fbpx
Bankalar

Emlak Bankası Kime Ait Devlet Bankası mı?

Emlak Bankası, aslına bakıldığında ülkemizde kurulan en eski bankalardan birisi olup, 2001 yılında BDDK tarafından alınan kararla birlikte T.C. Ziraat Bankasına devredilmiş bir bankadır. Ancak en son alınan kararlarla birlikte yakın zaman önce tekrar faaliyet geçirilmiş, bu karar kapsamında da bankacılık faaliyetlerine tekrar devam etmektedir. Tüketiciler arasında bazı kesimin devlet bankası ve özel banka anlamında tercihi bulunduğu için, Emlak Bankası kime ait devlet bankası mı gibi konulara değinmek yerinde olacaktır.

Emlak Bankası Kimin?

Emlak Bankası, daha doğrusu yeni adıyla Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi, sermaye olarak tamamen Hazine ve Maliye Bakanlığına ait bir bankadır. Dolayısıyla devlet bankasıdır diyebiliriz. Kuruluş hikayesi Mustafa Kemal Ataürk dönemine dayanan Emlak Katılım Bankası; ilk olarak faaliyetlerine 3 Haziran 1926 tarihinde başlamıştır. Kuruluşu yine Mustafa Kemal Atatürk ‘ün talimatları ile olmuş, kuruluş amacı olarak ise; milletin inşaat işleri için gerekli finansman desteğinin sağlanması, yetimlerin korunması benimsenmiştir.

Emlak Bankası Tarihi

Emlak Katılım Bankası kuruluşundan sonra birkaç kez alınan farklı kararlar kapsamında faaliyetlerinde farklılıklar yaşamış olup, ilk olarak 1988 yılında Anadolu Bankası ile birleştirilmiştir. Bu birleşme sonrasında Türkiye Emlak Bankası adını almıştır. Bundan yaklaşık 4 yıl kadar sonra 1992 yılında ise; Denizcilik Bankası ‘na ait olan tüm hisseler Türkiye Emlak Bankası ‘na devredilmiştir. Dolayısıyla inşaat kredilerinin yanı sıra denizcilik kredileri ve finansman destekleri konusunda da bir misyon üstlenmiştir.

2001 Yılında Kapandı

Denizcilik Bankası ‘nın hisselerinin devredilmesi sonrasında yaklaşık 9 yıl kadar bu şekilde faaliyet gösteren Türkiye Emlak Bankası ‘nın, 2001 yılında alınan kararlar kapsamında faaliyetleri durdurulmuş ve tüm pasif ile aktifleri de dahil olmak üzere T.C. Ziraat Bankası ‘na devir edilmiştir.

2018 Yılında Tekrar Açıldı

Yaklaşık 17 yıl boyunca faaliyet göstermeyen Emlak Bankası, mevcut hükümet tarafından tekrar faaliyete geçirilmesi yönünde çalışmaların başlaması ile 2018 yılında tekrar faaliyete geçirilmiş, 2019 yılı itibariyle de tekrar şubelerini açmaya ve halka hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluşunda katılım bankacılığı sistemi benimsenmiş, bununla birlikte bankanın ismi de Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

emlak bankası kime ait devletin mi

Emlak Katılım Bankası Sermayesi ve Ortaklık Yapısı

Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. ‘nin kuruluş sermayesi 750.000.000 TL (yedi yüz elli milyon Türk Lirası) olup, ortaklık yapısı incelendiğinde; tamamının yani % 100 ‘ünün Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘na ait olduğu görülmektedir.

Bu yazımızda kısaca sizlere Emlak Bankası Kime Ait ve Devlet Bankasımı bahsetmeye çalıştık. Yine tüketiciler tarafından ortaklık yapısı merak edilen Vakıfbank ile ilgili hazırlamış olduğumuz Vakıfbank Kime Ait Devlet Bankası mı konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu