fbpx
Çalışma Saatleri

Bankalar 23 Nisan Tatilinde Açık Olacak mı (Devlet-Özel Bankalar)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2020 Perşembe gününe denk gelmektedir dolayısıyla resmi tatil sıfatına sahip bu günde kurum ve kuruluşlar için mesai olmayacaktır. Bankaların çalışma durumu milyonlarca kişiyi ilgilendirdiği için bankalar 23 nisan 2020 günü açık olacak mı (devlet bankaları) ve mağdur olunmaması için neler yapılabilir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Bankalar 23 Nisan Günü Açık Mı

Devlet bankası ya da özel banka olduğu fark etmeksizin 23 Nisan 2020 günü tüm bankalar için tatildir. Bu gün içerisinde tüketiciler banka şubelerinden hizmet alamayacak ya da bankalar arası işlemler gerçekleştiremeyecektir. Buna karşın bankanın çağrı merkezi biriminde çalışanlar ek mesai yapacaklar. Dolayısıyla karşılaşılacak sorunlar ya da çeşitli işlemler için çağrı merkezlerinden destek alınması mümkün.

23 Nisan Günü EFT Yapılır Mı

Elektronik Fon Transferi (EFT) bankalar arasında gerçekleştirilen bir işlem olması kaynaklı Merkez Bankası’nın FRAUD denetimine tabiidir ki Merkez Bankası’nın da 23 Nisan günü çalışmayacağı düşünülürse EFT işleminin 23 Nisan 2020 günü yapılamayacağı anlaşılacaktır.

Acil Para Yatırılması Gerekiyor

Acil bir durum oluşması halinde EFT yapılamayacaktır fakat havale işlemleri gerçekleştirilebilir. Havale banka içerisinde gerçekleşen bir para transferi biçimi olduğu için tüketicilerin Merkez Bankası onayına ihtiyaç duymadan havale yapması mümkündür.

Bu nedenle birinin banka hesabına para yatırılacaksa ilgili kişinin çalıştığı bankanın herhangi bir ATM’sine giderek hesap numarasına istinaden kartsız işlemler menüsünden para yatırılabilir.

Eğer aynı bankada sizin de hesabınız varsa ATM’ye dahi gitmenize gerek kalmadan internet veya mobil şube üzerinden havale yapabilirsiniz.

Kredi Taksit Ödemelerinin Durumu

Kredi taksit ödemesi resmi tatile denk gelen tüketiciler için bankalar çoğu zaman ödeme gününü otomatik olarak bir iş günü sonrasına erteler, ancak bazı bankaların erteleme yapmadığı da görülebilmektedir. Eğer bankanız kredi taksit ödemesinin yapılacağı günü 1 iş günü ertelediyse herhangi bir sorun yok, fakat resmi tatil olmasına rağmen erteleme yapılmadıysa çağrı merkezini aramak gerekir.

23 nisanda bankalar açık mı
bankalar 23 nisan da acik mi

Çağrı merkezi arandığında sorulması gereken soru faiz hesaplamasının resmi tatil gününü kapsayıp kapsamadığı olmalıdır. Eğer ilgili günü kapsıyorsa ATM aracılığıyla hesaba para yatırdıktan sonra kredi taksit ödemesi yapılabilir, eğer faiz bir sonraki iş gününden itibaren hesaplandıysa ödeme tarihi resmi tatile gelse bile bir sonraki iş gününde ödeme yapılabilir.

Türkiye de Uygulanan Resmi Tatil Günleri ve Tatil Süreleri Tamamı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu