. Genellikle kısa vadede gelir elde etmek isteyen ve bir döviz kuru ön görüsü olan kişilerin tercih ettiği döviz ticareti uzun vadeli yatırımlarda tercih edilmesi pek mantıkllı olmayan bir enstrümandır. Eğer uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız değerli madenlere yönelmeniz ve altın, gümüş, platin gibi enstrümanlara yatırım yapmanız çok daha iyi olabilir.

Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı 10 Bin TL niz Ne Kadar Oldu ve yine Son 3 Yılda Euro Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu konulu yazımızı okuyarak döviz alım satımı konusunda alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu