fbpx
EFT HavaleEFT SaatleriQNB Finansbank

QNB Finansbank EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer Son EFT Saati

Açılımı elektronik fon transferi olan EFT, farklı banka hesaplarına 24 haneli IBAN numarası ile yapılan para transferine verilen addır. Bazı bankalarda Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) olarak da anılabilir.

Kimi banka EFT ile yapılan para transferini tamamen otomatik çalışan bir mekanizmaya bırakırken kimi banka da yazılımlar aracılığıyla tespit edilen beklenmedik para transferlerinin bir personel tarafından incelenebilmesi için askıya alabilir. QNB Finansbank ikinci gruptaki yani incelemenin yapılabilmesi için personelden de yararlanan bankalardandır ve bu sayede güvenlik hat safhaya çıkarılmış olur. Bu EFT’nin karşı tarafa ne zaman geçeceğiyle oldukça yakından ilgilidir ve aşağıda ayrı bir başlık altında sadece bu konuya değinilecektir.

qnb finansbank eft saatleri
qnb finansbank en son eft saati

EFT Karşı Tarafa Ne Zaman Geçer?

Normal şartlarda 10 bin TL ve aşağısındaki para transferleri en geç 10 dakika içerisinde karşı banka hesabına geçmiş olur. Fakat söz konusu para transferinin yapıldığı hesap uzun zamandır kullanılmıyorsa ve bir anda toplu para çıkışı yapılıyorsa bu durum şüpheli görünebilir ve bir personel tarafından incelenmek üzere bekletilir.

10 Dakika Oldu Para Hala Geçmedi?

Yukarıda da değinildiği gibi bankaların şüpheli işlemleri analiz eden FRAUD uygulamaları ve personelleri bulunur. Bu algoritma ve personellerin tek görevi şüpheli işlemleri tespit edip konu hakkında inceleme yapmak ve teyit almaktır. Çoğu zaman şüpheli görülen para transferi sonrasında EFT yapan kişi FRAUD personeli tarafından aranır ve işlemin kendisi tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda teyit alınır, ancak bazen de iş yoğunluğundan dolayı tüketiciden bildirim yapılması beklenir ve teyit bu yolla alınmış olur.

Eğer yaptığınız para transferi 10 dakika  geçmesine rağmen halen karşı banka hesabına ulaşmadıysa çok yüksek ihtimalle FRAUD incelemesine takılmıştır. Bir banka personeli ya da robot sizi aramadıysa, çağrı merkezini arayarak işlemi sizin yaptığınız konusunda teyit vermeniz beklenir.

Çağrı merkeziyle yaptığınız görüşme sonrasında müşteri hizmetleri yetkilisi FRAUD biriminde görev alan personele bildirimde bulunur ve işleme onay verilir. İşleme onay verildiği anda paranız karşı banka hesabına iletilir.

FRAUD Niye Var?

FRAUD birimi şüpheli etkinlikleri analiz etmek, tüketicinin banka hesabını dolandırıcılardan korumak ve terör finansmanının önüne geçmek için oluşturulan bankanın en kritik birimlerinden birisidir. Mevduat hesaplarıyla ilgili sürekli inceleme yapan bu birim çoğu aralıksız çalışmaya devam eder ve şüpheli etkinliklerle karşılaştığında mağduriyet yaşanmaması için anında gerekli önlemleri alır.

qnb finansbank eft ne zaman karsi hesaba gecer son eft saati

QNB Finansbank EFT Saatleri

QNB Finansbank, en geç saatlere kadar EFT yapılabilmesine izin veren bankalardan birisidir. Bu kapsamda sabah 09:00 ile akşam 17:15 saatleri arasında yapılan EFT’ler karşı banka hesabına geçecektir. Yine de en geç 17:05’e kadar işlem emrini vermiş olmak yararlı olabilir. Çünkü paranın karşı banka hesabına ulaşmaması halinde bankanın aranması ve teyit verilmesi gerekecektir. Bu arada geçen süreç yaşanan olaydan dolayı bir esneklik sağlanmasına neden olmayacaktır.

Sitemiz üzerinden QNB Finansbank Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu konusunda da bilgilere bu bölümden ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu