fbpx
İhtiyaç KredisiKefilsiz Kredi

Kefil İstemeden Kredi Veren Bankalar (Kefilsiz)

Bankalar sağlayacakları finansmanların gereğinden fazla riskli olacağını düşündüğü taktirde kefil gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Fakat kredi notu uygulamasının gelişmesi ve alınacak riskin çok daha iyi bir şekilde analiz edilebiliyor olması sayesinde kefil gösterilmesini talep etmeden de kredi veren bankalar vardır. Halk arasında bu işlem kefilsiz kredi diye geçmektedir. Bu bankalar genellikle başvuruları internet ortamından kabul etmekte ve kredi notu sorgulaması yaptıktan sonra algoritma aracılığıyla kredinin tahsis edilip edilmeyeceğine karar vermektedir. Kredi notu, beyan ettiği gelir ve geçmiş dönemlerdeki finansal işlemleri başvuru ilettiği krediden doğacak sorumluluklarını yerine getireceğini gösterirse tüketicinin başvurusu olumlu yanıtlanacaktır.

Her ne kadar teknik bir açıklama gibi görünmese de krediye kefil olan kişi sayısı giderek düşmektedir. Kefil olmanın giderek azaldığı bu günlerde bankaların da farklı yöntemler geliştirmek zorunda kalması kaçınılmaz olmuştur. Hatta yalnızca bu sebeple Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Kredi Kefalet Kooperatifi dahi kurulmuştur. Söz konusu iki kurumun temel görevi kullanılacak kredileri için kefil gösteremeyen kişi ve kurumlara kefil olup, sağlanan krediden belirli oranda fon katılım bedeli almaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kefilsiz hızlı kredi veren bankalar ilk etapta başvuru sahibinin kredi notunu sorgular ve istihbarat raporunu inceler. Bu kapsamda kredi notu düşük olan çoğu tüketicinin kredi başvurusu henüz ilk aşamada reddedilir, ancak kredi notu 1400 – 1500 seviyesinden daha fazla olan tüketiciler bir üst aşamaya yani personel onay adımına geçerek finansman tahsisini gerçekleştirebilir. Onay verilip verilmeyeceği kredinin miktarına, kişinin gelirine ve vadeye göre değişebilir.

Kefil İstemeden Kredi Veren Bankalar

Kefil istemeden kredi veren bankalar yukarıda da belirtildiği gibi iş maliyetlerini düşürmek için başvuruları internet ortamından kabul etmekte ve kredi notuna ilişkin sorgulama yaptıktan sonra tüketiciye başvurunun sonucu hakkında bilgi vermektedir. Bu kapsamda tüketicilerin hali hazırda kredi başvurusu iletebileceği kurumlar Aktifbank, TEB, Enpara ve ING Bank’tır.

kefil istemeden kredi veren bankalar
kefilsiz kredi veren bankalar

Enpara Kefilsiz Kredi

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık faaliyeti Enpara geçtiğimiz dönemlerin en başarılı girişimleri arasında yer almaktadır. Kurulduğu günden bu yana tüketicilere gelir belgesiz ve kefilsiz kredi imkanı sunan Enpara aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını çok kısa bir süre içerisinde karşılamak mümkündür.

Sigorta ya da finansman tahsis ücreti gibi maliyetleri de bulunmayan Enpara kredisinin faiz oranı % 1,19’dur. Bu kapsamda 15 bin TL kredi çeken ve söz konusu krediyi 60 ay vade ile geri ödemek isteyen tüketicinin her ay 468 TL taksit ödemesi yapması gerekir. 4 yılın sonunda bankaya yapılmış olması gereken toplam ödeme ise 22 bin 464 TL’dir.

Aktifbank N Kolay Kefilsiz Kredi

Aktifbank’ın gelir belgesi olmayan, kefil göstermek istemeyen ve kredi notu düşük kişileri hedeflediği N Kolay Kredi ürünü de yararlanılabilecek ürünler arasındadır. 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının çok kısa bir süre içerisinde karşılanmasını sağlayan Aktifbank, 60 aya kadar vadelendirme imkanı sunmaktadır.

Resmi ve idari tatil günlerinde dahi tahsis edilebilen N Kolay Kredi ürününün faiz oranı % 2,29’dur. Piyasa ortalamasının oldukça üzerinde olan bu faiz oranının sebebi Aktifbank’ın söz konusu ürün için diğer bankaların kredi başvurusunu reddettiği kişileri hedef almasıdır.

Bu kapsamda N Kolay Kredi aracılığıyla kefil göstermeden kredi kullanan tüketiciler:

  • 10 bin TL kredi çekmeleri ve bu krediyi 12 ay vadeyle geri ödemeleri halinde her ay 989,57 TL,
  • 10 bin TL’yi 24 ay vadeyle geri ödemek istemeleri halinde her ay 574,56 TL,
  • 10 bin TL’yi 36 ay vadeyle geri ödemek istemeleri halinde her ay 440,98 TL,
  • 10 bin TL’yi 48 ay vadeyle geri ödemek istemeleri halinde her ay 377,57 TL ödemelidir.

Aktifbank’ın pek bilinmeyen bir kredi ürünü daha bulunur. Tanışma Kredisi olarak adlandırılan bu ürün, kredi geçmişinde sorun olan, kredi notu düşük ve kefil gösteremeyen tüketicilerin ya da ilk defa kredi kullanacakların başvuru iletebileceği bir üründür. Söz konusu kredinin faiz oranı % 1,79’dur ve en fazla 60 aya kadar vadelendirme yapılabilir.

CEPTETEB Kefilsiz Kredi

Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) dijital bankacılık servisi CEPTETEB aracılığıyla da kefil göstermeden kredi kullanılması mümkündür. Bu kapsamda kredi başvurusu iletmek isteyen tüketicilerin CEPTETEB mobil uygulaması ya da CEPTETEB’in internet sitesi aracılığıyla form doldurması gerekir.

CEPTETEB’in ihtiyaç kredisi ürünü yardımıyla 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını finansman tahsis ücreti ödemeden karşılamak mümkündür. Tüketiciler CEPTETEB ihtiyaç kredisi ürünü için % 1,10 oranında faiz ödemesi yapmalıdır.

Bu kapsamda CEPTETEB aracılığıyla 15 bin TL’lik kredi başvurusu ileten ve bu krediyi 48 ay vadeyle geri ödemek isteyen tüketicilerin her ay 474 TL taksit ödemesi yapması gerekir. 4 yılın sonunda bankaya yapılmış olması gereken toplam ödeme ise 22.752 TL olacaktır. Sigorta primleri yaşa, vadeye ve kredinin miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

ING Bank Kefilsiz İhtiyaç Kredisi

Dijital bir açılıma imza atan ING Bank, tüketicilerin internet ortamından kredi başvurusu iletmeleri halinde şartlarda esneklik sağlayacağını duyurmuştu. Bu kapsamda hem daha düşük oranlarda faiz ödemesi yapabilen hem de çok daha kolay bir şekilde kredi ürünlerine erişebilen tüketicilerin tek yapması gereken ING Bank’ın internet sitesi aracılığıyla e-kredi ürününe başvuru iletmek.

50 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını basit birkaç prosedürden sonra tüketiciye tahsis edebilen ING Bank’ın bu ürünü için % 1,09 oranında faiz ödemesi yapmak gerekiyor. Bu kapsamda 20 bin TL’lik kredi için başvuru ileten ve bu krediyi 48 ay vadeyle geri ödemek isteyen tüketicilerin her ay 624 TL taksit ödemesi yapması gerekir. 4 yılın sonunda yapılmış olması gereken toplam ödeme ise 29 bin 952 TL’dir. 100 TL’lik finansman tahsis ücreti ve yaşa, kredi miktarına, kredi vadesine göre değişebilecek olan sigorta prim ücretleri hesaplamaya dahil edilmemiştir.

Sitemiz üzerinden En Kolay Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da bu bölümden okuyarak, problemsiz bir şekilde size ne hızlı krediyi verecek bankaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. selamlar.. nasıl kolay kredi alabilirim tavsiyeniz var mı kefilsiz kredi veren bankaları tercih etmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu