fbpx
PTTSigorta

PTT Trafik Sigortası Ücreti Ne Kadar 2021 (Teklif Kriterleri)

Trafikte meydana gelebilecek çeşitli olumsuzluklardan korunmak amacıyla yapılması gereken zorunlu trafik sigortası kazaya sebep olunması durumunda kaza yapılan aracın masraflarının karşılanmasını sağlaması, ilgili araçtaki kişilerin yaralanması durumunda muayene ve tedavi için gerekli hastane giderlerinin maliyetlerini karşılaması ve ölüme neden olunması durumunda ölen kişinin defin masraflarından çeşitli teminat ödemelerine kadar birçok konuda kişiye yardımcı olan bir üründür.

Bu haktan yararlanmak için prim ödemesi yapması gereken otomobil sahiplerine en avantajlı tekliflerden birisini PTT yapmaktadır. Hali hazırda 9 iş ortağı ile çalışan PTT, rekabet ortamının tüketici lehine kullanılmasını sağlamak amacıyla en uygun teklifler için başvurulabilecek kurumdur. Bu açıdan PTT trafik sigortası 2021 yılında ne gibi özelliklere sahip, fiyatlandırma politikası neler vb. konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

PTT Sigorta Şubesi Var Mı?

PTT Sigorta başlı başına bir faaliyet olsa da kendi özelinde şube sahibi değildir. Kişiler PTT şubeleri aracılığıyla PTT sigorta hizmetlerinden yararlanabilir ve en avantajlı fiyat tekliflerini alarak zorunlu trafik sigortası yaptırabilir.

Nasıl Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle en yakın PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. PTT şubesine gidildiğinde sigorta teklifi almak için gişe yetkilisiyle temas kurulabilir. En uygun fiyat teklifleri ve ödeme planları değerlendirildikten sonra karar verilen poliçe için gerekli belgeler hemen temin edilir ve gerekli imzaların atılması sonrasında kısa süre içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırılmış olur.

PTT Sigortanın İş Ortakları

PTT sigortanın birlikte faaliyet gösterdiği, protokol imzaladığı 9 sigorta şirketinin isimleri şu şekildedir:

 • AXA Sigorta,
 • Güneş Sigorta,
 • Ray Sigorta,
 • Mapfre Genel Sigorta,
 • Groupama Sigorta,
 • Generali Sigorta,
 • HDI Sigorta,
 • Ankara Sigorta,
 • AIG Sigorta.

Kişiler PTT gişelerine gidip sigorta teklifi yapıldığında 9 şirket geliştirilen algoritma sayesinde kişinin sigorta poliçesi için anında ihaleye girmekte ve çok kısa bir süre içerisinde en uygun ücreti veren şirketin hangisi olduğu öğrenilebilmektedir.

Sigorta şirketleri kişi özelinde fiyatlandırma yapmaktadır. Yani geçmiş dönemlerde karışılan kazalar, daha önce hangi sigorta şirketleri ile çalışıldığı, araca ilişkin detaylar vb. fiyat teklifi üzerinde etkili olacaktır.

Sigorta Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sigorta yaptırmaya karar veren kişilerin bazı şeyleri bilmesi gerekir:

 • Zorunlu Trafik Sigortası kapsamındaki haklardan yararlanabilmek için yaşanan olumsuzlukların poliçenin geçerli olduğu tarihler içerisinde yerine getirilmiş olması gerekir. Bu nedenle sigorta poliçesinin düzenli olarak yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 • Sigorta poliçesine imza atan kişilerin muhatabı PTT değil, ilgili sigorta şirketidir. Bu nedenle kişiler sigorta şirketinin kendisine ilettiği ve imzalamasını beklediği sözleşmeyi detaylı olarak okuyarak haklarının farkına varmalıdır.
 • Zorunlu trafik sigortasının teminatı ilk prim ödemesinin gerçekleşmesiyle başlar. İlk ödemeye kadar geçen süreçte teminat hakkından yararlanılamamaktadır.
ptt trafik sigortası ücreti
ptt trafik sigortası ne kadar

PTT Trafik Sigortası Ücretleri

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılabileceği gibi PTT Sigorta, 9 farklı şirketin sigorta teklifini eş zamanlı olarak tüketiciye sunmakta bir nevi kişi özelinde fiyat belirlemektedir. Fiyat belirleyicilerin de sigorta şirketleri olması nedeniyle PTT sigorta ücretlerinin farklılık gösterebileceği fakat rekabet ortamının oluşması nedeniyle genel itibariyle uygun olduğu söylenebilir.

Sitemizde Sizler için daha önceden yayımladığımız; En Ucuz Trafik Sigortası Yapan Şirketler ve Teklif Kriterleri konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. bu ne berbat bir site bu PTT nin sitesi. Trafik sigortası için teklif almayı başaramadım. diger siteler teklif verebilirken PTTnin site her defasında hata veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu