fbpx
Blog

Türkiyede Uygulanan Resmi Tatil Günleri ve Tatil Süreleri (TAMAMI)

Ülke olarak resmi tatil anlamında epeyce tatilimizin olduğu hepimizin malumudur. Hatta çoğu vatandaşımız hangi gün ne kadar tatil yapıldığı konusunda tam olarak hakim değil desek çok yanlış bir beyan olmayacaktır. Tatil günleri hem istirahat açısından hem de gezip tatil yapma açısından bizleri ilgilendirdiği gibi aynı zamanda resmi işlemlerimiz konusunda da oldukça önemlidir. Ödemeler, bankaların transferleri, vs. gibi hususlar bu tatil günleri nedeniyle yarım kalabilecektir. Bu konuyla ilgili Onlinekrediler.net olarak Türkiyede uygulanan resmi tatil günleri ve tatil sürelerinin tamamı için oluşturduğumuz listemizi bu yazımızda siz değerli okurlarımızın istifadesine sunmaya çalışacağız.

turkiyede uygulanan resmi tatil gunleri ve tatil sureleri tamami
Türkiye Resmi Tatil Günleri Süreleri

Yıl İçerisinde Hangi Günler Tatil Oluyor

Her yıl içerisinde toplamda 9 adet resmi tatil dönemi bulunmaktadır. Bunlar; Yılbaşı tatili, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Emek ve Dayanışma Günü, Atatürk ‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Demokrasi Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tatilidir. Aşağıdaki tablomuzdan hangi gün resmi tatil ve bu resmi tatil süresi ne kadar görebilirsiniz.

Tatil Günü Tatil Nedeni Tatil Süresi
1 Ocak Yılbaşı Tatili 1 gün
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1 gün
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 gün
19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 1 gün
15 Temmuz

30 Ağustos

Demokrasi Bayramı

Zafer Bayramı

1 gün

1 gün

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1.5 gün (28 Ekim yarım gündür)
Ramazan Bayramı Dini Bayram 3.5 gün (Arefe günü yarım gündür)
Kurban Bayramı Dini Bayram 4.5 gün (Arefe günü yarım gündür)

Cumhuriyet Bayramı ve Dini Bayramlarda Ayrıcalık

Ülkemizde uygulanan resmi tatiller arasında; dini bayramlar olan Ramazan ve Kurban bayramları ile Cumhuriyet bayram günlerinin bir gün öncesi olan günler; yarım gün resmi tatildir. Yani devlet daireleri, bankalar, vs. gibi hemen her yerde yarım gün olarak mesai olacaktır.

15 Temmuz Demokrasi Bayramı

Resmi tatillerimize en son eklenen bayramımız 15 Temmuz Demokrasi Bayramı olmuş ve 2017  yılında ilk defa kutlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da resmi tatil olarak uygulanmaya devam edecektir.

İdari Tatil Nedir

Bu konuda en çok karıştırılan durumlardan birisi de; resmi tatil günlerinin hafta sonu ile birleştirilmesi için verilen idari tatillerdir. İdari tatil; Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılarak ilan edilen bir meseledir. İdari tatil günlerinde, kamu kurumlarının çoğu açık bulunmakta, işleyişin devam edebileceği kadar personel görev yapmaktadır. Genel itibariyle özel sektör şirketleri de bu idari tatile ayak uydurmaya çalışmakta, fabrikalar bakım dönemlerini bu dönemlere denk getirmektedir. Ancak böyle bir zorunluluklarının bulunmadığını da hatırlatalım. İdari tatil konusu sadece kamu kurumlarını ilgilendiren bir durumdur.

Resmi Tatil Günlerinde Fazla Mesai

Ülkemizde bazı kurumlar ve işletmeler 7 gün 24 saat esasına dayanarak hizmet verdiği için; resmi tatil günlerinde de faaliyetlerine devam edebilmektedir. Böyle bir durumda; çalışanlara mesai ücreti olarak fazla ödeme yapılmaktadır.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba Ahmet Bey,

      Yazı ile ilgili düzenleme esnasında maalesef bu resmi tatili atlamışız. Uyarınız için çok teşekkür ederiz. İlgili düzenlemeler yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu