fbpx
EFT Havaleİş Bankası

İş Bankası EFT ve Havale Kesintileri Ne Kadar

EFT ve havale işlemleri için bankalar tarafından belirli tarifler üzerinden kesinti ve ücretler alınmaktadır. Bu rakamlar ise bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Daha önce bir çok bankanın ücret tarifleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız üzere, bu yazımızda da İş Bankası EFT ve Havale Kesintileri Ne Kadar sürekli olarak güncellediğimiz rakamlarını sizlere aktaracağız.

is bankasi eft havale ucretleri
iş bankası eft havale masrafları

İş Bankası EFT ve Havale İçin Ne Kadar Kesiyor

Türkiye’nin bankacılık sektöründe yer alan önemli bankalardan bir tanesi de İş Bankası’dır. İş Bankası birçok banka gibi müşterilerine sektör ile ilgili kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir. Bankanın verdiği hizmetlerin başında ise, havale ve EFT gibi para transferleri yer alıyor. Banka müşterileri bu para transferi yöntemlerini kullanarak, karşıdaki kişilere rahatlıkla para gönderebiliyor.

Bu konuda banka müşterilerinin merak ettiği en önemli soruların başında İş Bankası’nın bu işlemler için ne kadar ücret aldığıdır. Her yıl değişen EFT ve havale ücretlerinin ne kadar olacağı, banka müşterileri açısından büyük bir önem taşıyor. Çünkü bankanın hizmetlerinden yararlanan banka müşterileri, ne kadar kesintilerin olacağını merak etmektedir.

Şubeden Yapılan Transfer Kesintileri

Düzenli EFT talimatı vermeniz durumunda ücret sabit 8 TL olarak belirlenmiştir.  Düzenli olmayan işlemler için %0.5 oranında ve minimum 55 TL Eft ücreti sizlerden alınır. EFT işlemleri için şube kanalını kullanmak bakıldığı zaman oldukça maliyetli gözüken bir durumdur. İnternet bankacılığı işlemlerini kullanmak istemiyor bile olsanız, Atm’leri kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Çünkü atmlerden bu işlemleri yapmak yani transfer etmek, oldukça ucuz oluyor.

Bankamatiken Yapılan Transfer Kesintileri

İş bankası bankamatiklerinden yapacağınız EFT işlem ücreti ise 10 TL olarak netlik kazanmıştır. Ayrıca bu tutar, gönderdiğiniz tutara bağlı değildir. 10 TL ‘de göndermek istiyorsanız bile, sizlerden 10 TL talep edilir veya 1.000 TL göndermek istiyorsanız, 10 TL durumu değişmez. Geç Eft durumunu var ise, bu tutar 12 TL olarak belirlenmiştir.

İnternet Bankacılığı ile Yapılan Transfer Kesintileri

İş Bankası internet bankacılığı , işcep, işpad ve iş wap kanalları ile yapacağınız EFT işlemleri için tahsis edilen ücret, 4.50 TL  olarak belirlenmiştir. Ayrıca eğer geç eft gibi bir durum ortaya çıkarsa, bu tutar 6.50 TL’ye çıkıyor. Aslında en çok merak edilen soru da budur. Çünkü teknoloji çağında olmamızdan dolayı, herkes işlemlerini mobil bankacılık ile yapıyor ve doğal olarak kafa karışıklığına neden oluyor.

Telefon Bankacılığı ile Yapılan Transfer Kesintileri

İş Bankası telefon bankacılığı ile yapılan transferlerde, 5 TL ücret alınmaktadır.

Çağrı Merkezi ile Yapılan Transfer Kesintileri

İş bankası Çağrı merkezi üzerinden yapılacak olan EFT işlem ücreti 48 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıda yazan fiyatlar, tamamen 2017 yılı için geçerli kılınmıştır. Buna ek olarak İş bankas,ı maaş hesaplarından veya belirli müşterilerden bazı durumlarda EFT ve transfer ücreti almıyor. Bu konu ile ilgili bankanızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü gibi internet bankacılığı ile veya telefon bankacılığı ile EFT işlem ücretleri daha uygundur. Eğer bu kanallara erişiminiz yok ise ATM’den EFT işleminizi gerçekleştirmek yararınıza olmaktadır. Mecbur kalmadıkça, şubelerden transfer yapmanızı önermiyoruz.

Verdiğimiz bilgiler İş Bankası tarafından her an değiştirilebilir rakamlar olup, işlem öncesi bankanızdan bu konuda bilgi almanız cebiniz adına en doğrusu olacaktır.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız Şubeye Gitmeden online olarak İş Bankasından Kredi Başvurusu yapıp paranızı hesaba almak için bu bölümü inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu