fbpx
Kredi Kartı

Sınırsız Kredi Kartı Limiti Nedir ve Kimlere Verilir

Kredi kartları gündelik hayatın vazgeçilmez bankacılık ürünlerinden birisi olmaya başlamıştır ve açıklanan son veriler incelendiğinde nakit ödemelerin yerini neredeyse tamamen kredi kartı ödemelerinin aldığı görülecektir. Güvenli olması, kolay kullanılması ve acil durumlarda çeşitli bankacılık ürünleri sayesinde kişiye ek finansman imkanları tanıyabilmesi kredi kartlarını vazgeçilmez yapan en önemli unsurlardır.

Doğrudan tüketicinin gelirine bağlı olarak belirlenen limitlerle tahsis edilen kredi kartları bazı istisnai durumlarda sınırsız olabilir ve tüketici özelinde ödeme planı oluşturulabilir. Bu kapsamda sınırsız kredi kartı limiti nedir ve kimlere verilir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Sınırsız Kredi Kartı Nedir?

Sınırsız kredi kartı adından da anlaşılabileceği gibi limit tanımlamasının yapılmadığı kredi kartlarına verilen isimdir. Bir kredi kartına limit tanımı yapılmaması halinde ilgili kart üzerinden doğrudan banka fonundan yararlanarak harcama yapılabilir ve daha önceden anlaşılan vadede kullanımdan doğan finansal sorumlulukların yani borçların ödenmesi beklenir.

Çok istisnai bir durum olan sınırsız kredi kartı limiti uygulamasından yararlanabilmek için ya gerçekten çok ciddi bir sermayenin sahibi olunmalı ve bu taahhüt sınırsız borçlardan doğan sorumlulukların yerine getirilebileceğini bankaya göstermeli ya da banka mevduatının kurucsu olunmalı ki bir nevi kendi paranızın harcanması mümkün olmalı. Aksi taktirde sınırsız kredi kartı uygulaması mantıkla ve rakamlarla rasyonel şekilde hareket eden bankalar için pek makul bir uygulama değildir. Fakat elit müşteri ihtiyaçlarını da karşılamak durumunda olan bankaların saygınlık göstergesi olarak sınırsız kredi kartı temin etmesi ve ilgili tüketiciyi kendi müşterisi olarak tutmaya çalışması oldukça anlaşılabilir bir durum. Yani sınırsız kredi kartı limiti sayesinde bankanın asıl amacı daha fazla kar elde etmek değil de ilgili kartın kullanıcısı zengin müşterinin hiçbir zorlukla karşılaşmamasını sağlamaktır.

Limitsiz Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Limitsiz kredi kartı alabilmek için öncelikle mutlaka özel bankacılık müşterisi olunmalıdır. Her banka özel bankacılık uygulamasına dahil edeceği müşteriler için farklı kıstaslar belirlemiştir. Örneğin Kuveyt Türk ve QNB Finansbank için mevduat hesabında en az 1 milyon TL tutulması özel bankacılık müşterisi olmak için yeterliyken American Express ya da JP Morgan Chase gibi kurumların çok daha yüksek miktarlarda sermaye talebi bulunmaktadır.

İlk adım özel bankacılık müşterisi olabilmek için tasarrufların tek bir bankada toplanması ve özel bankacılık müşterisi olabilmek için gerekli şartların sağlanmasıdır.

Bu aşamayı geçmek de limitsiz kredi kartı için yeterli olmayacaktır. Özel bankacılık müşterisi olan tüketicilerin belgelenebilir tüm gelirini banka aracılığıyla belgelemesi ve belgelenen gelirin de yoruma açık olmayacak şekilde yüksek olması beklenmektedir. Gerek portföy yatırımları gerek doğrudan doğruya hisse sahibi olunan şirketlerden ya da çalışılan işten elde edilen gelirlerin tümü banka için bir veridir.

Bu iki adım sonrasında bankayla neden limitsiz bir kredi kartı istediğinizi konuşabilir, gerekli prosedürlerden sonra limitsiz kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

İstisnai bir durum olarak toplum nezdinde saygınlık itibariyle, yani halka arz edilmiş bir marka haline gelinmesiyle de limitsiz kredi kartı sahibi olunabilir. Bu durum genellikle bazı ünlüler, siyasi liderler için geçerlidir ve çoğu zaman bankanın teklifine istinaden gerçekleşir.

Dünya Genelinde Limitsiz Kredi Kartları

Limitsiz kredi kartı çok ciddi bir prestij göstergesidir ve sahip olunması gerçekten de hiç kolay değildir. İlgili kredi kartını temin edecek tüketiciden ziyade bankanın da buna hazır olması gerekir çünkü limitsiz kredi kartının riski de vardır.

Hali hazırda dünya çapında sergilenen en prestijli iki limitsiz kredi kartı Amex Centurion ve Jp Morgan Reserve Card olarak öne çıkmaktadır.

Amex Centurion

American Express tarafından tahsis edilebilen bu kredi kartının ismi Amex’tir ve siyah kart olarak bilinir. Bu kredi kartına sahip olan tüketiciler için limit tanımlaması yapılmaz ve ekstre borcunu ödemediği için gecikme faizi uygulanmaz. Bu kredi kartının kullanıcıları doğrudan manuel bir inceleme sonrasında karşı tarafa aktarılacak ödeme için harcama yapar. Yani kredi kartının limiti yoktur, kredi kartı sahibi harcama yapar ve bu harcamayla ilgili bankaya bildirim gider, son olarak banka bu harcamayı inceleyip onay verir ve ödeme gerçekleşir. Bu sayede istisnai ya da beklenmedik harcamalar için kişiyle iletişime geçilerek teyit alınabilecektir.

Bu kredi kartının diğer bir özelliği de tıpkı katılım bankalarında olduğu gibi ekstre borcunun tamamının tek seferde ödenmesi gerekliliğidir. Yani asgari ödeme tutarı yoktur. Bu kredi kartına sadece davet yoluyla sahip olunabilir başvuru yapılamaz. Hali hazırda bu kartı kullanan bir kişi sizi bu kredi kartını kullanmak için davet etmelidir, aksi takdirde bu karta sahip olamazsınız.

Bu kredi kartının sahiplerinin yıl içerisinde lüks mallara 500 bin dolardan fazla para harcaması beklenir. Segmentlere ayrılmak için bu gereklidir. Kredi kartına sahip olmaya hak kazanan kişiler tek sefere mahsus 7500 dolar daha sonra her yıl için 2500 dolar ödeme yapar.

Kredi kartının fiziksel özellikleri de diğerlerine nazaran farklıdır. Tamamen titanyumdan yapılan bu kredi kartının ağırlığı da fazladır.

limitsiz kredi kartı
sinirsiz kredi karti limiti

JP Morgan Reserve

Dünyanın en büyük bankalarından JP Morgan tarafından tahsis edilen bu kredi kartının arkasına sahibinin imzası lazerle kazınır. Tam anlamıyla bir kredi kartı olan bu kart ile tanımlanan limitin 10-15 katına kadar harcama yapmanıza müsaade edilir. Kredi kartına tanımlanabilecek en düşük limit 50 bin dolardır. 1 milyon dolar ve üzerinde dahi limitleri bulunabilir ve bu durumda dahi 10-15 kat daha fazla harcama yapmanıza imkan verilir.

Sadece özel bankacılık müşterisine temin edilen bu kartlara başvuru yapmak mümkündür.

Limitsiz kredi kartı alma durumunuz yok ise; Öğrencilere En Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı okuyarak limitinizin yükseltilmesi konusunda fikir edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu