fbpx
Sanal PosTicaret

Yazarkasa POS Nasıl Alınır Belge Gerekiyor mu

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde mükelleflerinin iş yükünü giderek daha da azaltan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yayımladığı mevzuat uyarınca bazı mükellefler için zorunlu, bazıları için ise isteğe bağlı olmak üzere yeni nesil ödeme kaydedici cihazları (YN ÖKC) duyurdu.

yazar kasa pos basvurusu
yazar kasa pos basvurusu nereye yapilir

Bu kapsamda bazı kafa karışıklıkları ortaya çıktı çünkü yazar kasa pos cihazı ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların birbirinden farklı olduğu sanılıyordu, ancak konuyla ilgili yapılan açıklamalar neticesinde yeni nesil ödeme kaydedici cihazların sadece yazar kasa pos cihazlarının daha gelişmiş bir versiyonu olduğu, yazar kasa pos cihazı ile yapılabilen tüm işlemlerin yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla çok daha kolay bir şekilde yapılabildiği belirtildi.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (YN ÖKC) Nedir?

Teknik açıdan yazar kasa pos cihazlarından çok daha gelişmiş bir ürün olan YN ÖKC’ler, internet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanıyla sürekli bağlantı halindedir ve yapılan satış işlemlerinin doğrudan bildirilebilmesini sağlar.

YN ÖKC Türleri

YN ÖKC’ler kendi içerisinde iki gruba ayrılır. Bunlar banka POS uygulamasını içerisinde barındıran EFT-POS özellikli YN ÖKC’ler ve bünyesinde banka POS uygulamasını barındırmayan Basit YN ÖKC’ler olarak belirtilmiştir.

Kartla Satış Yapmayanlar YN ÖKC Alabilir Mi?

Bazı mükellefler kartlı satış yapmamayı tercih edebilmektedir, ancak bu durum YN ÖKC satın alınmasının önünde bir engel değildir. Bu gruptaki mükellefler isterlerse Basit YN ÖKC kullanabilir ya da EFT-POS özellikli gelişmiş cihazlardan temin edebilir. EFT-POS özellikli cihaz edinen mükellefler bu cihazın yalnızca POS niteliğini kullanabilir.

Yazar Kasa Pos Cihazı Nereden ve Nasıl Alınır?

  1. YN ÖKC’lerden temin etmek için ürün satışı yapan bayilerle iletişime geçmek gerekir. Bu bayiler BEKO, Vera, Profilo, Hugin, Ingenico, Mikrosaray, Infoteks ve Informatik’dir. Dolayısıyla cihazın satın alınabileceği kurumlar da bu markalara bağlı bayilerdir.
  2. İletişime geçen bayideki personel Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanına bağlanır ve başvuru yapan mükellefin mükellefiyet sorgulamasını yapar.
  3. Sorgulama çıktısını alan personel, satış sözleşmesi hazırlar ve mükellefin imzalamasına istinaden ürünün satışını gerçekleştirir.

YN ÖKC Almak için Vergi Dairesine Gitmek Gerekir Mi?

Bazı internet sitelerindeki bilgilendirmelerin aksine 466 sıra nolu vergi usul kanunu genel tebliğinde de belirtildiği üzere YN ÖKC yani yazar kasa pos almak için vergi dairesine gitmeye ya da dilekçe yazmaya gerek yoktur. Gelir İdaresi Başkanlığı bu yükümlülüğü 25 Aralık 2015 tarihinde ortadan kaldırmıştır ve doğrudan yetkili bayiler aracılığıyla ürünün temin edilmesi mümkün kılınmıştır. Nüfus cüzdanı ve vergi levhası gibi belgeler bayilerden YN ÖKC temin etmek için yeterlidir.

yazarkasa pos nasil alinir
yazarkasa pos nasil alinir belge gerekiyor mu

YN ÖKC Aldım, Bankayla Nasıl Çalışacağım?

Yukarıda da belirtildiği gibi iki türde YN ÖKC vardır, bunlardan ilki hali hazırda banka uygulamasının yüklü şekilde teslim edildiği gelişmiş EFT-POS özellikli YN ÖKC’ler, diğeri ise internet bağlantısına sahip basit nitelikteki YN ÖKC’ler. Eğer doğrudan bankaya YN ÖKC için başvuru yaparsanız başvuru yaptığınız bankanın uygulaması yüklü şekilde YN ÖKC satın alırsınız, ancak henüz hangi bankayla çalışacağınıza karar veremediyseniz basit nitelikte ÖKC alıp, bir bankaya karar verdiğinizde bu bankaya başvurarak banka uygulamasının yüklenmesini talep edebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Sanal POS bölümünü buradan inceleyebilir ve pos cihazları, sanal pos vs gibi hususlarda alternatif içeriklere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu