fbpx
BankacılıkBlog

Kredi Taksitlerini Ödemeyince Kaçıncı Taksitte Haciz Gelir

Kredi veya kredi kartı borç taksitlerinin ödenmemesi halinde bankaların çeşitli yaptırımlarda bulunma ve hukuki yollara başvurma imkanı bulunmaktadır. Fakat beklenmedik durumların herkesin hayatında yaşanabilme ihtimaline karşı tüketicilerin borçları ile ilgili çeşitli hakları da bulunmaktadır. Bu kapsamda kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde gelişecek süreçle ilgili bilgi edinmek yararlı olacaktır.

Kredi Borcu Ne Zaman Avukata Devredilir

Kredi veya kredi kartlarıyla ilgili finansal sorumlulukların ve bu sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde katlanılması gereken yaptırımların ifade edildiği yönetmelik Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’dir. Bu nedenle tüketicilerin hangi aşamalarda nelerle karşılaşacağı ve bunun kanuna uygun olup olmadığını denetlemesi amacıyla söz konusu yönetmeliği okuması yararlı olabilir.

Yönetmelik uyarınca ibraz edilmesinden sonra 90 gün geçen borçların avukata devredilmesi mümkündür. Bu 2 taksit ödemesi geçmesi anlamına gelmektedir ve 3’üncü taksit vadesinin de gelmesine istinaden bankanın borcu avukata devrederek tamamını tahsis etmek üzere dava açması mümkün hale gelmektedir.

Kredi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Haciz Gelir Mi?

Kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen tüketicilerin maaş hesaplarına ya da banka hesaplarına haciz uygulanabilir. Söz konusu işlem tüketici hakları gereği % 25’le sınırlı kalmak zorundadır. Bu kapsamda maaşının % 25’ine haciz gelebileceğini bilen tüketicinin gerekli olması halinde maaş hesabının hangisi olduğunu da bildirme zorunluluğu vardır.

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde bankanın başvurusu üzerine haciz işlemi başlatılabilir. Söz konusu işlem neticesinde tüketici adına kayıtlı her türlü eşya, mal ve taşınmaz üzerine haciz uygulanabilir.

Tek istisna gündelik hayatın devam ettirilebilmesi amacıyla sahip olunan koltuk, yasak, buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi vb. eşyalardır. Bunun haricinde gündelik hayatın devamına etki etmeyecek her türlü kıymetli evrak, antika vb. haczedilebilir.

Ailesiyle Yaşayanların Evine Haciz Gelir Mi?

Ailesi ile birlikte yaşayan borçluların kendi adlarına kayıtlı eşyalar ya da mal varlıklarıyla ilgili haciz uygulanabilir. Fakat ailenin sahip olduğu eşya ya da mal varlığı üzerine haciz uygulanması söz konusu değildir.

Kredi ya da kredi kartı borcu konusunda daha önceden kefil olunduysa kefil olan kişinin de hacze uğraması mümkün olur.

Kaçıncı Taksitte Haciz Gelir?

Yukarıdan da anlaşılabileceği gibi yönetmelik uyarınca 3’üncü taksit ödemesinin de yapılamamasına istinaden bankanın yasal yollara başvurma hakkı bulunur. Fakat avukatlık masraflarını düşürmek ve anlaşma yolunun daha makul sonuçlanacak olması nedeniyle genellikle haciz uygulanması hemen gerçekleşmez.

kaçıncı ödenmeyen kredi taksitte icra başlar
kredi taksitlerini odemeyince kacinci taksitte haciz gelir

Yine de 3’üncü taksitten itibaren yasal haklara dayanarak haciz uygulanabileceğini fakat bunun hemen mi yoksa aradan bir süre geçtikten sonra mı uygulanacağının tamamen banka inisiyatifinde olduğunu unutmamak gerekir.

Borçlular söz konusu 3 aylık süreç içerisinde anlaşma yoluyla borcunun yapılandırılmasını talep edebilir. Bu sayede daha uzun vadeyle daha düşük taksit tutarlarıyla ödeme yapılması mümkün olur.

Yine bu konuyla alakalı bir husus olan Varlık Yönetimine Devredilen Borçların Zamanaşımı bölümümüze buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu