fbpx
İhtiyaç KredisiPTT

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

PTT kredi, acil olarak nakit ihtiyacı bulunan kişilere verilmektedir. Bu kredi, tamamen faizsiz ve kefilsiz bir şekilde sunulmaktadır. Bu kredi, emeklilere verilmektedir. Emekli olan ve maaşlarını PTT’den alan kişiler bu krediden faydalanabilmektedir. Ancak PTT kredisinden faydalanmak için uygulanması gereken birçok adım bulunmaktadır. Başvuru şartlarını taşımayan kişiler bu krediden faydalanamamaktadır. Bu kredi sadece emeklilere verilmekte ve bu sebeple emekli kredisi olarak nitelendirilmektedir. Emeklilerin krediden faydalanabilmeleri için öncelikle başvuru yapmaları gerekir. Yazımızda PTT kredi başvurusu nasıl yapılır, kimler alabilir ve benzeri sorularınızı sizin için cevapladık.

Ptt kredisine nasıl başvurulur

PTT Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT kredisi, faizsiz ve kefilsiz ihtiyaç kredisidir. Bu kredi, PTT çalışanlarına ve emeklilere verilmektedir. Bireylerin bu krediden faydalanabilmesi için belirli şartlarına yerine getirmesi gerekmektedir. Herkes bu krediye başvuramamakta ve başvursa da onay alamamaktadır. PTT kredisi başvuru şartları ise şu şekildedir; 

 • T.C. vatandaşı olmak 
 • Ödenmemiş kredisi ve borcu bulunmamak 
 • Düzenli gelir beyanlarında bulunmak 
 • Aylık kazancın yarısının kredi taksitine yetebilmesi 
 • Maaşı PTT üzerinden çekmek ya da PTT çalışanı olmak 
 • Emeklilerde hayat sigortasına sahip olmak 
 • 18 ile 80 yaş aralığında olmak 

Yukarıdaki şartları taşımayan kişiler PTT kredisinden faydalanamamaktadır. Bu sebeple bu şartların tamamen yerine getirilmesi gerekmektedir. Emekli maaşını başka bir bankadan alan emekliler, maaşlarını PTT’den alabilmekte ve daha sonrasında bu krediye başvurabilmektedir. 

PTT Kredisi Başvurusu 

PTT kredisi başvurusu öncelikle başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.  PTT Kredi başvuru şartlarını tamamlayan kişiler herhangi bir PTT şubesine ya da anlaşmalı banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilmektedir. Başvuru esnasında emekli maaşının PTT’den alınması ve kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin kimliğinin yanında olması şarttır. PTT kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir; 

 • Öncelik olarak başvuru sırasında şahısın kendisinin yanında kimliği ile PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. Vekaletname ve benzer imkanlar doğrultusunda kredi çekebilmek ya da başvuru yapabilmek mümkün olmamaktadır. 
 • Ayrıca PTT kredisi başvurusunda değerlendirme PTT tarafından değil, banka tarafından yapılmaktadır. 
 • Başvurunun onaylanmasının ardından krediden vazgeçilmesi durumunda cayma hakkı ve gerekli işlemler de anlaşmalı bankalar tarafından yapılmaktadır. 

PTT Kredisinin Çekilebileceği Anlaşmalı Bankalar 

PTT kredisi için anlaşmalı bankalardan birini tercih edebilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bununla birlikte anlaşmalı bankaları tercih etmeniz durumunda tüm kredi işlemlerini başvuru yaptığınız banka tarafından yürütülmektedir. PTT ile anlaşmalı bankalar; 

 1. Aktifbank 
 2. Vakıfbank 
 3. Denizbank 
 4. ING Bankası 
 5. TEB 

Yukarıdaki bankalardan birini tercih ederek PTT kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda onaylanmış kredinizi PTT Atmlerinden çekebilir veya mobil uygulamadan başka bankalara havale edebilirsiniz.

PTT Kredisi Faiz Oranları 

PTT kredisi emeklilere faizsiz olarak verilmektedir. Ancak bu krediden faydalanmak isteyen diğer vatandaşlar için de belirli faiz oranları bulunmaktadır. Faiz oranları ise şu şekildedir; 

 • 3000₺ ile 5000₺ arası: %1,98
 • 5000₺ ile 10000₺ arası: %1,65
 • 10000₺ ile 20000₺ arası: %1,55 
 • 20000₺ ile 50000₺ arası: %1,49 

Yukarıdaki faiz oranları kredi vadesine göre değişim göstermemektedir. Faiz tutarı; kredi miktarı doğrulusunda belirlenmektedir. Kredi oranlarından haberdar olmak ve konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu