fbpx

Ramazan Bayramında Bankalar Açık mı EFT Yapılır mı (14-15 Haziran)

| | ,

Elektronik fon transferi yani bir bankadan diğerine para aktarılması olarak adlandırılan EFT, ülkemizde de tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Merkez Bankası’nın otomatik FRAUD kontrolü sonrasında onay verilen ve aktarımı mümkün olan bir temel bankacılık işlemidir. Bu kapsamda resmi tatil günleri olarak nitelendirilen bayramlarda bankalardan para transferi yapılıp yapılamayacağı konusunda değinilmesi çeşitli mağduriyetlerin yaşanmaması adına oldukça önemlidir. Dolayısıyla 14-15 Haziran bayramda bankalar açık mı, EFT yapılabilecek mi, havale işlemlerinin akıbeti ne olacak ve türevi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Bankalar Arefe Günü Çalışıyor Mu

Bankaların çalışmaları resmi tatil takvimleri uyarınca yılın başında belirlenen bir süreçtir ve bu kapsamda 1 Ocak 2018 tarihinde yapılan açıklama itibariyle Ramazan bayramı arefesinde yani 14 Haziran 2018 Perşembe günü bankalar sadece yarım gün mesai yapacaktır. Saat 13:00’a kadar her türlü bankacılık işlemini yapmak ve hatta kredi tahsis etmek dahi mümkündür, ancak 13:00 sonrasında sadece çağrı merkezleri üzerinden çeşitli temel bankacılık sorunlarına çözüm üretebilmek adına hizmet verilecektir.

Dolayısıyla 14 Haziran 2018 günü 13:00 sonrasında EFT yapmak ya da çek bozdurmak gibi şube ve teyit gerektiren çoğu bankacılık işlemi bayram süresince yapılamayacaktır.

Ramazan Bayramında Bankalar Açık Mı

Ramazan Bayramı süresince bankalardan hizmet almak mümkün değildir. Tüketicilerin bankalarla ilgili ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmek için bayramın bitmesini beklemesi gerekir. Yine de bu süreçte çeşitli bankacılık sorunlarının önüne geçebilmek ve bilgi aktarımına devam edebilmek adına çağrı merkezleri kesintisiz olarak hizmet vermeye devam edecektir. Tüketicilerin Ramazan Bayramı süresince eft yapması, çek bozdurması ya da benzeri  banka şubesine ihtiyaç duyulabilecek herhangi bir işlemi gerçekleştirebilmesi mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir :  İşletme-İktisat Mezunları İçin Ekonomi Alanında Yüksek Lisans

Bayramda Havale Yapılır Mı

Havale banka içerisinde gerçekleşen ve sadece bankanın onayını gerektiren bir işlemdir. Dolayısıyla Merkez Bankası, havale işlemlerinde arada yer almaz ve tüketicilerin hangi gün işlem yaptığı fark etmeksizin havale yapması mümkün olur. Tüketiciler havale işlemlerini gerçekleştirebilmek adına hiçbir şubeye ya da personele ihtiyaç duymaksızın aynı banka içerisinde yer alan farklı bir hesaba virman ya da havale yapabilir. Transfer anında gerçekleşecek ve ilgili hesaptan para çekilebilecektir.

Bayramda Acil Para Göndermem Gerekiyor?

Mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına yapılabilecek bazı basit yöntemler var. Örneğin farklı bir bankada hesabı bulunan kişiye EFT yapılması gerekiyorsa bunun banka şubesinden ya da internet/mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılması mümkün değil.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında para transfer edilmek isteniyorsa yapılması gereken ilgili kişiye erişip hesap numarasını, hesap ek numarasını istemek ve en yakın banka ATM’sine giderek kartsız işlemler menüsünden hesaba para yatırmaktır. Kartsız işlemler menüsünden farklı bir kişinin hesabına yatırılabilecek paranın üst limiti olabilir bu nedenle para yatırırken herhangi bir sorunla karşılaşılırsa hesap sahibi aranmalı ve bankasıyla görüşerek kartsız işlemler menüsünden hesaba yatırılabilecek paranın üst limitini arttırması talep edilmelidir.

ramazan bayrami calisma ve eft

Eğer yine sorun çözülmezse bankanın çağrı merkezini arayarak nasıl para yatırabileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta bankanın para yatıracağınız kişinin hesabına ilişkin hiçbir bilgiyi paylaşmayacağıdır, dolayısıyla hesap numarası ve hesap ek numarasını parayı yatıracağınız kişinin size tedarik etmesi gerekir.

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Türkiyedeki Uygulanan Tüm Resmi Tatil Günleri ve Tatil Süreleri konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Ramazan Bayramında PTT ve PTT Kargo Açık mı (14-15 Haziran)

Borsada En Çok Bilinmesi Gereken 10 Grafik Formasyonu

Sonraki Yazı

Yorum yapın