fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Kredi Kartına Fazla Para Yatıranlar Nasıl Geri Alır

Cebimizde dolmuş parası bile yokken, hesaplarımız hep ekside iken, kredi kartı limitlerimiz yetersizken, kredi artı borçlarımızı kredi kartından nakit avans çekip öderken, kredi kartı hesabımıza, hem de fazladan para yatırmak ancak bir fantazi olabilir. Yazı başlığımızı okuyanların çoğu böyle düşünsel bir tepki vermiş olabilir. Ancak, beşer şaşar. Hem de bu beşer, artık günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olmuş kredi kartı kullanan yani, genel olarak borçlu ve borçla yaşamaya mecbur kalmış günümüz beşeri ise, daha çok şaşabilir.

Neyse ki bu hatanın telafisi mümkün ve çok kolay. Üzülmenize, endişelenmenize gerek yok. Kredi kartı, bir borçlandırma aracıdır. Ay boyu yapılan harcamaların ekstresi gelir ve borcumuzu ödemek mecburiyetinde kalırız. Belki de çoğumuz, borcunun tamamını ödeyemiyor, eksik yatırıyor. Zaman zaman ise, bazılarımız, borcundan daha fazla para
yatırabiliyor kredi kartı hesaplarına.

Öncelikle ve kısaca söylemek gerekirse, kredi kartına yanlışlıkla yatırılan fazla para, kredi kartı hesabına geçmiş olur, bu hesapta durur. Herhangi bir talep olmazsa, başka bir hesaba aktarılmaz. Bu fazla yatırılan para ile gelecek ayki harcamalarımızı karşılamış oluruz. Ya da söz konusu fazla paranın tarafımıza iade edilmesi için, bankamıza başvururuz.

Büyük Yanlış

Kredi kartı hesabına yanlışlıkla yatırılan fazla paranın, geri nasıl alınacağı, doğal olarak çok merak edilen bir husustur. Kredi kartı borcunuzu öderken, kredi kartı hesabınıza yanlışlıkla fazla para yatırdığınızda ne yapmalısınız? Her şeyden önce vurgulamak gerekir ki, yanlışlıkla yatırmış olduğunuz fazla parayı, bankanızdan iade etmesini talep etmek en doğal hakkınızdır. Çünkü yasal olarak bu para sizindir. Ayrıca, söz konusu paranın iadesini istemek ve geri almak çok kolaydır. Peki bunun için nasıl bir yol ve yöntem izlemelisiniz? Kesinlikle yapılmaması gereken, kredi kartı hesabına yanlışlıkla yatırılan fazla paranın, tekrar kredi kartından çekilmesidir. Çünkü söz konusu bu işlem nakit avans işlemi olur, dolayısıyla nakit çekim ücreti ve faiz ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartı hesabına yanlışlıkla yatırılan fazla para kredi kartı ile çekilmemelidir.

Bir Telefonla Çözüm

Yanlışlıkla yatırmış olduğunuz fazla paranın, kredi kartı hesabından, vadesiz mevduat hesabınıza iade edilmesi için, bankanızın çağrı merkezini ya da şubenizi aramanız gerekmektedir. Banka çağrı merkezi müşteri temsilcisi ya da şube görevlisi iade talebinizle ilgili bir kayıt oluşturur. En fazla bir iş günü içinde, söz konusu kayıt inceleniyor ve talebiniz sonuçlandırılıyor. Böylece yanlışlıkla yatırmış olduğunuz fazla para, kredi kartı hesabınızdan, vadesiz mevduat hesabınıza aktarılıyor. Söz konusu işlemle ilgili, banka tarafından cep telefonunuza gönderilen Kısa Mesaj Hizmeti (SMS) yoluyla bilgilendiriliyorsunuz. İade işleminin takip ve kontrolü, kredi kartı ya da vadesiz mevduat hesap hareketlerinden yapabilir.

Otomatik Olarak Borcunuzdan Düşer

Yanlışlıkla yatırmış olduğunuz fazla para, eğer kredi kartı borcunuz devam etmekte ise, bir sonraki ekstrede otomatik olarak borcunuzdan düşülecektir. Eğer kredi kartı borcunuz yoksa, kredi kartı ile harcama yaptığınızda, hesap kesim tarihinde, yanlışlıkla yatırılmış olan fazla para otomatik olarak borcunuzdan düşülür. Kredi kartını bankomat kartı gibi kullanmak Yanlışlıkla yatırmış olduğunuz fazla parayı, iadesini talep ederek geri almanın yanında bir seçenek daha var.

kredi kartina fazla yatirilan para nasil geri alinir

O da söz konusu fazla parayı gelecek ayki harcamalarınızda kullanmaktır. Bu yöntemle, kredi kartınızı, bankomat kartı gibi kullanmış olursunuz. Kredi kartı hesabınıza fazladan yatırmış olduğunuz para, bir artı bakiye oluşturur. Yaptığınız ilk harcama ile bu artı bakiyeyi kullanmış olursunuz. Söz konusu fazla yatırılan para kadar olan artı bakiye ile yapılan harcama kredi kartı ekstresine borç olarak yansımaz. Yanlışlıkla fazla yatırılmış olan para, kredi kartı limitini etkilemez. Sadece, söz konusu fazla para harcanmış olur. Ancak şu hususa dikkat etmek gerekir: Yatırılan fazla para ile yapılan harcamalar, kart limitinin aşımına neden olmamalıdır. Aksi halde banka limit aşım faizi uygular.

Zamanaşımı 10 Yıl

Eğer kredi kartınız ile 10 yıl herhangi bir harcama yapmazsanız, fazla olarak yatırılan ve kredi kartı hesabında duran bu para, zaman aşımına uğrar.

Daha önceden sitemizde yayımladığımız Kredi Kartı Borcu İçin Erteleme Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilir ve farklı bilgiler öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu