fbpx
PTT

PTT İPÇ Şifresi Alma (Sadece 2 Dk)

İPÇ; İnternet Posta Çeki için kullanılmakta olan kısatılmış isim olup, PTT üzerinde yapılan para transferlerinde kullanılan yöntemlerden birisidir. İPÇ ile para yatırabilir, transfer edebilir ve çekim yapabilirsiniz. PTT üzerinden İPÇ kullanabilmek için ise; PTT İPÇ şifresi almak gerekir. Bu şifreyi nasıl alacağınıza dair en basit ve kolay yöntemi şimdi sizlere aktaralım.

PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır ?

PTT İPÇ şifresi almak için öncelikle İnteraktif Posta Çeki hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bu hesabınız olduktan sonra size en yakın herhangi bir PTT şubesine giderek, ilgili yetkiliye İPÇ şifresi almak istiyorum şeklinde beyanda bulunmanız yeterlidir. Sonrasında gerekli işlemler yapılacak, oluşturulan ilk şifreniz cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Sonrasında şifrenizi PTT ‘nin internet sitesi üzerinden değiştirebilirsiniz.

İnternetten İPÇ Şifresi Alma

Eğer PTT şubesine gitmeden İPÇ şifresi almak istiyorsanız, bu durumda yapmanız gereken PTT ‘nin resmi kurumsal web sitesi üzerinde yer alan Yeni Şifre Al butonuna tıklamak olacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen güvenlik sorularına (cep telefonu numarası, TC kimlik numarası, vs.) sırasıyla doğru yanıt verip, doğrulamaları yaptıktan sonra yine cep telefonunuza yeni şifreniz gönderilecektir. Bu silsile vasıtasıyla yaklaşık 2 dk içerisinde yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

İPÇ Şifremi Unuttum (Çözümü)

Eğer daha önceden şifrenizi aldıysanız ve şifrenizi sonrasında unuttuysanız; bu durumda yine internet üzerinden işleminizi yapabilirsiniz. Bu defa; yine PTT ‘nin internet sitesi üzerinden “Şifremi Unuttum” bölümüne tıklayıp size sorulan güvenlik sorularını doğru şekilde cevaplayarak şifrenizi sıfırlayabilir ve yeni şifre oluşturabilirsiniz.

İnternet Posta Çeki Hesabı Açtırma

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; İPÇ şifresi alabilmek için öncelikle bir İnternet Posta Çeki hesabı sahibi olmanız gerekiyor. Bu hesabı açtırmak için ise PTT ye şahsen Türkiye Cumhuriyet vatandaş kimliği ile müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Hesap açtırabilmek için sizlerden 5 TL hesap açma ücreti alınacaktır. Ancak bu para PTT tarafından yine ilgili İPÇ hesabınıza yatırılacaktır. Kısacası herhangi bir kaybınız olmayacaktır.

ptt ipç şifresi nasıl alınır
ipc şifresi alma

İPÇ hesabınızı da dilediğiniz zaman iptal edebilmeniz mümkündür. Yıllık hesap ücreti, vs. gibi herhangi bir aidat ya da kesinti de yapılmamaktadır. İPÇ hesabınızın açılması ile birlikte kartınız takribi 2 – 4 hafta arasında belirttiğiniz adresinize teslim edilecektir.

Konuyla ilgili ve alakalı olan PTT Kartından Hesap Numarası Bulmanın En Kolay Yolu konulu yazımızı da inceleyebilir, alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu